23:39|سه شنبه, تیر 26 ,1403
تاریخ انتشار: 30 آذر 1402 - 12:06
کد خبر: 18613
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:

رها سازی آب سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه

امروز اولین رها سازی آب از سد سیلوه به سمت کانی سیب و سپس دریاچه ارومیه آغاز شده که رهاسازی آب از سدها برای اولین بار در این فصل انجام می‌گیرد.
رها سازی آب سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه

 به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، محمدصادق معتمدیان در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر اجرای سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، افزود: با توجه به شرایط خاص دریاچه ارومیه و اهتمام وزارت نیرو، برنامه‌های رهاسازی آب از پشت سد‌ها و رودخانه‌های فاقد سد به سمت این دریاچه از امروز  آغاز می‌شود.

وی همچنین با اشاره به کاهش ۲۹ درصدی بارندگی‌های پاییزی در آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: علیرغم پیش بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارش فرانرمال در پاییز امسال، متاسفانه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود ۴۵ درصد کاهش بارندگی داشتیم.

استاندار آذربایجان غربی به اهمیت رهاسازی آب سد‌ها به دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و افزود: با برنامه ریزی‌های انجام شده، حجم آب رهاسازی شده از پشت سد‌ها و رودخانه‌های فاقد سد به سمت دریاچه ارومیه، به بیش از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه میزان تحویل آب در ایستگاه‌های هیدرومتری مستقر در ورودی دریاچه ارومیه محاسبه خواهد شد، تصریح کرد: با تدابیر اندیشیده شده، حجم آب دریافتی دریاچه ارومیه به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

استاندار آذربایجان غربی در پایان گفت: در فصل کشاورزی قرار نداریم و هیچ اضافه برداشتی از طرف کشاورزان صورت نمی‌گیرد.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید