20:33|جمعه, خرداد 06 ,1401
تاریخ انتشار: 22 آبان 1400 - 10:05
کد خبر: 17213
یادداشت:

فقر و عدم توان پرداخت هزینه های پزشکی مهم‌ترین علت مصرف خودسرانه دارو در استان

این روزها در آذربایجان غربی مصرف خودسرانه دارو بیشتر جنبه اقتصادی پیدا کرده است چون بیشتر افراد به دلیل مشکلات مالی توان رفتن به پزشک را ندارند و همین موضوع سبب شده تا دارو را به صورت خودسرانه مصرف نمایند.
فقر و عدم توان پرداخت هزینه های پزشکی مهم‌ترین علت مصرف خودسرانه دارو در استان


سرویس اجتماعی باریش نیوز، خود درمانی و افزایش تقاضا برای مصرف خودسرانه دارو به عنوان حلقه ای معیوب از زنجیره درمان چنان جدی شده که به گفته بسیاری از کارشناسان این معضل می تواند هزینه های سنگین و سرسام آوری به نظام سلامت کشور تحمیل کند.

متاسفانه این روزها مصرف خودسرانه دارو کار را به جایی رسانده که حتی بسیاری از سوپرمارکت‌ها هم اقدام به فروش دارو می‌کنند و این امر می تواند عواقب جبران ناچذیری را برای نظام سلامت جامعه به همراه داشته باشد.

در این میان باید به این نکته اشاره کرد که مردم هر چقدر از مراجعه به پزشک گریزانند از مصرف داروی بدون نسخه و تجویز شده از اینترنت و غیر متخصص ها لذت می برند و داروخانه ها نیز به این لذت آسیب زای مردم با فروش داروی بدون نسخه بیشتر دامن می زنند.

حالا یا گرانی ویزیت پزشکان باعث این اتفاق است که تا درد به استخوان نرسد، به پزشک مراجعه نمی شود و همه درمان ها خودسرانه و خانگی است و یا بی اعتمادی به پزشکان باعث به وجود آمدن این مساله بین مردم شده است؛ به هر حال هر علتی که داشته باشد نباید به مصرف خودسرانه دارو اقدام نمایند.

اگر در کنار برنامه های مختلفی که در راستای سلامت و بهداشت جامعه انجام می شود به معضل استفاده خود سرانه از دارو  نیز پرداخته شود و افکارعمومی  بیشتر با عوارض داروهایی که بدون توجه به آن مورد استفاده قرار می دهند آشنا شوند، شاید  بتوان این عادت بد و غلط را ریشه کن کرد؛ البته بازگشت اعتماد مردم به پزشکان و هزینه های اقتصادی دارو و درمان را نیز نباید در این میان نادیده گرفت.

سخن آخر اینکه،ضروری است در جهت رفع معضل مصرف خود سرانه دارو در جامعه اقشار مختلف مردم، مسئولان بهداشت و درمان و کلیه بخش هایی که به نوعی درگیر سلامت جامعه هستند دست به دست هم بدهند و با برنامه ریزی صحیح آموزشی در جهت بالا بردن سطح آگاهی افراد جامعه اقدام کنند.
 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید