21:04|یکشنبه, اردیبهشت 30 ,1403
تاریخ انتشار: 06 بهمن 1402 - 13:31
کد خبر: 18679

آذربایجان‌غربی، یکی از محور‌های همکاری ایران و ترکیه می‌شود

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: بخشی از سند همکاری و تفاهم‌ نامه امضا شده بین کشور‌های ایران و ترکیه، مربوط به آذربایجان‌ غربی است.
آذربایجان‌غربی، یکی از محور‌های همکاری ایران و ترکیه می‌شود

به گزارش باریش نیوز، محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی در جریان سفر به ترکیه گفت: در هشتمین شورای عالی همکاری اقتصادی ایران و ترکیه با حضور روسای جمهور دو کشور و هیئت همراه، ۱۰ تفاهم‌نامه همکاری به امضای طرفین رسید.
 
وی همچنین با اشاره به توافقات ایران و ترکیه در حوزه مناطق آزاد، خاطرنشان کرد: با انجام مطالعات مربوطه و آغاز روند احداث منطقه آزاد مشترک ایران و ترکیه، تحول بزرگی در حوزه اقتصادی آذربایجان‌غربی ایجاد خواهد شد.
 
استاندار آذربایجان‌غربی به احداث پایانه کوزه رش سلماس - گلینجک وان نیز اشاره کرده و افزود: احداث چهارمین پایانه بین‌المللی بین ایران و ترکیه در نشست اخیر روسای جمهور دو کشور مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.
 
معتمدیان همچنین با اشاره به موضوع تجارت ترجیحی دو کشور، اضافه کرد: آزادسازی تجارت ۶۷ قلم کالا از برخی محدودیت‌های نظارتی، در قالب کمیسیون‌های اقتصادی بعدی مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت.
 
وی در ادامه با تاکید بر اجرایی و عملیاتی شدن توافقات اخیر بین دو کشور در سطوح پایین‌تر، افزود: در اجلاس بعدی کمیسیون اقتصادی، توافقات کلی در نشست اخیر روسای جمهور ایران و ترکیه به صورت ریزتر مورد بررسی و کارشناسی قرار خواهد گرفت.
 
استاندار آذربایجان‌غربی به هم مرزی با سه کشور و استقرار ۲۵ درصد پایانه‌ها و گمرکات استان نیز اشاره کرده و اظهار داشت: آذربایجان‌غربی نقش مهمی در حوزه تجارت بین‌الملل داشته و دروازه ورودی ریلی و جاده‌ای ایران به اروپا است.
 
معتمدیان در پایان با اشاره به دستاورد‌های سفر اخیر به ترکیه، افزود: توافقات جدید ایران و ترکیه در راستای تحقق تراز تجاری ۳۰ میلیارد دلاری بوده و در رونق اقتصاد و اشتغال آذربایجان‌غربی اثرات بسیاری خواهد داشت.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید