06:42|پنجشنبه, مهر 13 ,1402
تاریخ انتشار: 27 مهر 1400 - 12:51
کد خبر: 17095
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اظهار کرد:

رئیسی: پیامبر و اهل‌بیت(ع) محور و رمز وحدت امت اسلامی هستند

رئیس‌جمهور گفت: پیامبر اسلام(ص) محور وحدت هستند و نگاه به سیره پاک ایشان و پیشوایان دین لازم است و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) رمز وحدت هستند و توجه به سیره این عزیزان جامعه را هدایت می‌کند.
رئیسی: پیامبر و اهل‌بیت(ع) محور و رمز وحدت امت اسلامی هستند

پایگاه خبری باریش نیوز به نقل از خبرگزاری باریش نیوز: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که صبح امروز در تهران و به‌صورت ویدیوکنفرانسی افتتاح شد، طی سخنانی ضمن تبریک ولادت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: از مرحوم آیت‌الله تسخیری یاد می‌کنیم که در این عرصه وحدت بین مسلمانان فعال بودند و زحمت کشیدند، هم‌چنین از اقدامات عملی شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی برای وحدت بین مسلمانان قدردانی می‌کنیم، اقدامات علمی آقای تسخیری و اقدامات عملی حاج قاسم سلیمانی در جهت دفع شبهات و انحرافات در جهان اسلام، وحدت و انسجام امت اسلامی بسیار مؤثر بود و یاد این عزیزان را گرامی می‌داریم.
 

وی افزود: بر فکر تقریب و وحدت امت اسلام که امام خمینی(ره) تأکید داشتند و امروز نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای بر آن تأکید دارند، یک حرکت راهبردی و ضروری در جهان اسلام است که اندیشمندان، علما و دانشمندان باید بر آن تأکید کنند.
 

رئیس‌جمهور گفت: پیامبر اسلام محور وحدت هستند و نگاه به سیره پاک ایشان و پیشوایان دین لازم است و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) رمز وحدت هستند و توجه به سیره این عزیزان جامعه را هدایت می‌کند. اتحاد امت اسلامی موضوعیت دارد و سخن از این است که امت اسلامی باید متحد باشند.
 

رئیسی بیان کرد: سخن از توصیه‌هاست که تفرقه شکل نگیرد و این توصیه‌ها وجود دارد تا سخن و بیانی خلاف وحدت طرح نشود و این موارد ضروری است. از واژه «امت» می‌فهمیم که یعنی یک امت یعنی مجموعه متعهد به ارزش‌های دینی که هدف و مقصد واحدی دارند. ما هدف مشترکی داریم، هیچ زمانی امت حق ندارد که درجا بزند و دچار توقف بشود؛ همواره باید به‌سمت خداوند متعال حرکت کند و تمامی زوایای زندگی امت باید الهی بشود.
 

وی خاطرنشان کرد: حرکت، پویایی و مقصد واحد و مقتدا داشتن برای امت مهم است و مقتدای ما رسول خدا(ص) و پیشوایانی هستند که در سلوک و رفتار و گفتارشان ائتلاف و اتحاد را آموختند. امت اسلامی مقصد واحدی دارد و آن مقصد نیز آزادی آن از نظام سلطه است؛ نظام سلطه می‌خواهد نگذارد که امت اسلامی شگل بگیرد، حرکت کند و پویایی داشته باشد، می‌خواهند این سِیر ربّانی شدن زندگی از بین برود تا فرهنگ خود را بر جوامع اسلامی حاکم کنند.
 

رئیسی گفت: نظام سلطه بعد از جنگ جهانی دوم و دو قطبی شدن جهان، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تک‌قطبی شدن، یک قدرت را در برابر خود می‌دید و آن قدرت بزرگ اسلام است؛ نظام سلطه به انحاء مختلف تلاش کرد تا این قدرت را از کارایی و کارآمدی بیندازد. تهدیدات مختلفی انجام داد و گروه‌های تکفیری را بین مسلمانان تشکیل دادند و پول و سلاح در اختیارشان گذاشتند تا به قتل، غارت و شبهه‌افکنی در امت اسلامی بپردازند.
 

وی ادامه داد: نظام سلطه جریان رسانه‌ای و امپراطوری خبری و رسانه‌ای خود را به راه انداخت و در جهت اختلاف بین امت اسلامی، بکار گماردن دولت‌های سست‌عنصر و کسانی که دنبال منافع خود بوده و به فکر امت نباشند، یعنی دولت‌های وابسته که به دنبال عادی‌کردن روابط با رژیم‌های تبهکار مانند رژیم صهیونیستی باشند، می‌کوشند. آنان می‌خواهند مقدسات را مورد اهانت قرار داده و از دانشمندان بهره‌کشی کنند؛ استثمار قدیم به‌دنبال نفت و گاز بود و الان دنبال انرژی‌های کشورهای اسلامی یعنی نیروی انسانی کارآمد و دانشمندان آن‌ها هستند.
 

رئیس‌جمهور تصریح کرد: به حاشیه بردن مسئله اصلی جهان اسلام که فلسطین است، از مواردی است که نظام سلطه بر آن می‌کوشد؛ همه‌ی این‌ها برای امت اسلامی قدرت‌آفرین است و سعی کردند که به مولفه‌های قدرت ما خدشه بزنند و با پول و قدرت رسانه‌ای، علم و فناوری، توطئه و فتنه آن را سست کنند.
 

آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه امروز برای امت اسلامی، فرصت‌ها و ضرورت‌های جدی وجود دارد، تصریح کرد: قریب به دو میلیارد جمعیت امت اسلامی است و گزایش جوانان ما امروز به دین و معنویت بیش از همیشه است که این فرصت عالی است. امروز ادعاهای غرب در طول سال‌ها با شکست مواجه شده؛ اگر دیروز یک جوان آرزو می‌کرد در یک فضای فرهنگی و زندگی غربی قرار بگیرد، امروز می‌خواهد روی پای خود بایستد امروز در منطقه به برکت خون شهدا،  بیداری جوانان را شاهد هستیم.
 

وی تصریح کرد: امت اسلامی امروز بیدار شده و این بیداری مسئله‌ی مهمی است؛ نقش این نشست با برکت برای ارج نهادن به بیداری مهم است. به این نشست پربرکت پیشنهاد می‌کنم نباید این بیداری نباید به سردی بگراید، ضرورت‌هایی که امروز برای این نشست وجود دارد این است که برای توطئه‌ها فهم وجود داشته باشد. وقتی داعش شکل گرفت برخی به خوبی داعش را درک نکردند. همان موقع یادم است که رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کردند جنس کار داعشی‌ها، جنس کار صهیونیست‌ها است این کار یک مسلمان نیست که این‌گونه خون بریزد و جنایت کند، معلوم شد آنها ریشه آمریکایی و صهیونیستی دارند.
 

رئیس‌جمهور عنوان کرد: امروزه این توطئه را در لبنان و افغانستان شاهد هستیم و دیروز در عراق و سوریه شاهد بودیم فهم این توطئه بسیار مهم است و روشنگری علمای اسلامی مصونیت بخش جوانان در امت اسلامی خواهد بود نقش علما و روشنگری در امت اسلامی و جهان اسلام بسیار اثربخش است که هم انحرافات را رصد کنید و هم به‌موقع هشدار دهید تا امت اسلامی مقابل این توطئه‌ها مصون بماند.  
 

رئیسی با تأکید بر گسترش همکاری‌های علمی، فرهنگی و رسانه‌ای، خاطر نشان کرد: تقویت اندیشه تقریبی محوری است که باید مورد توجه همگان باشد؛ تقویت اتحادیه‌های اسلامی در کشورهای مسلمان بسیار نقش‌آفرین است در متن نگهداشتن مسئله فلسطین و جلوگیری از به حاشیه کشاندن آن اهمیت دارد و فلسطین همیشه باید در متن بوده و به عنوان مسئله اول جهان اسلام مورد تأکید قرار بگیرد.
 

وی گفت: جمهوری اسلامی مهد آزادگان جهان آمادگی دارد تا جهاد دوستی، همکاری، همیاری و همگرایی را با قوت دنبال کند و به‌عنوان ملجأ و پناهی در رفع همه تنازع‌ها و اختلافات و ایجاد صلح، دوستی، رفاه، امنیت، توسعه اقتصادی و توسعه فرهنگی جهان اسلامی اقدام کند دست دوستی همه کشورهای اسلامی و کسانی که دغدغه‌ی دین، مردم و امت اسلامی دارند را می‌فشاریم و بر این دوستی تاکید داریم و در پی این هستیم در جهان اسلام فقر، فساد، تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی نداشته باشیم.  
 

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما در پی ایجاد ثبات در کشورهای اسلامی هستیم، در حالیکه دشمن به دنبال ایجاد بی‌ثباتی است و وحدت را راهبرد امت اسلامی می‌دانیم و در حالی‌که راهبرد دشمن ایجاد تفرقه است معتقدیم در جهان اسلام هر کس بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد، کلمه‌ای، سخنی و اقدامی در جهت وحدت‌شکنی کند در مسیر راهبرد دشمن حرکت کرده و همگان و خود را موظف می‌دانیم که وحدت را پاس بداریم و بر اتحاد جهان اسلام تاکید می‌کنیم.

منبع:تسنیم

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید