01:51|یکشنبه, تیر 24 ,1403
تاریخ انتشار: 27 آبان 1402 - 11:11
کد خبر: 18514
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

چسبندگی رحم چیست؟

داخل رحم را غشایی از سلول ها پوشانده است به نام سروز شناخته می شود. این سلول ها لوله های رحم، رحم و کف لگن را می پوشانند و همین مساله منجر به این می شود که احشا بدون آنکه به یکدیگر بچشبند، لغزش داشته باشند. هر فاکتوری که سبب آسیب دیدن به سروز شود ، باعث چسبندگی شده و عملکرد آن را مختل می کنند.
چسبندگی رحم چیست؟

دکتر میترا حبیب زاده، متخصص زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت و گو با سرویس سلامت باریش نیوز در مورد مشکل چسبندگی رحم و دلایل در این مقاله توضیح داده‌اند.
عوامل مختلفی می تواند به چسبنده شدن دیوره رحم بیانجامد که عبارتند از:

 • عفونت لگن
 • جراحی لگن و محیط شکم ( به دلیل دستکاری روی احشا و متعاقب آن آسیب به لایه سروز )
 • بیماری آندومتریوز ( به دلیل وجود خون و آهن سبب چسبندگی می شود )

چه جراحی هایی احتمال چسبندگی رحم را افزایش می دهد؟ 

جراحی های لگنی که مهم ترین آن ها زایمان سزارین، کیست تخمدان، فیبروم رحم، آپاندیس و جراحی های روده است. تمامی این عمل ها که جزو اعمال درمانی هستند ریسک بروز چسبنده شدن رحم را بالا می برند. در بعضی کیس ها، میزان بیماری به حدی است که نیاز است فرد تحت عمل قرار بگیرد و خطر چسبندگی رحم به همین دلیل افزایش می یابد. اما نمی توان از دقت جراح ، ظرافت حین کار و نوع تکنیک و عمل در افزایش ریسک چسبنده شدن رحم به سادگی عبور کرد. به طور مثال در جراحی لاپاراسکوپی به این علت که دست داخل شکم نمی رود احتمال چسبنده شدن رحم بسیار کاهش می یابد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که ژنتیک نیز می تواند در این مساله دخالت داشته باشد چرا که ممکن است دو نفر تحت یک عمل واحد و به دست یک جراح قرار بگیردند و تنها یکی از آن ها دچار این بیماری شود.

راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به سندروم آشرمن

 • نباید خون و مایعات اضافه داخل شکم بماند. بنابراین الزامیست قبل از بستن شکم، داخل آن شسته شود.
 • در صورتی که برای درمان بیماری ها از جراحی لاپاراسکوپی استفاده شود ریسک چسبندگی رحم کاهش می یابد.
 • با ریختن مواد به خصوصی بر روی احشا قبل از بستن از شکم، می توان از بروز این بیماری جلوگیری نمود
 • اگر دچار عفونت های لگن شدید، در اسرع وقت به درمان آن ها بپردازید.
 • آندومتریوز نوعی بیماری ژنتیکی است که می تواند از سنین بلوغ شروع شود و سپس به چسبندگی در رحم بیانجامد. با درمان به موقع می توان از این بیماری پیشگیری نمود.

علائم چسبندگی رحم چیست ؟

 • درد در ناحیه لگن
 • نازایی در صورت چسبندگی بر روی لوله های رحم و تخمدان
 • اختلال در ادرار در صورت چسبندگی در ناحیه مثانه

 نکته : شایع ترین علامت درد، نازایی و در مواردی که چسبندگی روی روده ها است می تواند منجر به نفخ شکم و یا انسداد روده که تنها به علت چسبندگی روی لوپ های روده دیده شده است باشد.

تشخیص بیماری سندروم آشرمن

تشخیص چسبندگی رحم واقعاً دشوار بوده و اغلب نمی توان با مشاهده  سونوگرافی و سی تی اسکن به طور یقین اعلام کرد چسبندگی وجود دارد یا خیر ؟ البته چسبندگی های شدیدی که داخل لگن و پشت روده ها بروز پیدا می کنند به واسطه سونوگرافی تا حدودی تشخیص داده می شوند. با شرح حال گرفتن از بیمار و علائم بالینی وی می توان این بیماری را تشخیص داد و همچنین بر اساس سوابق بیمار دکتر زنان قادر است تشخیص دهد احتمال چسبندگی داخل لگن وجود دارد یا خیر.

می توان از چسبندگی رحم پیشگیری کرد؟

راهکار پیشگیری خاصی برای جلوگیری از چسبندگی وجود ندارد زیرا علت چسبندگی می تواند به دلیل استعداد ژنتیکی فرد باشد که ممکن است بعد از هر جراحی ایجاد شود و دیگری تکنیک جراح است که باید از دستکاری اضافی خودداری کند. بنابراین در جلوگیری از چسبندگی راهکار پیشگیری خاصی نخواهد داشت.

آیا درمانی برای چسبنده شدن رحم وجود دارد؟

اگر درمان سندروم آشرمن موفقیت آمیز باشد علائم بهبود خواهند یافت.  پزشک در طول زمان وضعیت بیمار را تحت کنترل قرار می دهد تا اطمینان حاصل می کند که بافت اسکار بیشتری در رحم رشد نکرده است.

چسبندگی رحم چگونه درمان می شود؟

روش های مختلفی برای درمان سندروم آشرمن وجود دارد. در طول مشاوره با پزشک بهتر است درباره حالات و احساسی که این سندروم در شما ایجاد کرده برای پزشک توضیح دهید. در مواردی که فرد هیچ علائمی را تجربه نمی کند، درمان نکردن یک گزینه درمان محسوب می شود. البته اگر قصد دارید در آینده باردار شوید گزینه های مختلفی برای برداشتن بافت اسکار وجود دارد. اگر در ناحیه لگن احساس درد یا گرفتگی می کنید نیز باید تحت درمان چسبندگی رحم قرار بگیرید. هدف اصلی درمان برداشتن بافت اسکار و بازیابی شکل و اندازه اصلی رحم می باشد. درمان سندروم آشرمن در تهران می تواند در موارد زیر مفید واقع شود:

 • تسکین درد
 • بازیابی چرخه نرمال قائدگی
 • امکان باردار شدن در دوره قبل از یائسگی

پزشک برای برداشتن چسبندگی رحم گاهی از هیسترکتومی استفاده می کند. در طول هیسترکتومی از یک ابزار باریک به نام هیستروسکوپ برای مشاهده داخل رحم استفاده می شود. این ابزار را می توان برای برداشتن بافت اسکار مورد استفاده قرار داد.

هورمون درمانی  (استروژن) روش دیگری است که چند روز بعد از هیستروسکوپی قابل اجرا می باشد. این فرایند درمان خطر بازگشت بافت اسکار را کاهش داده و بهبود اندومتریوم (پوشش داخلی حفره) را افزایش می دهد. کاتتر به مانند یک مانع فیزیکی بین دیواره داخلی و خارجی رحم عمل می کند. به این ترتیب این دو دیواره بعد از برداشتن بافت اسکار دیگر به یکدیگر نخواهند چسبید.

لاپاراسکوپی در تهران به علت چسبندگی رحم

نرخ موفقیت در هیسترکتومی برای درمان چسبنده شدن رحم حدود 98% بوده و بسیاری از آنها را از شر قائدگی های دردناک نجات داده است. این درمان علاوه بر مدیریت علائم به بسیاری از زنان کمک کرده است تا بتوانند مانند زنان سالم از نعمت مادر شدن بهره مند شوند.

چگونه بهترین دکتر درمان چسبندگی رحم را بیابیم؟

انتخاب بهترین پزشک برای درمان سندروم آشرمن بسیار حائز اهمیت است به این دلیل که نتیجه فرایند درمان تا حد زیادی به تخصص و تجربه پزشکی که انتخاب کرده اید وابسته است. در زمان انتخاب یک پزشک خوب حتماً موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • پزشک در زمینه اجرای هیسترکتومی جراحی تخصص داشته باشد.
 • به راحتی بتوانید درباره دغدغه هایتان با او صحبت کرده و نگرانی هایتان در این خصوص را با او در میان بگذارید.
 • در کارنامه کاری پزشک اجرای موفقیت آمیز متعددی از پروسیجرهای هیسترکتومی ثبت شده باشد.

سوالات متداول در خصوص چسبندگی رحم 

 • چه تست های تصویربرداری برای تشخیص سندروم آشرمن استفاده می شود؟

تست های تصویر برداری به پزشک اجازه می دهد تا اندام های داخلی شما را مشاهده کند. تست های مختلف اطلاعات با جزئیات متفاوت را در اختیار پزشک قرار می دهد. تست های قابل  استفاده برای تشخیص سندروم آشرمن شامل تست سونوگرافی، هیستروسکوپی و سونوگرافی اینفیوژن سالین می باشد.

 • آیا بعد از درمان سندروم آشرمن می توان باردار شد؟

در بسیاری از موارد می توان بعد از درمان سندروم آشرمن باردار شد. ناباروری یک فرایند پیچیده است و در برخی موارد نمی توان علت آن را تشخیص داد. اگر بهترین دکتر زنان برای درمان چسبندگی رحم در تهران ، این عارضه را بعنوان علت اصلی ناباروری تشخیص دهد درمان می تواند به بالا رفتن شانس بارداری کمک کند.

 • آیا سندروم آشرمن باعث ناباروری می شود؟

ناباروری بنا به علل متعدد اتفاق می افتد. گاهی اوقات وقوع همزمان فاکتورهای متعدد عامل ابتلا به این بیماری محسوب می شود. اگر بعد از دوازده ماه تلاش برای باروری با شکست مواجه شدید پزشک برای تشخیص ناباروری تست های متعددی را توصیه می کند. در طول این تست ها ممکن است بافت اسکار در داخل رحم مشاهده شود. در چنین شرایطی حجم بزرگی از بافت اسکار یا سندروم آشرمن در داخل رحم می تواند علت ناباروری تشخیص داده شود.

 • آیا چسبندگی رحم باعث سقط جنین می شود؟

اگر به چسبده شدن بافت رحم دچار هستید هنوز می توانید باردار شوید ولی ممکن است بارداری با چالش هایی روبرو شود. این سندروم باعث کم شدن فضای داخل رحم می شود و می تواند مشکلاتی را در طول بارداری در فرایند رشد جنین ایجاد کند. در طول بارداری رحم منبسط شده و کشیده می شود. چسبیدن جفت به دیواره رحم برای رشد نرمال کودک بسیار حائز اهمیت است. چسبندگی رحم مشکلاتی را بوجود می آورد که می تواند خطر سقط جنین، مرده زایی و جفت سرراهی در طول بارداری را افزایش دهد.

 • آیا IUD باعث بروز سندروم آشرمن می شود؟

IUD نوعی دستگاه کنترل دراز مدت بارداری است که در داخل رحم جایگذاری شده و برای یک دوره چند ساله در همانجا باقی خواهد ماند. وقتی این دستگاه در بدن قرار داده می شود همیشه خطر عفونت و رشد بافت اسکار وجود خواهد داشت. البته این موضوع که این دستگاه عامل بروز سندرم آشرمن است از نظر علمی ثابت نشده است.

 • آیا چسبندگی رحم ژنتیکی است؟

سندروم آشرمن یک بیماری ژنتیکی محسوب نمی شود. این بدان معنی است که شما به علت اتفاقی که در بدن تان رخ می دهد (مثلاً بعنوان عارضه جانبی جراحی، درمان بیماری یا ابتلا به عفونت) به این مشکل دچار می شوید و ابتلا به آن هیچ ارتباطی با ژنتیک شما ندارد.

 • ریکاوری جراحی هیسترکتومی برای درمان چسبندگی رحم چقدر طول می کشد؟

تکمیل دوره ریکاوری بعد از جراحی هیسترکتومی اغلب به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد.

 • احتمال ابتلا به چسبندگی رحم در چه افرادی بیشتر است؟

سندروم آشرمن یک بیماری اکتسابی است به این معنی که اتفاقی در بدن شما رخ می دهد که باعث رشد بافت اسکار می شود. این سندروم به دلایل مختلف مثل جراحی، عفونت یا درمان سرطان ممکن است رخ دهد. عوامل زیر می تواند خطر ابتلا به این سندروم را افزایش دهد:

 • جراحی در رحم از قبیل هیسترکتومی، کورتاژ یا سزارین
 • داشتن سابقه عفونت های لگن
 • قرارگرفتن تحت درمان سرطان
در صورتی که نیاز به هر نوع جراحی داشتید، بهتر است برای انتخاب جراح وقت زیادی بگذارید تا از عوارض پس از درمان دور بمانید. دکتر زنان در هنگام زایمان سزارین یا در اوردن رحم و غیره کمترین میزان آسیب را به احشای در مجاورت رحم وارد می نماید و بدین ترتیب ریسک چسبندگی رحم به حداقل میزان می رسد.

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، روبروی بیمارستان کوثر، ساختمان لقمان 3، طبقه 3، واحد 5

شماره تماس: 09153414736
شماره مطب: 33431204

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید