09:43|جمعه, خرداد 25 ,1403
تاریخ انتشار: 03 بهمن 1400 - 11:38
کد خبر: 17527

معرفی ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری آذربایجان غربی در شبكه العالم

ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری آذربایجان غربی با حضور جلیل جباری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در شبکه العالم معرفی شد.
معرفی ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری آذربایجان غربی در شبكه العالم

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی دوم  بهمن ۱۴۰۰ در برنامه صباح جدید شبکه العالم اظهار کرد: در این استان بیش از یک هزار و ۷۰۰ اثر ثبت ملی شده وجود دارد و نیز تخت سلیمان تکاب و قره‌کلیسا چالدران در فهرست جهانی ثبت شده‌اند.

جلیل جباری افزود: هر ساله در تخت سلیمان تکاب هر ساله جشن مهرگان توسط زرتشتی‌ها برگزار می‌شود و نیز هر ساله در مرداد ماه بسیاری از ارامنه جهان در قره‌کلیسا گرد هم آمده و مراسم بادراک را برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: پارک ملی دریاچه ارومیه به عنوان یکی از شورترین دریاچه‌های منحصر‌به‌فرد جهان، وجود جاده ابریشیم که کاروانسراهای قرار گرفته در آن برای ثبت جهانی پیشنهاد شده است، کلیسای زرزر که یک بار از مکان اصلی به مکان دیگری منتقل شده است، اولین سایت پرده‌نگاری ایران در تالاب کانی‌برازان مهاباد، بازار و مسجو جامع ارومیه، وجود تنها کاخ‌موزه شمال‌غرب کشور در روستای باغچه‌جوق ماکو، یادمان شمش تبریزی خوی  از جمله دیگر ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری آذربایجان غربی است.

جباری گفت: مطالعات باستان‌شناسی در اطراف سد مهاباد نشان می‌دهد پیشینه رد پای انسانی در این منطقه به ۴۰۰ هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی عنوان کرد: قدیمی‌ترین آجرنوشته‌های لعابدار ایران به خط میخی، قدیمی‌ترین تصویر رنگی انسان، قدیمی‌ترین کف‌سازی مهندسی شناخته شده در ایران از نظر معماری در  تپه ربط ۲ سردشت، سومین محوطه اورارتویی جهان در قلعه بسطام و وجود قدیمی‌ترین تالارهای ستون‌دار ایران با قدمت سه هزار سال قبل از میلاد در تپه حسنلو نقده از دیگر ظرفیت‌های مهم استان به شمار می‌رود.

وی گفت: بزرگترین جنگ تاریخی بین ایرانیان و عثمانی در چالدران رخ داده است که ساخت سایت‌موزه این جنگ نیز در دستور کار قرار دارد همچنین نخستین اثر بمباران شیمیایی جهان در سردشت وجود که ساخت موزه آن نیز در آینده عملیاتی می‌شود. 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید