11:32|سه شنبه, تیر 05 ,1403
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1400 - 11:07
کد خبر: 17586
یادداشت:

طلای سفید دریاچه ارومیه؛ گنجی پنهان که همواره مورد غفلت قرار می گیرد

دریاچه ارومیه یکی از معادن عظیم نمک در جهان به شمار می‌رود، به طوریکه که ظرفیت اقتصادی نمک این دریاچه به اندازه‌ای بالاست که بسیاری از پژوهشگران حوزه محیط زیست کشور ارزش اقتصادی آن را بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار عنوان می‌کنند و بهره برداری از یک هزارم این ظرفیت عظیم اقتصادی می‌تواند منجر به انقلاب اقتصادی در منطقه شود.
طلای سفید دریاچه ارومیه؛ گنجی پنهان که همواره  مورد غفلت قرار می گیرد


سرویس اقتصادی باریش نیوز، با توجه به اهمیت بالای ارزش اقتصادی نمک این ماده معدنی خدادادی لزوم ایجاد کارخانجات صنعتی برای فرآوری نمک دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی احساس می شود و این امر نه تنها باعث می‌شود نمک دریاچه به طور اصولی برداشت شده بلکه با صادرات آن به سایر کشورها، ارزش‌افزوده برای استان به دنبال می‌آورد و باعث اشتغال زایی در منطقه خواهد شد و این امر اهتمام هر چه بیشتر مسوولین ذیل ربط را می‌طلبد و برای اجرایی شد این امر بایدتوجه شایانی داشته و به باد فراموشی سپرده نشود.

به علت ارزش بالای نمک دریاچه ارومیه که یک محصول طبیعی است و هزینه ایی برای تولید این محصول با ارزش وجود ندارد و به صورت خدادادی این نعمت در اختیار ما قرار گرفته است در این راستا انتظار می‌رود کارخانه فرآوری این محصول با ارزش در استان ساخته شود که از نظر اشتغال زایی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

با توجه به اهمیت موضوع  استخراج قانونی نمک دریاچه ارومیه در چند روز گذشته وحید جلال زاده نیز در دیدار با معاون اول رئیس جمهور بر رسیدگی به مسئله نمک دریاچه ارومیه تاکید کرد و خواستار ایجاد صنایع تبدیلی دولت و ایجاد مجوزهای قانونی و تشدید نظارت ها جهت بهره وری اقتصادی و اشتغالزایی شد.

امید است که مطرح کردن این مسئله مهم از سوی نمایندگان ارومیه به دست فراموشی سپرده نشود و فقط در حد مطرح کردن آن نباشد، چرا که قطعا مردم این شهر به وعده هایی که از سوی نمایندگان داده می شود اعتماد می‌کنند و قطعا تا مرحله اجرایی شدن این موضوع پیگیر آن خواهند بود.

در واقع درياچه اروميه داراي بهترين معادن پتاسیم و منيزيم بوده اما متاسفانه تا کنون به نحو احسن براي توسعه اقتصادی استان مورد استفاده قرار نگرفته است.

سخن آخر اینکه، سرمایه گذاران این روزها بصورت جدی به دنبال تصویب قانونی جهت بهره برداری از نمک خشک دریاچه ارومیه از سواحل استان آذربایجان غربی هستند که امید است این مسئله بصورت جدی از سوی مسئولان استانی و نمایندگان مجلس ارومیه مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که در صورت صدور مجوز برداشت این طلای سفید سرمایه گذاران و شرکت های به نام می توانند جهت سرمایه گذاری و راه اندازی واحدهای فرآوری اقدام و قدم مثبتی در جهت اشتغالزایی برای جوانان استان و ارزآوری برای کشور برداشته شود.

شیرین شریفی
 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید