07:40|یکشنبه, تیر 31 ,1403
تاریخ انتشار: 05 اردیبهشت 1401 - 10:31
کد خبر: 17844

مرمت 100 اثر تاریخی در آذربایجان‌غربی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: ۹۹ درصد برنامه‌های میراث فرهنگی استان در سال گذشته محقق و ۱۰۰ اثر تاریخی نیز مرمت شده است.
مرمت 100 اثر تاریخی در آذربایجان‌غربی

به گزارش پایگاه خبری باریش نیوز به نقل از روبط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری با بیان اینکه حفاظت و مرمت برای این آثار ضروری است، افزود: سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای حفاظت، مرمت و صیانت از بناهای تاریخی نیاز است.
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اضافه کرد: مشارکت مردم و بانک‌ها نیز در زمینه مرمت ساختمان‌های تاریخی و قدیمی استان با استقبال مطلوبی مواجه شده است.
 

جباری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در سال 1400 شاهد رشد ۱۰۵ درصدی در تعیین حرایم آثار تاریخی بوده است، گفت: ۱۳۴ اثر هم به مجموع آثار تاریخی ثبتی این استان اضافه شده است.
 

وی تاکید کرد: تعداد موزه‌های استان نیز در سال‌های اخیر ۵۰ درصد افزایش یافته و پنج موزه به تعداد موزه‌های آذربایجان غربی اضافه شده است.
 

جباری با بیان اینکه عملیات اجرایی ۱۵ پروژه جدید در بخش موزه های استان برای انجام مطالعات و عملیات اجرایی شروع شده است، افزود: مهمترین این موزه ها شامل باغ موزه ستاد لشکر۶۴ ارومیه، موزه جنگ چالدران با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال، موزه میاندوآب، موزه صلح سردشت، چالدران و اشنویه است و مراحل نهایی موزه مدرسه ارومیه هم در حال انجام است.
 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی ادامه داد: در سال های اخیر در ۱۲۰ محوطه تاریخی کاوش باستانی در استان انجام شده که کانی سیب سردشت یکی از این محوطه هاست که باید این آثار را به پرونده‌های ثبتی تبدیل کنیم.
 

جباری یادآور شد: عرصه بازار ارومیه از ۵.۳ هکتار به ۳.۲ کاهش پیدا کرده بود با همت همکاران این عرصه دوباره به حالت اولیه بازگردانده شد.
 

وی اظهار کرد: عملیات مرمتی پروژه‌های بزرگ استان از جمله مسجد جامع ارومیه در سال گذشته شروع شده و ضلع شرقی در خیابان اقبال در حال اجراست و کار ضلع شمالی هم به زودی آغاز می‌شود.
 

جباری گفت: راهبرد جدید اداره کل در سال جاری صیانت حداکثری از میراث فرهنگی و دفاع از حقوق عامه و ایجاد گفتمان جدید با مشارکت ارگان های مختلف است.
 

در حال حاضر ۶ روستا در بافت تاریخی، پنج بافت تاریخی مصوب در استان در شهرهای ارومیه، خوی، تکاب، سلماس و ماکو، چهار یادمان دفاع مقدس، ۱۷ اثر طبیعی، ۱۳۰۵ محوطه تاریخی و ۲۳۲ بنا در سطح ملی ثبت ملی شده‌اند.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید