20:56|یکشنبه, تیر 24 ,1403
تاریخ انتشار: 24 آبان 1401 - 10:59
کد خبر: 18156
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

مشکلات زنان بعد از زایمان

در اینجا به برخی از مشکلات زنان باردار بعد از انجام زایمان اشاره می‌کنیم.
مشکلات زنان بعد از زایمان

دکتر میترا حبیب زاده، متخصص زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت و گو با سرویس سلامت باریش نیوز به مشکلات زنان بعد از زایمان اشاره و عنوان کرد: معمولا بلافاصله پس از زایمان سنگینی حاصل از وزن بچه از روی شکم مادر برداشته می‌شود. نباید از یاد برد که یک مادر تا قبل از زایمان تمام وزن فرزند خود را با استفاده از ماهیچه‌های شکم خود حفظ کرده است و در این مدت این ماهیچه‌ها از حالت قبل از زایمان بسیار تغییر کرده‌اند. این امر به تنهایی باعث افتادگی شکم مادران باردار پس از زایمان می‌شود. نباید از یاد برد که چند کیلو گرم وزن بچه به مدت ۶ الی ۸ هفته درون رحم به جداره شکم فشار آورده است و نباید انتظار داشت این افتادگی خیلی زود بر طرف شود. چرا که در چنین شرایطی پوست کنار پهلو‌ها و شکم نیز تحت فشار شدید بوده است و پس از زایمان خیلی زود به حالت اولیه خود بر نمی‌گردد.


در ابتدای زایمان توصیه می‌شود از گن‌هایی که تبادل هوایی خوبی دارند، استفاده شود و پس از گذشت چند هفته وقتی قوای جسمانی مادر پس از زایمان به حالت عادی برگشت، می‌توان با تمرینات ورزشی به ویژه حرکاتی که باعث قوی‌تر شدن عضله‌های دور شکم می‌شوند، این مشکل را پس از چند هفته بر طرف کرد. زنان پس از زایمان باید به خاطر داشته باشند که به هیچ عنوان به خودشان فشار نیاروند، چرا که بدنشان خود به خود می‌تواند، چنین مشکلات به وجود آمده را پس از مدتی برطرف کنند.

زیاد شدن دوران قاعدگی و جبران کم خونی

همان طور که می‌دانید دوران قاعدی در زمان بارداری متوقف می‌شود، اما وقتی زمان بارداری به پایان برسد و شخص زایمان کند، دوران قاعدگی دوباره شروع می‌شود. این دوران برای کسانی که دارای کم خونی هستند، می‌تواند مشکلات فراوانی را به وجود آورد، اما این سیکل در دوران پس از زایمان کاملا طبیعی است؛ چرا که دوران قاعدگی پس از زایمان ممکن است تا چندین هفته به طول انجامد و این امر کاملا طبیعی است. در چنین شرایطی زنان پس از زایمان باید احتیاط بیشتری داشته باشند تا دچار عفونت نشوند. البته زنان پس از زایمان باید توجه داشته باشند که تحرکات بیش از اندازه نداشته باشند، چرا که تحرک زیاد در هفته‌های ابتدایی پس از زایمان می‌تواند باعث خونریزی بیشتر در زنان شود. شاید این زمان طولانی دوران قاعدگی کمی آزار دهنده باشد، اما چنین پروسه‌ای کاملا طبیعی بوده و در علم پزشکی lochia نامیده می‌شود. زنان پس از زایمان باید تا تمام شدن دوران قاعدگی پس از زایمان با خوردن مواد مغذی، آهن بیشتری وارد بدن خود کنند تا در چنین شرایطی با خستگی و کسالت کمتری روبه‌رو شوند.

تغییر رنگ پوست

معمولا در زمان بارداری با توجه به فشاری که روی زنان باردار وجود دارد، پوست شان کمی کشیده و بر افروخته می‌شود، اما این حالت پس از زایمان به یک پوست کسل کننده و گا‌ها بی روح تبدیل می‌شود. در واقع ممکن است؛ برخی از زنان پس از زایمان با تیره شدن پوست در نواحی پیشانی، گونه‌ها و حتی در ناحیه لب‌ها روبه‌رو شوند. این عامل بیشتر به‌خاطر تغییرات هورمونی است که در دروان بارداری زنان تجربه می‌کنند. خوشبختانه این قضیه زودگذر بوده و به صورت طبیعی پس از چند هفته بر طرف می‌شود. پس زنانی که تازه زایمان کرده‌اند، نباید نگران تیره شدن پوست خود پس از زایمان باشند.
زنان تازه زایمان کرده برای اینکه زودتر از شر تیرگی پوست و حالت کسل کننده آن راحت شوند، می‌توانند با مالیدن روغن زیتون و یا روغن نارگیل زمان برطرف شدن این نقیصه را تسریع ببخشند. البته ماساژ دادان قسمت‌های تیره شده پوست نیز برای جریان دادن بهتر گردش خون در زیر آن می‌تواند بسیار موثر باشد. در چنین شرایطی سعی کنید؛ بیش از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بیشتر زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید، چرا که نور خورشید اگر بیش از اندازه به پوست‌تان بتابد می‌تواند مشکلات پوستی بیشتری به وجود آورد. البته استفاده از کرم‌های ضد آفتاب استاندارد نیز می‌تواند برای حفظ سلامت پوست و بهبود هر چه سریعتر پوست‌های تیره شده موثر باشد. زنان باردار باید به اندازه کافی استراحت کنند تا بدنشان در هنگام خواب فرصت بیشتری برای ترمیم بافت‌های بیرونی و درونی خود داشته باشد. البته تغذیه مناسب و خوردن مواد مغذی سالم نیز یک روش موثر برای بهبود وضعیت زنان پس از روز‌های ابتدای زایمان است.

کشیدگی پوست

معمولا در دوران بارداری پوست بدن با توجه به تغییرات هورمونی که در این دوران به وجود می‌آید با کشش بسیار زیادی روبه‌رو می‌شود و گا‌ها این کشش پس از زایمان باز هم روی بدن قابل مشاهده است. یکی از موثرترین راه‌ها برای نابودی کشیدگی پوست پس از زایمان این است که پوست را همواره مرطوب نگه دارید. از یاد نبرید پس از حمام صبح و شب حتما از روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون و روغن نارگیل بهره ببرید تا پوست بدنتان همواره مرطوب باشد. در چنین شرایطی پوست بهتر می‌تواند خود را ترمیم کند و از افتادگی فاصله بگیرد. یکی دیگر از روغن‌هایی که استفاده از آن بسیار توصیه می‌شود؛ روغن کرچک است. زنان باردار سعی کنند از این نوع روغن نیز برای چرب نگه داشتن پوست خود بهره ببرند. سعی کنید؛ پس از مالیدن روغن به پوست خود، روی آن به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه کیسه آب گرم قرار دهید تا روغن به بافت پوست نفوذ کند. البته نوشیدن آب به مقدار فراوان نیز به پوست‌تان کمک می‌کند تا شفافت‌تر شده و بهتر خود را جمع کند و از حالت کشیدگی فاصله بگیرد. خوردن مواد غذایی سرشار از انواع ویتامین‌ها نیز به پوست‌تان کمک می‌کند تا شاداب‌تر بماند.

معمولا زنان قبل از دوران بارداری دارای مو‌های شاداب‌تر و پر پشت‌تری هستند، اما این مو‌های پر پشت پس از زایمان ممکن است با ریزش روبه‌رو شوند. مانند سایر مشکلات پس از زایمان ریزش مو نیز به‌خاطر تغییرات هورمونی بدن ایجاد می‌شود. البته این امر بین افراد مختلف شرایط مختلفی نیز دارد. معمولا پس از زایمان سطح استروژن بدن در زنان کاهش می‌یابد، این امر باعث می‌شود، مو‌هایی که در فاز anagen به مرحله استراحت وارد می‌شوند از بین بروند. این امر نیز جای نگرانی ندارد؛ چرا که پس از ۶ الی ۱۲ ماه پس از زایمان رشد مو‌ها به حالت طبیعی قبل از دوران بارداری خود باز می‌گردد و از آنجایی که مو‌ها رشد خوبی دارند، خیلی زود می‌توانند جای خالی مو‌های ریخته شده را جبران کنند. توصیه می‌شود؛ برای حفظ سلامتی مو، رژیم غذایی غنی از پروتئین را در وعده‌های غذایی خود لحاظ کنید. البته ماساژ دادن پوست سر با استفاده از روغن‌های طبیعی می‌تواند بسیار موثر باشد؛ چرا که ماساژ دادن با روغن باعث می‌شود که گردش خون در ناحیه پوست سر بیشتر شود و این امر مواد مغذی بیشتری را در اختیار ریشه مو‌های شما قرار می‌هد. این امر می‌تواند باعث تقویت موی سر نیز شود.

 ایجاد رگ‌های واریسی پس از زایمان

یکی دیگراز مشکلات که زنان پس از دوران بارداری با آن روبه‌رو می‌شوند، ایجاد رگ‌های واریسی است. معمولا این گونه رگ‌ها به خاطر تغییرات هورمونی و فشاری که روی زنان باردار است، ایجاد می‌شود. انجام یک‌سری حرکات کششی می‌تواند این مشکل را بر طرف کند. البته تمرینات ورزشی ساده، اما تاثیرگذار از ایجاد رگ‌های واریسی جدید نیز جلوگیری می‎کند. در چنین شرایطی به زنان توصیه می‌کنند که از نشستن بیش از اندازه خودداری کنند. اگر بنا به هر شرایطی مجبور به این کار باشند، باید هر نیم ساعت جای خود را تغییر دهند تا جریان خون در بدنشان بهتر صورت پذیرد. البته استفاده از جوراب‌های فشرده سازی نیز می‌تواند هنگام برخورد با ورید‌های واریسی بسیار مفید واقع شوند.

ایجاد کهیر پس از زایمان

در طول دوره پس از زایمان، گا‌ها سیستم ایمنی به تغییرات هورمونی واکنش آلرژیک نشان می‌دهد. این به نوبه خود سبب آزاد شدن هیستامین، یک پروتئین در جریان خون می‌شود. این عامل در بدن باعث ایجاد خارش و قرمز شدن پوست می‌شود؛ که آن را به اصطلاح کهیر زدن پوست می‌نامند. کهیر ایجاد شده پس از زایمان معمولا بر روی بازو، پا و پشت بدن ایجاد می‌شود. این عامل لزوما احتیاجی به درمان دارد و پس از گذشت چند هفته خود به خود نابود می‌شود. البته استفاده از برخی روغن‌های طبیعی مانند روغن نارگیل به همراه ماساژ می‌تواند کهیر را زودتر از موعد مقرر نابود کند.

ایجاد یبوست پس از دوران بارداری

تغییرات هورمونی می‌تواند روی سیستم گوارشی نیز تاثیر نامطلوب بگذارد. از این رو شخص دچار یبوست می‌شود. البته برخی از دارو‌های ضد درد که توسط پزشکان تجویز می‌شود به نوبه خود می‌تواند باعث ایجاد یبوست شوند. برای مقابله با یبوست خوردن غذا‌های فیبر دار بسیار توصیه می‌شود. همچنین زنانی که پس از دوران بارداری از یبوست رنج می‌برند، حتما باید میزان نوشیدن آب خود را افزایش دهند تا کمتر با چنین مشکلی روبه‌رو شوند. داشتن تحرک نیز روشی موثر برای دوری از ابتلا به یبوست است.

مشکلاتی که ذکر شد، شاید لزوما همه زنان باردار تجربه نکنند، چه بسا زنانی هستند که با کمترین مشکل زمان بارداری و پس از آن را پشت سر می‌گذارند. البته برخی مشکلات در چنین شرایطی کاملا طبیعی است و این مشکلات جای نگرانی ندارد و بدن خود به خود این گونه مشکلات را برطرف می‌کند.

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، روبروی بیمارستان کوثر، ساختمان لقمان 3، طبقه 3، واحد 5

شماره تماس: 09153414736

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید