07:31|چهارشنبه, مرداد 03 ,1403
تاریخ انتشار: 30 شهریور 1400 - 12:58
کد خبر: 16980
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی اظهار داشت :

۵۱ درصد مردم آذربایجان‌غربی نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کردند

از جمعیت بالای ۱۸ سال آذربایجان‌غربی تا ۲۶ شهریور، به میزان ۵۱ درصد نوبت اول واکسن کرونا و ۱۹ درصد نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.
۵۱ درصد مردم آذربایجان‌غربی نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کردند

به گزارش خبرگزاری باریش نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، از هفته گذشته روند واکسیناسیون در آذربایجان‌غربی شدت بیشتری به خود گرفته و هر روز بین 20 تا 60 هزار نفر از مردم استان واکسینه می‌شوند.

در حال حاضر 58 مرکز واکسیناسیون تجمیعی با 192 تیم مشغول ارائه خدمات واکسیناسیون به هموطنان بوده و همچنین علاوه بر این، تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی نیز خدمات واکسیناسیون کووید 19 را ارائه می‌کنند.

در شبانه‌روز گذشته نیز تعداد 20 هزار و 71 نفر بر علیه کرونا واکسینه شدند و تعداد واکسینه شده‌ها به یک میلیون و 513 هزار و 340 نفر رسید.

این در حالی است که بسیاری از هم استانی‌هایی که زمان واکسیناسیون آنها فرا رسیده و تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند از نبود واکسن ایرانی در مراکز واکسیناسیون گلایه‌مند هستند.

در این راستا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی اظهار داشت که مقدار تحویلی واکسن کرونای کوایران برکت این دانشگاه 87 هزار و 850 دز  بوده و با توجه به استقبال از این واکسن، تاکنون بیش از 51 هزار دز تزریق نوبت اول واکسن و مابقی به عنوان نوبت دوم تزریق می‌شود.

رسول انتظارمهدی بیان کرد: توزیع واکسن به صورت کشوری بوده و با توجه به استقبال از واکسن کوایران برکت، دو بار با پیگیری‌های معاون بهداشتی سهمیه 20 هزار دزی بیشتر از سهمیه تخصیصی، دریافت شده است.

وی افزود: در برخی دانشگاه ها که واکسن برکت در حال حاضر موجود و تزریق می‌شود احتمالا در اثر عدم استفاده از این واکسن در سهمیه‌های دریافتی قبلی آن دانشگاه یا دانشگاه‌ها است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به چرایی واکسیناسیون برکت تنها در دز دوم در استان اظهار داشت: واکسن دریافتی به میزانی است که نیاز متقاضیان نوبت دوم را براساس زمان دریافت واکسن مرتفع می کند و در صورت تخصیص سهمیه جدید برای متقاضیان نوبت اول نیز امکان تزریق مهیا می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به توزیع واکسن توسط وزارت متبوع و سهمیه‌بندی واکسنها، بیشترین واکسن توزیع شده در استان همانند کل کشور واکسن سینوفارم است.
    
انتظارمهدی با اشاره به اینکه توزیع واکسن در استان براساس میزان مصرف و جمعیت هدف و نیاز نوبت دوم است اظهار داشت: بیشترین سهمیه دریافتی برای شهرستان ارومیه بوده و کمترین دریافتی به دلیل استقبال پایین شهروندان، پیرانشهر است.

وی در ادامه نیز با اشاره به اینکه از جمعیت بالای 18 سال استان تا 26 شهریور  51 درصد نوبت اول و 19 درصد نوبت دوم را دریافت کرده‌اند گفت:با توجه به تعداد افراد منتظر دریافت نوبت دوم واکسن که تا پایان مهر ماه محاسبه شده است، 48 درصد نوبت دوم را دریافت می‌کنند.

هم اکنون با افزایش واکسیناسیون در سراسر کشور، رنگ بیشتر شهرها به نارنجی و زرد و حتی آبی گرویده اما در آذربایجان‌غربی به غیر از پلدشت که به رنگ نارنجی کرونایی قرار دارد، همه شهرها قرمز هستند و امید است که با افزایش واکسیناسیون، شاهد کنترل بیماری منحوس کرونا در استان باشیم.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید