01:37|یکشنبه, تیر 24 ,1403
تاریخ انتشار: 29 آبان 1402 - 13:26
کد خبر: 18525

کنترل و پایش هزینه‌های تبلیغاتی داوطلبان نمایندگی مجلس

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: هر نوع کمک مالی و نقدی به کاندیدا‌ها کنترل و پایش خواهد شد.
کنترل و پایش هزینه‌های تبلیغاتی داوطلبان نمایندگی مجلس

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در اولین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان اظهار کرد: همه باید در امر مهم و تأثیرگذار انتخابات که یکی از مهمترین دستاورد‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشد و آن تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان است نقش خود را به درستی ایفا کنند.

ناصر عتباتی ادامه داد: هدف کلیه عوامل دست اندرکار در انتخابات باید تحقق ۴ راهبرد مشارکت، سلامت، رقابت و امنیت اعلامی مقام معظم رهبری باشد.

وی افزود: تقویم انتخابات از چند ماه پیش شروع شده و اکنون در مرحله احراز صلاحیت‌ها می‌باشد و همه می‌بایست کمک کنند تا انتخاباتی را با حضور حداکثری شاهد باشیم.

مقام ارشد قضایی استان تاکید کرد: دستگاه قضایی به مانند بقیه مسئولیت‌های خود تلاشش بر این است که در کنار مجریان و ناظرین انتخابات باشد تا انتخاباتی بدون دغدغه و تخلف برگزار گردد.

رئیس شورای قضایی استان با اشاره به تغییراتی که در قوانین انتخابتی صورت گرفته است گفت: در قوانین انتخابات تغییراتی صورت گرفته که این تغییرات توسط دستگاه قضایی استان استخراج، جمع بندی و دسته بندی شده که در قالب کتابچه در اختیار اعضای ستاد قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: قانون جدیدی نیز برای نظارت بر هزینه‌های انتخاباتی می‌باشد که با اجرایی شدن آن از بسیاری از اصراف‌ها و پول‌های کثیفی که ممکن است در انتخابات وارد شود جلوگیری خواهد شد و نقش مالی اشخاص حقیقی و حقوقی در حمایت از کاندیدا‌ها به طور شفاف و روشن مشخص خواهند شد و کلیه هزینه‌های تبلیغاتی طبق مقررات قانونی، دقیق رصد و نظارت و هر نوع کمک مالی و نقدی به کاندیدا‌ها کنترل و پایش خواهند شد.

عتباتی ضمن تاکید بر تشکیل جلسات فرعی ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در حوزه‌های قضایی استان به صورت منظم، از اعضای ستاد خواست تا در این جلسات جرایم و تخلفات صورت گرفته در انتخابات گذشته را آسیب شناسی و برنامه‌هایی برای اقدامت پیشگیرانه از این جرایم و تخلفات را در دستور کار قرار دهند.

تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی

رئیس شورای قضایی استان آذربایجان غربی در ادامه از تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در حوزه‌های قضایی استان خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: آراء مردم حق الناس است و این مسئولیت مسئولین را سنگین‌تر می‌کند و بی طرفی در انتخابات مهم‌ترین ویژگی ناظرین و مجریان باید باشد از این رو می‌بایست برای صیانت از این آراء متمرکز و مشترک تلاش کرد و از موازی کاری و اقدامات پراکنده خودداری گردد تا با حضور حداکثری مردم و برنده شدن مردم و نظام با حضور حداکثری، جشن پیروزی انقلاب را در چهلمین انتخابات کشور شاهد باشیم.

مجیدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این جلسه گفت: در خصوص موضوع جرایم و تخلفات انتخاباتی می‌بایست جلسات مستمری در راستای هم اندیشی در مورد آنچه که در تغییرات قانون جدید بیان شده است تشکیل گردد.

مجیدی در ادامه به بیان مواردی از تغییرات قانون انتخابات از جمله پیش بینی ساز و کار‌های جدید تبلیغ در فضای مجازی پرداخت و گفت که نیاز است متناسب با این موضوعات کمیته‌ها و جلسات لازم تشکیل گردد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی، مسئول دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات آذربایجان غربی هم با تاکید بر امانت داری رای مردم گفت: همه ما امانت دار مردم، نظام و خون شهیدان هستیم و با توجه به اینکه یکی از مهمترین وظایف این ستاد پیشگیری است، باید برنامه‌های خاصی برای پیشگیری از جرایم و تخلفات احتمالی انتخاباتی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: قانون برای همه یکی است و ما طبق قانون با تمامی کاندیدا‌ها رفتار خواهیم نمود.

در ادامه سایر اعضای جلسه به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود درخصوص موضوعات جلسه پرداختند و با جمع‌بندی توسط بخشی معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری استان، جلسه با تصویب مصوباتی به کار خود خاتمه داد.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید