22:07|یکشنبه, مهر 09 ,1402
تاریخ انتشار: 21 شهریور 1400 - 09:36
کد خبر: 16923
یادداشت:

حذف کامل پروتئین از سفره اقشار ضعیف جامعه؛ با گرانی دوباره تخم مرغ

از دو سال گذشته با افزایش لجام گسیخته قیمت محصولات و کالاهای اساسی موجب شده تا امید مردم ناامیدی تبدیل شود و سفره های قشر متوسط و ضعیف که اکثریت جامعه را تشکیل می دهند، روز به روز کوچکتر شود و انگونه که پیداست قرار نیست دیگر مردم امیدی به بهبود این اوضاع آشفته داشته باشند!
حذف کامل پروتئین از سفره اقشار ضعیف جامعه؛ با گرانی دوباره تخم مرغ

سرویس اقتصادی باریش نیوز، این روزها گزارش‌های میدانی از افزایش سرسام‌آور قیمت تخم‌ مرغ، ارزان‌ترین منبع پروتئینی در سفره خانوارهای کم‌درآمد خبر می‌دهند.

متاسفانه این روزها مردم مجبورند حتی برای خرید تخم مرغ هم چرتکه بیندازند و واقعیت دردناک این است که سفره غذایی مردم هر روز کوچک و کوچکتر می شود و در این میان عرصه زندگی بر شهروندان تنگ و تنگ تر می شود.

بر اساس گفته بسیاری از تولید کنندگان باز هم تامین نکردن نهاده های دامی از سوی دولت و با قیمت مصوب تبدیل به معضلی برای تولید کنندگان و در نهایت افزایش قیمت مواد غذایی برای مصرف کننده شده است.

بر اساس اظهار نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی به نظر می‌رسد دولت از سیاست های اشتباهی برای تامین نهاده های دامی به تولیدکننده ها تبعیت می‌کند چرا که این موضوع ماه هاست در کشور مطرح است و با حتی با روی کار آمدن دولت جدید نیز نه تنها رفع نشده بلکه تشدید نیز یافته است.

این در حالی است که در این مدت قیمت  بیشتر کالاهای اساسی و ضروری سبد خانوار با افزایش قیمت چند باره به صورت قانونی و با موافقت ستاد تنظیم بازار مواجه شده و در نهایت باز هم گران‌تر از نرخ مصوب عرضه شده است.

بعد از آرام گرفتن قیمت مرغ در بازار این بار نوبت تخم مرغ رسید تا قیمت های جدیدی از خود در بازار ثبت کند؛ قیمت امروز هر شانه تخم مرغ به شانه ای 50 هزار تومان رسیده است.

بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه از گرانی های افسار گسیخته اخیر اظهار گلایه مندی می کنند و می گویند به دلیل عدم توان خرید گوشت و مرغ بسیاری از غذاهای خود را با تخم مرغ درست میکردیم مانند املت، کوکو، نیمرو و ... اما حالا با گرانی تخم مرغ دیگر چه چیزی بخوریم؟ بسیاری از این خانواده ها مدتهاست که لبی به گوشت و مرغ نزده اند و حال آنگونه گه پیداست دیگر باید با تاخم مرغ هم خداحافظی کنند! از لبنیات هم که اصلا نگویید! حال سوال اینجاست که این مردم دیگر چگونه شکم خود را سیر کنند؟!

سخن آخر اینکه، گرانی تخم‌ مرغ به‌عنوان ارزان‌ترین و اصلی‌ترین منبع پروتئینی در سفره خانوارهای کم‌درآمد، خطر حذف آن را از این سفره تشدید می‌کند. انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی ایران به تازگی با انتشار نتایج یک پژوهش اعلام کرده است که دست کم ۲۲ هزار خانوار به دلیل هزینه بالا و عدم استطاعت، انواع گوشت و بسیاری از آن‌ها منابع پروتئینی را به طور کامل از سبد غذایی و هزینه‌های خود حذف کرده‌اندو این خود حکایت از آغاز بحرانی جدید در جامعه دارد!

شیرین شریفی 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید