14:46|سه شنبه, تیر 07 ,1401
تاریخ انتشار: 05 تیر 1400 - 09:56
کد خبر: 16519

بازگشایی مدارس مستلزم کسب آمادگی‌هایی لازم است

به گفته وزیر آموزش و پرورش بازگشایی مدارس از مهر 1400 مستلزم کسب آمادگی‌هایی است که برای این آمادگی‌ها برنامه ریزی کردیم.
بازگشایی مدارس مستلزم کسب آمادگی‌هایی لازم است

به گزارش سرویس اجتماعی باریش‌نیوز، اخیرا زمزمه بازگشایی مدارس در فضای مجازی و رسانه‌ها پیچیده است و به گفته وزیر آموزش و پرورش در صورت واکسیناسیون معلمان در مرداد ماه از مهر 1400 مدارس بازگشایی می‌شود.

براساس اطلاعات موجود، در حال حاضر از سوی وزارت آموزش و پرورش دستورالعملی مبنی بر بازگشایی مدارس برای استان‌ها صادر نشده است.

 محسن حاجی میرزایی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به بازگشایی مدارس از مهرماه ۱۴۰۰، گفته: این امر مستلزم کسب آمادگی‌هایی است که برای این آمادگی‌ها برنامه ریزی کردیم.

وی از آغاز به کار ستاد مهر خبر داد و عنوان کرد: ستادی در وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان ستاد مهر فعال شده است که همه تمهیدات را برای آغاز به کار مدارس در مهر ماه ۱۴۰۰ برنامه ریزی می‌کند.

واکسیناسیون معلمان و فرهنگیان پیش نیاز بازگشایی مدارس 

وی به یکی از مهمترین پیش نیازهای بازگشایی حضوری مدارس اشاره کرد و گفت: واکسیناسیون معلمان و فرهنگیان یکی از پیش نیازهای بازگشایی مدارس است که با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، از مرداد ماه شروع می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در مورد واکسیناسیون دانش آموزان، اظهار داشت: تاکنون مصوبه ای برای افراد زیر ۱۸ سال نبوده است؛ اگر مجموعه متولیان وزارت بهداشت کشور به این نتیجه برسند که دانش آموزان هم باید واکسینه شوند، تدابیر لازم پیش بینی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بازگشایی مدارس اصل مورد تاکید است، ادامه داد: در کنار این اصل مهم، محافظت از سلامت دانش آموزان و رعایت دستورالعمل های ابلاغ شده وزارت بهداشت هم مورد تاکید است. وزارت آموزش و پرورش بنا را بر آموزش حضوری در مهرماه گذاشته است و تا آن زمان باید شرایط عمومی کرونا در کشور برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی سنجیده شود.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اگر رعایت فاصله گذاری اجتماعی تا مهرماه همچنان توصیه شود، کلاس ها را باید به صورت نوبتی برگزار کنیم. اما تاکید بر این است که با وجود مقررات، دانش آموزان یک روز به صورت محدود در مدارس حضور یابند؛ چرا که قطع ارتباط با مدرسه موجب پیامدهای سنگین اجتماعی، روانی، جسمانی و روحی شده است.

حاجی میرزایی عنوان کرد: بخش مهمی از بلوغ اجتماعی دانش آموزان در تعامل با یکدیگر صورت می گیرد و دور بودن بیش از یک و نیم سال از محیط آموزش، مشکلاتی ایجاد کرد.

شروع سال تحصیلی از اول مهر ماه
وزیر آموزش و پرورش شروع سال تحصیلی مدارس را از اول مهرماه اعلام کرد و گفت: سناریوهایی برای ورود دانش آموزان به مدرسه پیش بینی شده است، اگه محدودیتی اعمال نشود، دانش آموزان مطابق گذشته وارد مدرسه می شوند؛ در غیر این صورت، متناسب با محدودیت های اعمال شده در شهرهای مختلف، وضعیت های متفاوت تعریف می‌شود. 

حاجی میرزایی بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش، حضور دانش آموزان را به گونه های مختلف تنظیم می کند تا دستورالعمل‌های بهداشتی هم رعایت شود.

تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ که در جلسه عصر روز گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، خاطرنشان کرد:  اجرای این مصوبه از سال ۱۴۰۲ است و مقرر شد نتیجه امتحان های نهایی که منعکس کننده سوابق تحصیلی ۱۲ ساله دانش آموزان است، با تاثیر ۶۰ درصد در پذیرش دانشگاه ها اعمال شود.

وی افزود: با این مصوبه، تاثیر کنکور هم به ۴۰ درصد کاهش می یابد و شامل همه داوطلبانی می شود که در کنکور شرکت می‌کنند 

حاجی میرزایی با بیان اینکه معدل امتحانات نهایی دانش آموزان معیار قبولی در کنکور است، ادامه داد: حق کسی در این شیوه تضییع نمی شود و چند سالی است که سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه دخالت دارد. این تاثیر در گذشته ۳۰ درصد بود که به ۶۰ درصد می‌رسد. 

شهریه مدارس غیردولتی

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال‌های خبرنگاران درباره شهریه مدارس غیردولتی، خاطرنشان کرد: سازمان مدارس غیردولتی بر اساس قانون، هیأت نظارتی است و شهریه مدارس غیردولتی را بر اساس چارچوب ها و معیارهایی تعیین می‌کند

وی افزود: اینکه هر مدرسه غیردولتی چه میزان شهریه باید دریافت کند، از طریق سایت در اختیار عموم قرار داده می شود.

 تامین کتاب‌های سال تحصیلی جدید

وی همچنین درباره تأمین کاغذ کتاب های درسی، اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش همیشه در این زمینه یک سال جلوتر است. کتاب های سال ۱۴۰۰ آماده و چاپ شده است، همچنین بخشی از این کتاب ها در دست چاپ قرار دارد.

حاجی میرزایی بیان کرد: این کتاب ها از طریق ثبت نام در سایت، قبل از شروع سال تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره تأمین کاغذ کتاب های سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ گفت: هیأت دولت چند روز قبل با اختصاص ۴۰ میلیون دلار، ارز مورد نیاز کاغذ به قیمت دولتی برای عملیات خرید و آماده سازی کتاب های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ موافقت کرد.

امیدواریم مسئولان و متولیان اقدامات لازم و ضروری را جهت بازگشایی مدارس انجام دهند تا مشکلی برای این قشر از انجام به وجود نیاید. 

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید