11:54|شنبه, خرداد 05 ,1403
تاریخ انتشار: 09 بهمن 1400 - 12:30
کد خبر: 17557
باریش گزارش می‌دهد:

گلمانخانه؛ شهری جدید با مشکلات خرد و کلان

شهر جدید گلمانخانه ارومیه از وضعیت مطلوبی برخوردار نبوده و هنوز زیرساخت های اولیه برای زندگی در این مکان که فقط عنوان شهر را به یدک می کشد، مهیا نشده و این امر هموراه موجبات نارضایتی شهروندان ساکن در گلمانخانه را به همراه داشته است.
گلمانخانه؛ شهری جدید با مشکلات خرد و کلان

سرویس اجتماعی باریش نیوز، بر اساس اظهار نظر بسیاری از شهروندان شهر جدید گلمانخانه در ارومیه نبود امکانات اولیه و خدمات شهری در این شهر تازه تاسیس سبب شده تا ساکنان آن پس از گذشت سال‌ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.

به گفته مسئولان و مجریان شهر تازه تاسیس گلمانخانه، قرار است این شهر در آینده ای نزدیک، ردیف بودجه اختصاصی داشته باشد که تنها در این صورت است که می توان به بهبود خدمات و روند معیشتی  امیدوار بود.

نداشتن بودجه مستقل، مهم ترین مانع جهت رفع مشکلات موجود در شهر جدید گلمانخانه

محمد علی پورعلی مجری شهر جدید گلمانخانه ارومیه در زمینه مشکلات شهر گلمانخانه ارومیه به خبرنگار باریش نیوز گفت: شهر جدید گلمانخانه ارومیه تا زمان مستقل شدن بودجه همواره با انواع  مشکلات دست و پنجه نرم می کند.

وی در ادامه گفت: یک محل هنگامی  که بخواهد به در یک منطقه بعنوان شهر جدید ثبت شود گام اول این است که باید در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شود خوشبختانه شهر گلمانخانه ارومیه در تیر ماه 99سال  تصویب شد و متعاقب آن در گلمانخانه یک ساختمان راه اندازی و یک نفر مجری به عنوان مجری شهر جدید در این ساختمان مستقرشد و  اساسنامه چارت شرکت باید در هیات وزیران تصویب شود که شهر گلمانخانه ارومیه در تاریخ 23 آبان 1400 با امضای مهندس قاسمی وزیر راه و شهرسازی رفته برای تصویب نهایی به معاون اول رئیس جمهور ارجاع داده شده است و در حال حاضر در جلسه کارگروه تخصصی زیربنایی هیات وزیران در دست بررسی می‌باشد و بعد از تایید در آن کارگروه در  هیات وزیران مصوب می‌شود و بعد از این مراحل شرکت ما تصویب شده و بعد از آن می‌توانیم دارای یک چارت اداری باشیم و بصورت مستقیم از پایتخت برای خود بودجه مستقیم بگیریم.

پورعلی مستقل نبودن بودجه را مهم‌ترین مشکل شهر جدید گلمان عنوان کرد و گفت: ما در حال حاضر از لحاظ بودجه ای وابسته به شهر تبریز میباشیم چرا که قانون این است که تا زمانی که یک شهر جدید بصورت کامل پا بگیرد و شرکت آن در هیات وزیران تصویب شود وابسته به نزدیکترین شهر بزرگ خواهد بود؛ فلذا تا زمان تصویب در هیات وزیران ما با مشکل بودجه ای مواجه هستیم که بازهم با وجود تمامی مشکلات موجود تمامی توان خود را در جهت تامین نیازهای مزردم این شهر به کار خواهیم گرفت.


مجری شهر جدید گلمانه در خصوص امکانات درمانی و بهداشتی این شهر اظهار کرد: در حال حاضر شر گلمانخانه دارای یک درمانگاه و داروخانه میباشد و در  داروخانه مستقر در این شهر  داروهایی که نیاز ضروری مردم میباشد از طریق دانشگاه علوم پزشکی در این داروخانه تامین و به مردم عرضه میکند و تا ساعت 12 شب فعالیت دارد؛ اخیرا قرار شده یک امتیاز داروخانه به بخش خصوصی در این شهر داده شود.

وی در خصوص نبود درمانگاه شبانه روزی اظهار داشت: برای ساخت درمانگاه شبانه روزی باید جمعیت بالای 20هزار نفر باشد که در حال حاضر جمعیت گلمانخانه زیر 10هزار نفر می‌باشد.

پور علی در ادامه گفت: متاسفانه در حال حاضر  در شهر گلمانخانه کمبود دبیرستان دخترانه وجود دارد که  با رایزنی از طریق آموزش و پرورش استان توانستیم رشته تجربی و انسانی را در مدرسه این شهر دایر کنیم.

وی به اقدامات انجام شده در شهر تازه گلمان اشاره کرد و گفت:اختصاص زمینی به متراژ 5هزار و 531 متر مربع جهت احداث فضای آموزشی، طراحی پارک 3 و نیم هکتاری، احداث بانک و بسیاری از پروژه ها و طرح های دیگر در دست اقدام است که بعد از مستقل شدن بودجه قطعا اجرایی خواهد شد.

وی در خصوص کمبود اتوبوس در این شهر بخاطر مشکلات بوجود آمده در سیستم حمل و نقل عمومی ارومیه نیز گفت: تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که از طریق رایزنی با شورای شهر و شهرداری ارومیه دو دستگاه مینی بوس نیز جهت سهولت در رفت و آمد این شهروندان تا زمان حل مشکلات مربوط به اتوبوسرانی ارومیه در اختیار مردم این شهر قرار گیرد.

براساس این گزارش، وجود مشکلات متعدد در این شهر جدید همواره زندگی را برای ساکنین این منطقه سخت و دشوار کرده است و انتظار می‌رود رسیدگی به مشکلات این شهر تازه تاسیس در راس کار تمامی مسئولان مربوطه قرار گیرد و امید است با پیگیری این مسئولان در اسرع وقت و با  تخصیص ردیف بودجه اختصاصی به این شهر تمامی مشکلات موجود بر سر راه این شهر حل شود و ساکنان آن بتوانند زندگی همرا با آرامش را تجربه کنند.

شیرین شریفی

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید