19:26|یکشنبه, تیر 24 ,1403
تاریخ انتشار: 30 آذر 1400 - 13:43
کد خبر: 17383
جای‌خالی مدیریت شهری؛

معضلی به نام سطل‌های زباله متعفن و سرریزشده در معابر شهری ارومیه

وضعیت تاسف‌بار این روزهای ارومیه حاصل نبود برنامه‌ریزی مناسب، عملکرد منفی مدیران شهری نسبت به جمع‌آوری زباله‌ها و ساماندهی آن است که بیش از آنکه شنیدنی باشد دیدنی است و هر کس با گذر از کوچه و خیابان‌های شهر می‌تواند آن را به وضوح ببیند و لمس کند.
معضلی به نام سطل‌های زباله متعفن و سرریزشده در معابر شهری ارومیه

سرویس اجتماعی باریش نیوز، کمبود سطل‌های زباله در سطح شهر ارومیه در پی افزایش روز افزون جمعیت، باعث بروز مشکلاتی از قبیل انباشت زباله در کناره‌های سطل زباله می‌شود که نارضایتی شهروندان در اعتراض به مسئولین شهری را به دنبال دارد.

با گذر از سطح شهری به وضوح خواهیم دید که کیسه‌های زباله وسط پیاده‌رو، کنار درخت یا گوشه دیواری جا خوش کرده‌اند و یا اینکه به جای اینکه درون پاکت زباله قرار بگیرند، به صورت فله‌ای در سطل‌ها ریخته می‌شوند و این امر موجب جاری شدن شیرابه زباله‌ها درکوچه و خیابان می‌شود.

متاسفانه برخی از شهروندان زباله را طبق عادت جلوی در منزلشان می‌گذارند که جلوه خوشایندی برای شهر ندارد؛ این مورد باعث پخش شدن زباله توسط دوره‌گردها شده است و در نتیجه زباله های پخش شده موجب جمع شدن حیوانات و حشرات می‌شود.

به رغم حجم بالای تصاویر و پیام‌های ارسالی مخاطبان و انتشار آن توسط این پایگاه خبری در جهت اطلاع رسانی برای مسئولان مربوطه و اقدام به موقع و مناسب آنان، اما باز هم هیچ اتفاق قابل قبولی تاکنون انجام نشده و مسئولان همچنان به بی‌توجهی خود نسبت به این موضوع ادامه می‌دهند.

در ادامه شایان به ذکر است که موضوع ساماندهی پسماند از درب منازل و تخصیص سطل‌های تفکیک زباله، بارها و بارها در شورای شهری ارومیه طی دوره‌های مختلف، مطرح شد ولی همچنان تصمیمی برای آن اخذ نشده است.

عدم جمع آوری زباله‌های سطح شهری جزو مطالبات اولیه شهروندان است و سوالی که ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند این است که آیا کلانشهری همانند ارومیه یک ارگانی به اسم شهرداری ندارد؟ در حالی که شهر مملو از زباله شده اما مدیران شهری همچنان در خواب زمستانی فرو رفته و شهر را به حال خود رها کرده‌اند و متاسفانه هیچ توجهی به وضعیت نامناسب شهری که هر آن هویت شهری ارومیه را زیر سوال می‌برد، ندارند.

البته باید در نظر داشته باشیم که در ایجاد این آلودگی شهری علاوه بر کوتاهی مسئولین شهری در افزایش سطل‌های زباله و جمع‌آوری به موقع پسماندها ، نقش شهروندان در به وجود آوردن این آلودگی نباید نادیده گرفته شود، نقشی که نشانه بی‌مسئولیتی متولیان امر از ترویج فرهنگ شهرنشینی است.

سخن آخر اینکه جمع‌آوری نشدن زباله‌ها و عدم مکانیزه سازی سطل‌های زباله مشکلی جدی است که بهداشت و سلامت شهروندان را به خطر انداخته و موجب تجمع سگ‌های ولگرد در اطراف زباله‌ها می‌شود که انتظار می‌رود مسئولین مربوطه در اسرع وقت برنامه‌ای در جهت رفع این مشکل اتخاذ کنند.

سارا مرادی
 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید

نظرت کاربران

علیرضا
1400/10/01 - 18:57

بنظر میرسد پیشنهادات داده شده از طرف بیگانگان بوده نه از طرف مردم به همین جهت باب میل دست اندر کاران نمی باشد