19:11|جمعه, خرداد 06 ,1401
تاریخ انتشار: 16 تیر 1400 - 12:57
کد خبر: 16586
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

علل و علائم سردرد بعد از زایمان

یکی از بیماری‌هایی که اغلب مادران باردار بعد از زایمان به آن مبتلا می‌شوند سردرد است که علت‌های مختلفی در بروز آن تاثیر دارند. برای جلوگیری و کاهش این درد راهکارهای مناسبی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.
علل و علائم سردرد بعد از زایمان

دکتر میترا حبیب‌زاده، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با سرویس سلامت باریش نیوز، اظهار کرد: داشتن سردرد بعد از زایمان از جمله شکایات اکثر زنان است. دلیل این سردرد فشاری است که هنگام زایمان طبیعی به عضلات گردن وارد می‌شود. انرژی زیادی که در طول روند زایمان صرف می‌شود و افت قند خون نیز می‌تواند باعث سر درد شود. در صورتی که خانمی تحت بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی قرار گرفته باشد، نیز ابتلا به سردرد امری طبیعی محسوب می‌شود .

وی به عواملی که در ایجاد سردرد پس از زایمان تاثیرگذارند و مهم‌ترین عوامل بروز این نوع سردردها اشاره کرد و گفت: کم خونی و عدم مصرف مایعات کافی موجب سردرد پس از زایمان به ویژه سزارین می‌شود، توصیه می‌شود زنان پس از سزارین سر را به مدت 24 ساعت ثابت نگه دارند و از مصرف مسکن‌ها بدون تجویز پزشک پرهیز کنند.

میترا حبیب‌زاده، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی درباره علل سردرد پس از سزارین اظهار داشت: یکی از دلایل سردرد پس از سزارین بیهوشی نخاعی یا اپیدورال – اسپاینال است. این سردرد بیشتر در پیشانی احساس می‌شود، تا یک ماه ادامه دارد و با مسکن معمولی قابل کنترل است.

وی ادامه داد: البته همه افراد این نوع سردرد را تجربه نمی‌کنند اما توصیه می‌شود در صورت بروز این نوع سردرد به ویژه در افرادی که شیر می‌دهند هر مسکنی مصرف نشود و در صورت شدت و تداوم سردرد به پزشک مغز و اعصاب مراجعه شود.

وی گفت: توصیه می شود بیمار در 24 ساعت بعد از بیهوشی نخاعی کمترین حرکت را به سر خود بدهد چرا که ثابت نگه داشتن سر موجب کاهش احتمال سردرد ناشی از بیهوشی نخاعی می‌شود.

حبیب زاده اظهار داشت: گاهی سردرد پس از زایمان بر اثر کم خونی، افت قند خون و کاهش دریافت مایعات کافی است، توصیه می‌شود افراد از آبمیوه‌های طبیعی، ترکیبات پروتئینی، سبزیجات پخته، مغزها و مایعات فراوان استفاده کنند.

وی افزود: مصرف چربی‌های اشباع شده و قندهای ساده توصیه نمی‌شود. همچنین برخی خانواده‌ها معتقدند که دادن کاچی به فردی که زایمان کرده است اثر خوبی دارد در حالی که تحقیقات نشان می دهد کاچی دردی را دوا نمی‌کند.

وی گفت: یکی از باورهای نادرست در مورد فردی که زایمان کرده خواب زیاد است در حالی که استراحت پس از زایمان باید کافی باشد اما زیاد نباشد. 8 ساعت خواب باکیفیت در فردی که زایمان کرده است تأثیر بسزایی دارد.

متخصص زنان، زایمان و نازایی در ارومیه، در پایان تصریح کرد: خوابیدن زیاد بعد از زایمان به ویژه سزارین موجب اختلال در خونرسانی و ایجاد لخته خونی در عروق پا و عوارض ناشی از آن می‌گردد بنابراین توصیه می‌شود افراد از خواب زیاد بپرهیزند و با 15 دقیقه پیاده روی در طول روز سلامت خود را تضمین کنند.

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، روبروی بیمارستان مهزاد، ساختمان لقمان ۳، طبقه 2

شماره تماس: 09153414736_33431204

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید