04:03|شنبه, خرداد 26 ,1403
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1401 - 10:09
کد خبر: 17949

كشف ابزارهای ابسیدین متعلق به دوره نوسنگی در تپه اهرنجان سلماس

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سلماس از کشف نمونه ابزارهای ابسیدین متعلق به دوره نوسنگی و مس و سنگ از تپه اهرنجان این شهرستان خبر داد.
كشف ابزارهای ابسیدین متعلق به دوره نوسنگی در تپه اهرنجان سلماس

به‌گزارش پایگاه خبری باریش نیوز به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی، افراسیاب گراوند با اعلام این مطلب اظهار کرد: نمونه‌های مکشوفه از تپه اهرنجان متنوع بوده و از نظر ظاهر و رنگ به هفت نوع تقسیم می­شوند.
 

سرپرست برنامه لایه‌نگاری تپه اهرنجان سلماس افزود: ارتباطات تجاری تپه باستانی اهرنجان در دوره نوسنگی از یک سو با حوضه دریاچه ارومیه، شرق آناتولی، شمال میان‌رودان و حوزه قفقاز جنوبی، تاثیر زیادی در تنوع مواد فرهنگی این محوطه از جمله ابسیدین را به وجود آورده است.
 

او ادامه داد: فراوانی دورریزهای ابسیدینی، وجود سنگ­های مادر و تراشه­های فراوان و همچنین انواع مختلفی از ابزارها از جمله تیغه­ها، بیانگر تولید و ساخت ابزارها با کاربردهای متفاوت در محوطه اهرنجان است.
 

سرپرست برنامه لایه‌نگاری تپه اهرنجان سلماس اضافه کرد: شواهد موجود حاکی از این است که ابسیدین به‌صورت بلوک­های سنگ ابسیدین و یا به‌صورت قلوه­سنگ به این محل آورده شده و در صنعت ابزارسازی استفاده شده است.
 

گراوند بیان کرد: مطالعات انجام شده روی برخی از ابزارهای ابسیدینی اهرنجان، منشا این ابزارها را اغلب به معادن شرق آناتولی از جمله میدان داغ وان(در فاصله 150 کیلومتری) و همچنین نمرودداغ (در فاصله 220 کیلومتری) نسبت داد.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید