ورود سرمایه گذاران در اصلاح و ارتقا سیستم اقتصادی موثر است
  • 1396/12/23 23:49:18
  • 8993
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با باریش:

ورود سرمایه گذاران در اصلاح و ارتقا سیستم اقتصادی موثر است

برای تحقق رشد 8 درصد در اقتصاد و اشتغال 1 میلیون نفر در سال، کشور نیاز به سرمایه گذاری بین 70 تا 100 میلیارد دلار دارد، این رقم بسیار فراتر از بودجه 97 است.

روح الله حضرت پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با سرویس اقتصادی باریش نیوز گفت: از دولت دوم اصلاحات قرار بود نظام جامع مالیاتی در کشور بر اساس مدیریت علمی و پیشرفته و سیستم بهم پیوسته اطلاعاتی پیاده شود. در بعضی کشورهای جهان سوم مشاورین بین المللی کمک کرده‌اند و بین 4  تا 6 سال این نظام جامع مالیاتی، عملیاتی شده است.

حضرت پور ادامه داد: در ایران از دولت دوم اصلاحات تا کنون نزدیک به 13 الی 14 سال می‌گذرد و هنوز نتوانسته‌اند نظام جامع مالیاتی را عملیاتی نمایند تا بتوانند از فرار مالیاتی جلوگیری نمایند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان مالیاتی و بانک‌ها و گمرکات و وزارت دارایی (خزانه داری کل) مالی، می توانند با یک سیستم کامل بهم پیوسته جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرند. امروز همه مردم دارای کد ملی هستند و درعمده قراردادها  کد ملی یا کد اقتصادی ثبت می‌شود و اگر سیستم کارآمدی وجود داشت، و می‌توانست کل درآمدهای کسانی که در کشور فعالیت اقتصادی می‌کنند را داشته باشد، و از این طریق مطمئناً وصول مالیات بیش از دو برابر ارقام موجود بود.

وی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل نبودن نظام جامع مالیاتی امکان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد، از این رو دولت روحانی باید همت کرده و و وزارت اقتصاد و دارایی را مکلف به پیگیری این موضوع نماید تا این طرح سریعتر عملیاتی شود و بتوانند با مالیات، هزینه جاری را تامین نمایند.

حضرت پور با اشاره به اینکه برای تحقق رشد 8 درصد در اقتصاد و اشتغال 1 میلیون نفر در سال، کشور نیاز به سرمایه گذاری بین 70 تا 100 میلیارد دلار دارد ادامه داد:  این رقم بسیار فراتر از بودجه 97 است و با شرایط موجود، تحقق آن امکان پذیر نیست، چون روند تعاملات بین المللی نشان می‌دهد این اتفاق در اقتصاد ایران نمی‌تواند به این راحتی رخ دهد.

وی تاکید کرد: این موضوع  جای توجه جدی نمایندگان مجلس و دولت را دارد، کشورهای درحال توسعه عموما در بخش‌های سرمایه گذاری، بیشتر از سرمایه گذاران خارجی و منابع بین المللی مساله توسعه را پیگیری می کنند، سرمایه گذار خارجی علاوه بر منابع مالی جدید، مدیریت، فن آوری روز را به کشور وارد میکند و این در اصلاح و ارتقا و سیستم اقتصادی بسیار تاثیرگذار است، ایران به دلیل محدودیت خودساخته، از این امکانات به وفور که امروز حتی کشورهایی مثل ویتنام و کامبوج هم بهره می برند، سهمی ندارد.


کلید واژه ها:
  • باریش نیوز
مطالب مرتبط
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  • باریش نظراتی را که حاوی توهین ویا کلمات رکیک است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.