06:25|جمعه, بهمن 08 ,1400
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1400 - 09:35
کد خبر: 16452
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

علایم و خطرات صرع در بارداری

بیماری صرع روی زنان باردار چه نوع تاثیراتی می‌تواند بگذارد خانم‌هایی که زمینه این بیماری را دارند از چه مشکلاتی رنج می‌برند و چه نوع مراقبت‌هایی باید در نظر بگیرند.
علایم و خطرات صرع در بارداری

دکتر میترا حبیب‌زاده، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با سرویس سلامت باریش نیوز، اظهار کرد: تخمین زده می‌شود که در حدود 1/2 الی 1/3 زنان مبتلا به صرع در دوران بارداری به طور مکرر دچار تشنج می‌شوند. دلایل احتمالی افزایش تشنج در بارداری داروهای ضدتشنج هستند. داروهای ضدتشنج در طول بارداری تغییر عملکرد می‌دهند و به همین دلیل پزشکان ممکن است نوع داروها را در دوران بارداری تغییر دهند. هم‌چنین در بارداری مشکل تهوع وجود دارد که ممکن است در روند جذب دارو مشکل ایجاد کند.

وی به اثرات صرع در بارداری اشاره کرد و گفت: نوعی از تشنج که به همراه صرع بروز می‌کند، ممکن است سبب مشکلاتی شود. اگر تشنج نکنید یا این اتفاق بسیار کم رخ دهد، احتمال خطر برای جنین حداقل است. اگر از تشنج تونیک کلونیک (نوعی صرع که در طی 5 مرحله بروز می‌کند) رنج می‌برید، احتمال آسیب به شما و جنین افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در طول تشنج تونیک کلونیک قطع موقت تنفس رخ می‌دهد، اگر چه این اختلال به ندرت مادر را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما می‌تواند سبب قحطی اکسیژن به جنین شود. هم‌چنین ضربان قلب جنین در طی 30 دقیقه‌ی اول پس از تشنج آرام می‌شود. این نوع از تشنج احتمال آسیب به جنین را افزایش می‌دهد. تشنج تونیک کلونیک در سه‌ماهه‌ی آخر بارداری با احتمال خطر بیشتری همراه است، زیرا مغز جنین بزرگ شده و نیاز به اکسیژن بیشتری دارد.

حبیب زاده در مورد خطرات صرع در بارداری گفت: صرع می‌تواند بارداری را از جهات مختلف تحت تأثیر قرار دهد. اگر تشنج در بارداری رخ دهد سبب برخی عوارض برای جنین می‌شود که شامل این موارد است:
*کاهش سرعت ضربان قلب جنین؛
*آسیب جنین؛
*جدا شدن زودرس جفت از رحم؛
*سقط به علت تشنج؛
*زایمان زودرس؛
*تولد نوزاد نارس.

وی افزود: نگرانی اصلی مادران مبتلا به صرع تأثیر مصرف این داروها بر جنین است. زنان مبتلا به صرع به احتمال 6-4 درصد شانس داشتن نوزادی با اختلالات مادرزادی در نتیجه‌ی مصرف داروهای ضد صرع را خواهند داشت. داشتن برخی نقایص خفیف در نوزاد مانند داشتن انگشتان و ناخن پای کوچک نیز ممکن است. با این حال برخی نقایص بزرگ‌تر اسپاینابیفیدا، شکاف لب، نقص لوله‌ی عصبی و ناهنجاری‌های قلبی نیز وجود دارد که در این حالت بایستی حتماً قبل از بارداری با پزشک خود درباره‌ی این داروها صحبت کنید. ممکن است پزشک نوع داروها را تغییر داده یا دوز مصرفی را کاهش دهد. تحت هیچ شرایطی نباید مصرف داروها را بدون مشورت پزشک قطع کنید.

حبیب زاده در مورد اقدامات پیشگیرانه‌ی صرع در حاملگی اظهار کرد: برای اطمینان از سلامت بارداری، در صورت داشتن صرع باید چندین نکته را رعایت کنید. اقدامات پیشگیرانه باید قبل از بارداری با کمک یک پزشک صورت گیرد. اگر داروی ضد صرع مصرف می‌کنید باید راجع به مصرف اسیدفولیک با پزشک خود مشورت کنید.

وی افزود: مصرف اسیدفولیک قبل و طی بارداری سلامت جنین را افزایش می‌دهد. داروهای ضد صرع می‌توانند در بدن با اسیدفولیک تداخل ایجاد کنند و سطح پایین آن منجر به نقص لوله‌ی عصبی جنین می‌شود. مطالعات نشان داده مصرف اسیدفولیک در طول سه‌ماهه‌ی اول بارداری خطر «اسپاینابیفیدا» را کاهش می‌دهد. با این حال قبل از مصرف اسیدفولیک بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. همان‌طور که اسیدفولیک می‌تواند با برخی داروهای ضد صرع تداخل ایجاد کند، می‌تواند اثرات آن را در بدن کاهش داده و احتمال تشنج را افزایش دهد.

حبیب زاده در مورد اقدامات پس از زایمان در زنان مبتلا به صرع گفت: زایمان می‌تواند مادر را تحت استرس بسیار زیادی قرار دهد. مطالعات نشان داده‌اند که طی دو روز اول پس از زایمان زنان مبتلا به صرع با احتمال بیشتری دچار تشنج می‌شوند.
عوامل دخیل در این اتفاق:
*محرومیت از خواب؛
*تنفس زیاد؛
*استرس؛
*درد جسمی؛
*ناتوانی در مصرف داروها.
بسیار مهم است که مادر استراحت داشته باشد، از استرس دور باشد و داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کند. بهتر است چند روز اول پس از زایمان حتماً فردی کارهایش را انجام دهد تا از فشارهای عصبی او کاسته شود.

متخصص زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در مورد اینکه آیا شیردهی با وجود ابتلا به صرع امکان‌پذیر است، در پایان تصریح کرد: اکثر زنان مبتلا به صرع برای شیردهی تشویق می‌شوند، زیرا شیر مادر فواید بی‌شماری برای نوزاد دارد. با این حال بهتر است با پزشک راجع به مزایای شیر مادر برای نوزاد و فواید مصرف داروهای ضد صرع برای مادر مشورت شود.

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، روبروی بیمارستان مهزاد، ساختمان لقمان ۳، طبقه 2

شماره تماس: 09153414736_33431204

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید