22:01|شنبه, تیر 04 ,1401
تاریخ انتشار: 01 تیر 1400 - 12:23
کد خبر: 16500
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی خبر داد:

افزایش ۱۵ درصدی مصرف برق در آذربایجان‌غربی

مصرف برق در استان طی ۲ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.
افزایش ۱۵ درصدی مصرف برق در آذربایجان‌غربی

اکبر حسن بگلو مدیرعامل توزیع برق آذربایجان غربی اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال دمای هوا نسبت به سال قبل پنج درجه سانتی گراد بالا رفته و همچنین میزان بارش‌ها هم کاهش یافته، مصرف برق در آذربایجان غربی طی ۲ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش یافته است.

او تاکید کرد: تنها راه جلوگیری از خاموشی برق در آذربایجان غربی کاهش ۱۰ درصدی مصرف است و باید به پنج درصد برنامه‌ریزی شده برسد.

حسن بگلو با بیان اینکه حالت طبیعی افزایش مصرف برق پنج درصد است، افزود: این ۱۵ درصد همچنان روند صعودی دارد و نشان می‌دهد که مدیریت مصرف برق به ویژه در ساعات پیک، جدی گرفته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۴ درصد برق تولیدی کشور توسط نیروگاه‌های برق آبی تامین می‌شود، ولی امسال به علت کاهش بارندگی از مدار تولید خارج شده‌اند، گفت: این عامل هم موجب شده تا محدودیت‌هایی در تولید برق در کشور ایجاد شود و به تبع آن و براساس میزان سهمیه پیک هر استان، محدودیت‌های خاموشی در نظر گرفته شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی با بیان اینکه اگر مصرف برق از میزان سهمیه پیک فراتر رود، قطعی برق اعمال می‌شود، اظهار داشت: در شهر‌هایی که مصرف برق در آن‌ها در ساعات پیک از سهمیه تعیین شده پایین باشد، مشمول خاموشی نمی‌شوند.

حسن بگلو با اشاره به اینکه برای مدیریت مصرف برق مشوق‌هایی برای مشترکان در نظر گرفته شده، بیان کرد: خانوار‌هایی که در فصل تابستان میزان مصرف برق آنان کمتر از ۱۰۰ کیلووات در ماه باشد، مشمول برق امید (معاف از پرداخت بهای برق) هستند و کشاورزانی که روزانه در ساعات اوج مصرف چهار ساعت استفاده نکنند، ۲۰ ساعت بعدی از پرداخت بهای برق معاف هستند.

او اضافه کرد: در بخش صنعت هم چهار طرح تشویقی اجرا می‌شود که یکی از آن‌ها تغییر فعالیت از روز‌های عادی به روز‌های تعطیل به‌ویژه جمعه است و یکی هم کاهش مصرف برق در ساعات پیک مصرف است که در این صورت خاموشی برای واحد‌های صنعتی اعمال نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی با بیان اینکه یکی از طرح‌ها هم مدیریت مصرف برق در ساعات درخواستی وزارت نیرو است، افزود: برای اجرای این طرح‌ها وزارت نیرو پاداش‌هایی در نظر گرفته که با مشترکان تفاهم‌نامه منعقد شده و به تناسب رعایت از سوی مشترکان این پاداش‌ها پرداخت می‌شود.

او بیان کرد: واحد‌های تولیدی اگر مصرف برق را از ساعت ۱۲ ظهر تا ۹ شب به میزان ۶۰ درصد کاهش دهند شاهد خاموشی در شهرک‌های صنعتی نخواهیم بود.

حسن بگلو با بیان اینکه در میاندوآب هم باید واحد‌های صنعتی این مهم را رعایت کنند، اظهار داشت: این در حالیست که خاموشی در شهرک صنعتی میاندوآب ۲ ساعت (۱۲:۳۰ تا ۱۴:۳۰) است و کمتر از این هم امکانپذیر نیست و باید همکاری کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: هم‌اکنون مصرف برق در استان از رکورد مصرف سال گذشته تجاوز کرده به طوری که ۳۱ تیر ماه پارسال بیشترین مصرف برق در استان ثبت شد، ولی امسال در یک خرداد بیشتر از آن بود و به مراتب در روز‌های گرم تابستان مصرف بیشتر از این نیز خواهد شد و باید مردم همکاری کنند چرا که امسال تاکنون هزار مگاوات از سال قبل بیشتر مصرف کرده‌ایم.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید