23:59|شنبه, اردیبهشت 29 ,1403
تاریخ انتشار: 11 تیر 1401 - 13:43
کد خبر: 18018
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

آیا می‌توان بعد از سزارین زايمان طبيعی کرد؟

بسیاری از مادران باردار که زایمان اول آن‌ها طبیعی بوده است، می‌توانند بدون هیچ مشکلی شکم دوم خود را زایمان طبیعی کنند. به زایمان طبیعی بعد از سزارین vaginal birth after cesarean) VBAC) می‌گویند که در برخی موارد امکان پذیر نیست؛ با مطالعه موارد ذیل می‌توانید به شرایط زایمان طبیعی بعد از سزارین پی ببرید.
آیا می‌توان بعد از سزارین زايمان طبيعی کرد؟

 

دکتر میترا حبیب‌زاده، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با سرویس سلامت باریش نیوز، اظهار کرد: گاهی اوقات سزارین، ایمن ترین انتخاب برای مادرانی است که قبلا زایمان سزارین را تجربه کرده اند. اما جمعی از متخصصین زنان و زایمان که در همایش موسسه ملی سلامت آمریکا گردهم آمده بوند، به این نتیجه رسیدند که باید سزارین های کمتری بطور مجدد انجام شود و از روش زایمان طبیعی بعد از سزارین بیشتر استفاده شود.

دکتر نانسی پتیت رییس بخش زنان و زایمان بیمارستان سانت فرانسیس در ویلمینگتون آمریکا می‌گوید: زایمان طبیعی بعد از سزارین که در علم پزشکی با نام VBAC شناخته می شود، برای بسیاری از خانم‌ها که قبلا سزارین انجام داده‌اند، روش بسیار ایمنی است.

 

وی افزود: مجمع موسسه ملی سلامت آمریکا اینطور گزارش کرده است که در حدود 75 درصد از مادرانی که برای انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین، در یک برنامه آزمایشی شرکت کردند، زایمان طبیعی موفقی داشته‌اند.

 

زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان‌پذیر است؟

گرچه پزشکان و بیمارستان‌های بسیاری روش زایمان طبیعی بعد از سزارین را به مادران باردار پیشنهاد می‌کنند ولی بعضی‌ها آن‌ را اکیدا ممنوع کرده‌اند. دکتر پتیت که در مجمع موسسه ملی سلامت آمریکا شرکت داشته است، می‌گوید: تعداد زایمان‌های طبیعی پس از سزارین از سال 1996 تاکنون از 28 درصد به 8 درصد کاهش یافته است. 30 تا 45 درصد از متخصصین زنان و زایمان، هم اکنون زایمان طبیعی بعد از سزارین را به خانم‌های باردار پیشنهاد نمی‌کنند و در بعضی از بیمارستان‌ها نیز فقط در شرایط خاص حاضر به انجام آن هستند، مثل زمانی که زایمان خارج از زمان مقرر و بطور خود بخودی اتفاق افتاده باشد.

 

*هرگز در زمانیکه مادر باردار وادار به زایمان شده است یعنی القای زایمان انجام شده، نباید از روش زایمان طبیعی بعد از سزارین استفاده کرد.

 

 تجربه زایمان طبیعی بعد از سزارین

 اگر شما برای اولین بار باردار هستید، لازم است حتما از نتایج یک جراحی غیر ضروری مانند سزارین آگاهی داشته باشید. اگر شما برای اولین بار باردار نیستید و می‌خواهید زایمان طبیعی پس از سزارین را انجام دهید و شرایط خوبی نیز دارید، هرچه سریعتر و در اوایل بارداری در مورد انتخاب های خود تحقیق کنید. اگر پزشک و بیمارستان شما این کار رضایت نمی دهند، می‌توانید با بیمارستان و پزشک دیگری صحبت کنید

 

وی ادامه داد: حمایت و آگاهی می تواند از طریق مراکز آموزشی، ماماها، پرستارها و آن‌هایی که قبلا به این روش زایمان داشته‌اند به شما منتقل شود. ممکن است انتخاب روشی که بطور عادی انجام نمی‌شود ولی اکثر پزشکان ایمنی آن را تایید کرده اند ، بسیار مشکل باشد. بنابراین هرچه در این امر حامیان بیشتری داشته باشید بهتر خواهد بود.

 

 شرایط زایمان طبیعی بعد از سزارین

چه کسانی می توانند بعد از سزارین قبلی زایمان طبیعی انجام دهند؟ افراد زیر می توانند شکم دوم خود را زایمان طبیعی کنند

  • مادرانی که حداقل یک بار بطور طبیعی زایمان داشته اند.
  •  مادرانی که قبلا فقط یک زایمان با روش سزارین داشته اند. زایمان طبیعی بعد از سزارین دوم به شرایط مادر و نظر پزشک بستگی دارد.
  • مادرانی که در زایمان سزارین قبلی یک برش افقی در زیر رحم  (low- transverse)      داشته اند.
  • مادرانی که سابقه بارداری های کم خطر و بی خطر دارند.
  • مادرانی که یک قلو باردارند.
  • مادرانی که جنین شان از وزن مناسبی برخوردار است.
  • مادرانی که جنین شان در وضعیت صحیحی و سرپایین قرار دارد.
  • مادرانی که بیماری خاصی ندارند (مانند فشار خون بالا، دیابت (قبل از باردرای یا دیابت بارداری )یا هرپس (تبخال تناسلی).
  • مادرانی که سابقه جراحی رحم یا دیگر مشکلات رحمی را نداشته باشند.

 

 شکم اول سزارین شکم دوم طبیعی 

پیشنهادی به مادرانی که برای اولین بار باردار شده‌اند:

_همانطوری که تعداد سزارین های غیرضروری رو به افزایش است، لازم است که به روش زایمان اول و انتخاب روش زایمان بعدی خود، فکر کنید.

_بسیاری از متخصصین دلسوز زنان و زایمان به شما توصیه می کنند در صورت امکان از انجام سزارین خودداری کنیدبه گفته یک متخصص زنان، بعضی از مادران باردار برای اولین زایمان خود محافظه کار هستند و با مداخله پزشکی و سزارین که ممکن است ضروری هم نباشد موافقت می کنند در حقیقت سزارین انتخابی را بر می گزینند. اما متاسفانه آنها در بارداری بعدی با خطراتی روبرو می شوند که اگر اولین نوزاد خود را بطور طبیعی بدنیا آورده بودند با آن خطرات مواجه نمی شدند.

 _محققین معتقدند باید به بسیاری از بانوانی که قبلا زایمان سزارین داشته اند این شانس داده شود تا زایمان بعدی را بطور طبیعی انجام دهند.

 
 

 خاطرات زایمان طبیعی بعد از سزارین 

 سه سال قبل زمانیکه خانم اندرو 28 ساله ساکن شهر بی تاون در ایالت تگزاس در حال زایمان طبیعی برای اولین نوزاد خود بود، دکترش به او خبر داد که بعلت کوچک بودن لگن خاصره، او باید به روش سزارین زایمان کند. اما بعد از یکسال او برای بار دوم باردار شد، او با قدرت احساس کرد که دیگر نیازی به جراحی و زایمان سزارین وجود ندارد. در وهله اول پزشک او با زایمان طبیعی بعد از سزارینvaginal birth after cesarean VBAC مخالفت کرد، زیرا او معتقد بود که  ایمن ترین روش سزارین دوباره است. ولی خانم اندرو بر عقیده خود پافشاری کرد و پزشک او سرانجام موافقت خود را اعلام کرد و در هفته 40 بارداری، خانم اندرو زایمان طبیعی خود را بدون هیچگونه پیچیدگی و مشکلی به انجام رساند و با موفقیت نوزاد دوم خود را بدنیا آورد

 

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، روبروی بیمارستان مهزاد، ساختمان لقمان 3، طبقه 3، واحد 5

شماره تماس: 09153414736

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید