22:10|سه شنبه, تیر 26 ,1403
تاریخ انتشار: 16 تیر 1403 - 09:16
کد خبر: 18820

بند و کانال انتقال آب بادین‌آباد به دریاچه ارومیه به بهره برداری رسید

با حضور وزیر نیرو و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بند و کانال انتقال آب بادین‌آباد به دریاچه ارومیه به بهره‌برداری رسید.
بند و کانال انتقال آب بادین‌آباد به دریاچه ارومیه به بهره برداری رسید

 با حضور علی اکبر محرابیان وزیر نیرو و محمدصادق معتمدیان دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی بند و کانال انتقال آب بادین‌آباد پیرانشهر به دریاچه ارومیه که ۴.۵ کیلومتر طول دارد، مورد بهره برداری قرار گرفت.

بند بادین آباد از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی بر روی رودخانه بادین آباد با آورد میانگین سالانه ۳۱۲ میلیون مترمکعب ساخته شده است که از طریق سیستم انتقال به طول پنج هزار و ۵۹۵ متر، سالانه ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب را به مخزن سد کانی سیب و از آنجا به دریاچه ارومیه هدایت خواهد کرد.

این پروژه یکی از پروژه‌های ۲۷ گانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بود که با حمایت‌های رییس جمهور شهید و وزارت نیرو در تخصیص اعتبارات این پروژه در مدت هشت ماه و در حداقل زمان به اتمام رسید.

طول کانال بادین آباد ۴.۵ کیلومتر است که بناست سالانه ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب مازاد منطقه را به سد کانی سیب، سپس با استفاده از کانال به رودخانه گدار و در نهایت به دریاچه ارومیه منتقل کند.

در این پروژه ۹۰۰ هزار مترمکعب حجم خاک‌برداری، ۴۱۵ هزار مترمکعب عملیات خاکریزی انجام شده و ۶۷ هزار مترمکعب سازه بتنی مورد استفاده قرار گرفته که با این حجم کار، قیمت روز این پروژه ۱۵ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.

در فاز اول انتقال آب به دریاچه ارومیه، احداث سد کانی سیب از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی و ارتفاع ۵۷ متر با حجم مخزن ۲۲۰ میلیون مترمکعب، سامانه انتقال آب متشکل از تونلی به طول ۳۶ کیلومتر و کانال انتقال به طول ۱۱ کیلومتر و لایروبی بخشی از رودخانه گدار باهدف انتقال ۳۰۰ میلیون مترمکعب از آب ذخیره شده در سد کانی سیب که بخشی از آورد رودخانه‌های این حوضه در طول سال است، انجام و اسفندماه سال ۱۴۰۱ توسط رییس‌جمهور شهید افتتاح شد.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید