16:41|جمعه, فروردین 31 ,1403
تاریخ انتشار: 05 اسفند 1400 - 10:02
کد خبر: 17693
متخصص نوزادان، کودکان و نوجوانان در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

آلودگی هوا چه بلایی سر کودکان می‌آورد؟

کودکان بیشتر از گروه‌های سنی دیگر در خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی که بر اثر آلودگی هوا ایجاد می‌شود، قرار دارند.
آلودگی هوا چه بلایی سر کودکان می‌آورد؟

رامین زارع، متخصص نوزادان، کودکان و نوجوانان در ارومیه در گفت‌وگو با سرویس سلامت باریش نیوز اظهار کرد: باید در روزهای آلوده بیشتر از قبل مواظب کودکان باشیم، ریه کودکان تا حدود سن هشت سالگی در حال رشد است، این درحالی است که کودکان زمان بیشتری نسبت به بزرگسالان در معرض آلودگی هوا هستند و حجم تبادل هوا در ریه کودکان نسبت به وزن آن‌ها تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از بزرگ‌سالان است.

وی ادامه داد: آسیب اصلی آلودگی هوا ناشی از یون‌های آزاد و آسیب‌ اکسیداتیو در بافت‌های مختلف بدن است، این آسیب‌ها منجر به التهاب می‌شود و در بافت‌های ملتهب آسیب‌های جدی رخ می‌دهد.

متخصص اطفال اظهار کرد: فلزات سنگین موجود در هوای آلوده مانند سرب و مواد ناشی از احتراق ناقص مثل یون‌های سولفور به روش‌های مختلف به سیستم ایمنی و سیستم عصبی انسان آسیب می‌زنند.

وی با بیان اینکه تأثیرات آلودگی هوا از دوران جنینی شروع می‌شود، ادامه داد: تماس مادر با آلودگی هوا باعث مرگ جنین، سقط زودرس، زایمان نارس و وزن پایین نوزاد هنگام تولد می‌شود.

کودکان در روزهای آلوده بیشتر می‌میرند، زارع در این باره افزود:

علاوه بر استعداد ژنتیکی در بروز بیماری آسم، التهاب ریه هم نقش زیادی در ایجاد این بیماری دارد، درگذشته با وجود زمینه ژنتیکی، بیماری آسم کمتر از امروز بود، اما امروزه آلودگی هوا و محیط زندگی باعث افزایش بروز آسم در افرادی می‌شود که ازنظر ژنتیکی هم مستعد این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه وجود التهاب در ریه می‌تواند مکانیسم‌های دفاعی بدن را از بین ببرد، تصریح کرد: نقش مکانیسم‌های دفاعی جلوگیری از عفونت‌های تنفسی است و آسیب مکانیسم‌های دفاعی ریه باعث ابتلای کودکان و بزرگ‌سالان به عفونت‌های تنفسی می‌شود.

آسم، آلرژی و عفونت‌های تنفسی بیماری‌هایی هستند که براثر آلودگی هوا می‌توانند ایجاد و یا تشدید شوند.

وی ادامه داد: مطالعات نشان داده که تماس با آلودگی هوا حتی بدون وجود هیچ بیماری تنفسی عملکرد ریه را به‌طور قابل توجهی و سالیانه کاهش می‌دهد. دود سیگار هم به‌عنوان آلودگی مصنوعی محسوب می‌شود و اثرات مخربی بر سلامت کودکان وارد می‌کند، زارع افزود: استعمال سیگار در مادران باردار احتمال افزایش آسم در نوزاد را افزایش می‌دهد و تمام اثرات مضر آلودگی هوا با دود سیگار نیز ایجاد می‌شود.

تاثیر آلودگی هوا بر سیستم عصبی کودکان تا ۱۰ سال می‌ماند
وی گفت: سیستم عصبی در حال رشد کودکان بسیار آسیب‌پذیر است، طبق مطالعات انجام‌شده، تماس کودکان با سرب و هیدروکربن‌های آروماتیک که از سوختن بنزین و گازوئیل ایجاد می‌شود، می‌تواند تا حدود ۱۰ سال بعد اثرات آسیب‌زا در سیستم عصبی ایجاد کند که در کودکان به شکل آسیب‌های شناختی و آسیب‌های رفتاری مانند افت تحصیلی، اختلال در خواندن، بدخلقی و ... بروز می‌کند.

متخصص اطفال در پاسخ به سوال مخاطبان گفت: آلودگی هوا به دلیل سوخت‌های فسیلی و گازهای سمی حاوی فلزات سنگین مثل سرب و جیوه می‌تواند باعث ایجاد رفتارهای بزهکاری و ضد اجتماعی در دوران نوجوانی شود.
وی با بیان اینکه در روزهای آلوده تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی حدود ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، افزود: کودکانی که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند و یا نارس به دنیا آمده‌اند به فاصله ۲۴ ساعت از شروع  آلودگی هوا، دچار مشکلات تنفسی می‌شوند.

مواد غذایی مناسب برای روزهای آلوده
با کاهش عبور و مرور کودکان در خیابان‌های پرتردد و آلوده به دود اتومبیل‌های گازوئیل سوز، دوری از دود سیگار، نگه‌داشتن کودک در منزل، استفاده از ماسک‌های ویژه، استفاده از سرکه بجای تمیزکننده‌های شیمیایی، استفاده کمتر از خودروهای شخصی و ... می‌توان کودکان را تا حدودی از خطرات آلودگی هوا در امان نگه داشت.

کلم بروکلی، پونه و نعناع با دارا بودن آنتی‌اکسیدان، میوه‌های قرمز و نارنجی‌رنگ دارای ویتامینمانند پرتقال، توت‌فرنگی، هندوانه و سیب، خوراکی‌های سرشار از منیزیم مانند مغز بادام و سبوس گندم و غذاهایی که امگا ۳ و امگا ۶ دارند، خوراکی‌های تصفیه‌کننده مواد آلوده در کبد مانند گریپ‌فروت، چغندر، شلغم، هویج و کلم  در کاهش اثرات آلودگی هوا مفید هستند.

وی گفت: استفاده از ادویه‌هایی مانند زردچوبه و زنجبیل به‌صورت خوراکی و یا مصرف در چای در روزهای آلودگی هوا توصیه می‌شوند.


آدرس و شماره تماس دکتر رامین زارع، متخصص نوزادان، کودکان و نوجوانان در ارومیه

ارومیه، خیابان حسنی، روبروی بیمارستان مهزاد، ساختمان لقمان ۳، طبقه 3 واحد5

شماره تماس: 09144884001_33431204
 
 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید