08:14|یکشنبه, تیر 31 ,1403
تاریخ انتشار: 04 مهر 1402 - 09:13
کد خبر: 18427

ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان های مرزی ایران و ترکیه برگزار شد

ششمین نشست همکاری های اقتصادی استان های مرزی ایران و ترکیه با حضور استانداران آذربایجان غربی به عنوان تنها استان مرزی کشورمان و والی استان های ایغدیر، آغری، وان و حکاری ترکیه در شهر وان این کشور برگزار شد.
ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان های مرزی ایران و ترکیه برگزار شد

به گزارش سرویس سیاسی باریش نیوز، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، در این نشست راهکارهای توسعه تبادلات اقتصادی در طول بیش از ۵۰۰ کیلومتر مرز ایران با ترکیه مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مرزهای ایران و ترکیه همواره مرز صلح و صفا و دوستی بوده است

 

استاندار آذربایجان غربی روز دوشنبه در این نشست گفت: اشتراکات تاریخی، قومی و مذهبی ایران و ترکیه بر کسی پوشیده نبوده و مرزهای دو طرف، همواره مرزهای صلح و صفا و دوستی بوده است.

محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه آذربایجان‌غربی از استان‌های استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، افزود: آذربایجان غربی ۶ پایانه مرزی داشته و به نوعی ۲۵ درصد پایانه‌های مرزی کشور در این استان قرار دارد.
 

وی با اشاره به به ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک آذربایجان غربی با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان اضافه کرد: آذربایجان‌غربی در مسیر سه کریدور اصلی بین‌المللی قرار داشته و تنها استانی محسوب می شود که ۵۶۶ کیلومتر مرز مشترک با چهار استان ترکیه دارد.
 

وی آذربایجان‌غربی را یکی از قطب‌های تولید مواد معدنی ایران معرفی کرد و ادامه داد: تاکنون ۵۲ نوع ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده که عمدتا پلی متال هستند و ۳۸ درصد شمش طلای ایران در این استان تولید می‌شود.
 

استاندار آذربایجان‌غربی، این استان را از مهم‌ترین دارندگان تیتانیوم در غرب آسیا دانست و اظهار کرد: اورانیوم، مس، آهن، سیلیس، کرومیت، میکا و سنگ‌های تزئینی از دیگر مواد معدنی مهم این استان محسوب شده و مطالعات ژئوفیزیک هوایی و سرمایه‌گذاری برای اکتشاف عناصر نادر خاکی و کمیاب دیگر در دست اقدام است.
 

معتمدیان به قرار داشتن سه منطقه مهم اقتصادی در مرز مشترک آذربایجان‌غربی و ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: مهم ترین آنها منطقه آزاد ماکو و سپس منطقه ویژه اقتصادی سلماس بوده و احداث منطقه ویژه اقتصادی سرو ارومیه نیز اخیراً مورد تصویب قرار گرفته است.
 

وی تولید تجهیزات پزشکی، سیمان، نساجی، تولید نخ و پارچه، بونکر، کشنده‌ها و تریلر، محصولات شیمیایی و ماشین آلات کشاورزی را از مهم‌ترین محصولات صنعتی استان ذکر کرد و افزود: آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های کشاورزی ایران محسوب شده و سالانه ۶.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۸۲۰ هزار میلیارد ریال را تولید می کند.
 

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی در فرآوری محصولات کشاوری نیز در رتبه اول ایران قرار دارد، اضافه کرد: تولید کنستانتره و پوره و صادرات آن، از مزیت‌های آذربایجان‌غربی بوده و این محصولات به سراسر جهان صادر می شود.
 

استاندار آذربایجان غربی، سیاست دولت سیزدهم را تمرکززدایی و افزایش اختیارات استانداران اعلام کرد و ادامه داد: ساماندهی مبادلات تجاری و مرزی و فعال‌سازی دیپلماسی منطقه‌ای، از جمله سیاست‌هایی است که به استانداران تفویض شده و در همین راستا بنده اخیرا به عنوان جانشین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه منصوب شدم.
 

معتمدیان با اعلام اینکه در پنج ماهه سال جاری مبادلات تجاری خوبی داشته و ترکیه، بعد از چین، عراق و امارات، با ۲ هزار و ۲۴۱ میلیون دلار چهارمین بازار صادراتی آذربایجان‌غربی محسوب می شود، اظهار کرد: طی این مدت کشور ترکیه با ۲ هزار و ۴۳۲ میلیون دلار سومین مبدا وارداتی ایران بعد از امارات و چین بوده است.
 

وی در ادامه تنوع محصولات صادراتی میان ایران و ترکیه را مشتمل بر ۹۱۹ قلم کالا ذکر کرد و گفت: تنوع اقلام وارداتی بین ایران و ترکیه نیز ۲۴۶۸ قلم کالا بوده است.
 

وی افزود: راه‌اندازی و فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی، اتخاذ سیاست‌های یکنواخت گمرکی، روان‌سازی تشریفات گمرکی، ایجاد گمرکات تخصصی در شهرهای مرزی، احداث و راه‌اندازی منطقه مشترک اقتصادی بین دو کشور در نوار مرزی، افزایش و روان‌سازی تردد ناوگان ورودی و خروجی، تقویت روابط فعالان و بازرگانان دو طرف از طریق اتاق‌های بازرگانی ارومیه و استان‌های مرزی ترکیه و انجمن اقتصادی این کشور از مهم‌ترین اهداف ایران برای این نشست است.
 

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف از جمله صنعتی، علمی، فرهنگی، دانشگاهی، ورزشی و گردشگری از دیگر برنامه‌هایی است که آذربایجان‌غربی در ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی دو طرف دنبال می‌شود.
 

معتمدیان اظهار امیدواری کرد که در نشست‌ کمیته‌های اقتصادی دو طرف روی موضوعاتی که منجر به افزایش مبادلات تجاری در راستای دستیابی به هدف ۳۰ میلیارد دلار مبادله تجاری دو طرف در سال است، تمرکز شود.
 

به دنبال مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه هستیم

ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان های مرزی ایران و ترکیه برگزار شد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه هم در این نشست گفت: تمرکز ما، رسیدن به هدف‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و ترکیه است.
 

محمدحسن حبیب‌الله‌زاده افزود: روسای جمهور ۲ کشور تاکید ویژه‌ای بر توسعه تجاری دو طرف و رسیدن به هدف‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری در سال دارند.
 

وی اضافه کرد: وزارت خارجه‌های جمهوری اسلامی ایران و ترکیه هر دو با تاکید بر مناسبات ریشه‌دار بین دو ملت، در مسیر رسیدن به ۳۰ میلیارد دلار هدف‌گذاری دو طرف، گام برمی‌دارند.
 

وی با اعلام اینکه آذربایجان‌غربی و چهار استان مرزی ترکیه ویژگی‌های اقتصادی مهمی دارند، اضافه کرد: از جمله این ویژگی‌ها، ترانزیت کالا و صادرات انرژی است.
 

سفیر ایران در ترکیه با اشاره به پیشرفت چشمگیر روابط اقتصادی دو طرف در سال های اخیر، افزود: سال گذشته مبادلات تجاری دو طرف به ۱۲ میلیارد دلار رسید.

حبیب الله زاده با بیان اینکه همکاری در زمینه انرژی از جمله مهم‌ترین مباحث تبادلات اقتصادی دو طرف است، اظهار کرد: درخصوص احداث خط دوم صادرات گاز ایران به ترکیه که کلنگ آن در ایران به زمین زده شده، در حال مذاکره هستیم.

وی گفت: اقدامات خوبی نیز برای تبادلات برق و الکتریسیته بین دو طرف انجام شده که از جمله آنها تبادل برق خوی - وان است که امیدواریم در ماه های آینده انجام گیرد.
 

وی با اشاره به فعال بودن سه گذرگاه مرزی ایران و ترکیه افزود: سال‌هاست که این سه پایانه فعال بوده و در حال انجام مذاکرات اولیه برای افزایش به پنج گذرگاه هستیم تا شاهد افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی دو طرف باشیم.
 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه همچنین از بررسی یک پیشنهاد برای افزایش تبادلات مرزی ایران و ترکیه خبر داد و اضافه کرد: در حال بررسی پیشنهادی هستیم که در کنار بازارچه‌های مرزی، به یک تفاهمی برسیم تا براساس آن حدود ۳۰ کیلومتر از عمق مرزی طرفین را برای تبادلات اقتصادی و تجاری دو طرف تعیین کنیم.
 

حبیب‌الله‌زاده با اشاره به ششمین نشست همکاری‌های اقتصادی استان های مرزی ایران و ترکیه، گفت: این یکی از جلسات مهم در شاکله روابط ایران و ترکیه بوده و امیدوارم این نشست‌ها تداوم یابد تا به هدف‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری نزدیک‌تر شدیم.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید