02:37|یکشنبه, تیر 24 ,1403
تاریخ انتشار: 30 آذر 1400 - 13:37
کد خبر: 17382
یادداشت:

پارتی‌بازی در استخدام‌های دولتی؛ بی‌عدالتی که در حق جوانان شایسته و تحصیلکرده می‌شود

معضلی که این روزها در برخی از ادارات دولتی ریشه دوانده،استخدام های صوری و خویشاوندیست که با رابطه و دوستی به سرانجام رسیده؛ به طوری که حالا دیگر قشر عظیمی از جامعه آن را پذیرفته و نسبت به آزمون های استخدامی ناامید و بی اعتماد شده اند؛ استخدام های صوری که در پشت پرده خود از راز های نهفته آشنایی ها، دوستی ها و روابط فامیلی پرده برداری می کند.
پارتی‌بازی در استخدام‌های دولتی؛ بی‌عدالتی که در حق جوانان شایسته و تحصیلکرده می‌شود

سرویس اجتماعی باریش نیوز، پارتی‌بازی‌های اداری زمانی شکل می‌گیرد که فرد یا گروهی باعث شوند فرصت موجود در یک اداره یا سازمان که متعلق به همه مردم یا گروه معینی است، به فرد یا گروه خاصی داده شود، بدون اینکه ملاک‌های شایسته‌سالاری را داشته باشد.  

همانطور که می دانیم بیکاری گریبان گیر خیل عظیمی از تحصیل کردگان و افراد شایسته در استان آذربایجان غربی شده و این امر در حالیست که در برخی موارد عده ای بر پشت میزهای ادارات تکیه داده‌اند که نه تنها سواد کافی ندارند بلکه از نظر شخصیتی نیز جایگاهی در چنین پست و مقام هایی ندارند.

 جالب اینجاست که بحث پارتی‌بازی برای استخدام در سال‌های گذشته برای بسیاری از افراد به یک روال طبیعی تبدیل شده است و انگار افراد برای انجام کار در ادارات باید حتما یک آشنا یا پارتی داشته باشند.

واقعیت دردناک جامعه ما اینست که تحصیلکرده های با سواد بیکار هستند و افراد با تحصیلات پایین در ادارات مشغول هستند!

یکی از مصادیق بی‌عدالتی حاکم بر جامعه ما، بی‌عدالتی در جذب نیروی کار است. امری که درد ناشی از آن سال‌هاست که پیکر اجتماع ما را رنجور و افسرده ساخته است و علی‌رغم اینکه این درد به طرق مختلف انعکاس می‌یابد و راه حل آن نیز ارائه میگردد؛ اما متاسفانه، هیچ‌یک از مسئولین مربوطه به این مسئله توجه جدی نمی‌کند و در پی راه رفع درد ومداوای عرضه شده نیست روزانه چندین خبر از اطرافیان شنیده می شود که فلان کس در فلان اداره با مدرک پایین استخدام شده و هم اکنون به دنبال خرید مدرک است و این خود آغاز فاجعه ای جدید در جامعه خواهد بود.

نکته پایانی اینکه، اکنون این سؤال مهم مطرح است که آیا برای جلوگیری از گسترش این پدیده غیراخلاقی، قانونی وجود ندارد تا جوانان این سرزمین را به امکان استفاده عادلانه از فرصت‌ها، امیدوار نماید؟

شیرین شریفی

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید

نظرت کاربران

علیرضا
1400/10/01 - 19:03

زمانی که قانون گذار خودش قانون را رعایت نمی کند و مسئولی که خود دست نشانده است انتظار بیش از این در بکارگیری نیرو را نباید داشته باشیم