08:42|جمعه, خرداد 25 ,1403
تاریخ انتشار: 11 دی 1402 - 09:11
کد خبر: 18633

لیتیوم در دریاچه ارومیه وجود ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: موضوع وجود لیتیوم در دریاچه ارومیه به طور کل مطرح نیست و همه موارد ذکر شده توسط برخی افراد، شایعه و بی پایه و اساس است.
لیتیوم در دریاچه ارومیه وجود ندارد

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، سعید شهند مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در شهریور سال گذشته، سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در نامه‌ای به صراحت اعلام کرده که تاکنون هیچ گزارش مستندی در خصوص وجود لیتیوم در دریاچه ارومیه ارائه نشده است.
 

وی اضافه کرد: با توجه به این امر که این اظهار نظر رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در سال گذشته بوده، موارد ذکر شده برخی افراد در رسانه‌های مختلف در خصوص وجود لیتیوم کاملا بی اساس است.
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: در حال حاضر نمک خشک تنها ماده معدنی است که از بستر دریاچه ارومیه و با هدف تامین نیاز‌های صنایعی که ماده اولیه آن نمک است با مجوز سازمان صمت استان و نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست برداشت می‌شود.
 

شهند اظهار کرد: کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت در بازدید‌ها و بررسی‌های تخصصی و میدانی مناطق خاصی را برای این امر تعیین کرده‌اند که برداشت‌ها در این نقاط و با رعایت ضوابط زیست محیطی انجام می‌شود.
 

وی گفت: حداکثر محدوده‌ای که در اختیار برداشت کنندگان صنعتی قرار می‌گیرد، ۲۰ هکتار و حداکثر عمق برداشت ۴۰ سانتی متر است.
 

 در روز‌های اخیر و در پی کاهش بارش در دریاچه ارومیه و اطراف آن، برخی افراد در رسانه‌های اغلب خارجی ادعا کرده اند که دریاچه ارومیه را برای برداشت لیتیوم از سطح دریاچه خشک می‌کنند که کارشناسان و صاحب نظران، این امر را نادرست و خلاف واقع خوانده اند.

منبع: ایرنا

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید

نظرت کاربران

lllll
1402/10/14 - 20:24

این قسمت نظرات رو حذف کنید مردم علاف میشن حتی یه نظر منتشر نکرید