10:21|جمعه, خرداد 06 ,1401
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1400 - 10:21
کد خبر: 16402
قابل توجه کاندیداهای شورای اسلامی شهر ارومیه؛

معضلات شهری با شعار حل نمی شود

ازکاندیداهایی که با لابی‌گری، حزب‌گرایی، شعار و شهرت بدون تخصص کافی پا به شورای تصمیم ساز شهری می‌گذارند نباید انتظار کار تخصصی و حل معضلات شهری را داشته باشیم.
معضلات شهری با شعار حل نمی شود

سرویس سیاسی باریش نیوز، داشتن افرادی در شورا که تخصص کافی و در حوزه‌های مدیریت شهری ارتباط نزدیکی با مدیران شهری داشته باشند، می‌تواند به انتخاب شهرداری قوی و کارآمد منجر شود و طبعاً به دنبال آن شهری توسعه یافته را به همراه خواهد داشت.

اما نکته قابل توجه که از دوره‌های گذشته انتخابات شوراهای شهر تا کنون با آن مواجه بوده‌ایم این است که هر کسی و از هر صنف و گروهی بدون کمترین آگاهی و تخصص از حوزه مدیریت شهری، پا به عرصه این انتخابات گذاشته تا شانس خود را برای تصاحب کرسی شورا محک بزند.

پس در این میان شهروندان با اندکی تأمل باید افرادی را انتخاب کنند که نه شهر را دچار معضلات اساسی و غیرقابل جبران کنند و نه آنکه با تصمیمات خود رشد تک بعدی را به شهر تحمیل سازند و در بخش‌های اساسی شهر را دچار یک عقب ماندگی جبران ناپذیر کنند.

انتخابات شــورای شهر در پیش است و از همین حالا کاندیداهای احتمالی عزمشان را جزم کرده اند و وارد میدان رقابت شده اند.  حال  که پنج دوره از فعالیت شوراها گذشته است. سوال بسیاری از شهروندان این است که آیا در دوره پنجم ، شورای شهر ارومیه موفق بود؟ آیا میتوان امیدوار بود که شورای شهر ارومیه  در دوره ششم از خطاهای شوراهای پیش از خودش درس بگیرد؟

کسانی قصد کرده اند که در انتخابات آینده شورای شهر خودشان را در معرض رأی مردم قرار دهند. پس یکی از راه های به دست آوردن دل همشهریان را در این دیده اند و به بهانه های مختلف یا حتی بی بهانه مردم  را دعوت کنند و حین شــام خوردن آن هم در بحران کرونا از خودشــان برای حاضران تعریف کنند و دست آخر هم عکسی بگیرند و به مخاطبان مجازیشان یادآوری کنند که بله ما کارمان خیلی درســت اســت که با معتمدان، ورزشکاران و یا سرمایه داران شهر شام میخوریم و دیدار دوستانه برگزار می کنیم!

خلاصه اینکه این عکس ها صرفا محض  برندسازی گرفته میشود و نامزدهای احتمالی دوست دارند از این طریق و با شیوه ی خودشان دل شهروندان را به دست بیاورند و از این طریق رأی جمع کنند.

در این میان آنچه به ما به عنوان شهروند مربوط میشود این است که از همین الان خط و ربط ها را حتما بشناسیم و از خودمان بپرسیم که آیا این شام دادن ها بعدا نباید جبران شود؟ و این ما هستیم که باید چشممان را باز کنیم و تا هفته ی پرهیاهوی تبلیغات از راه نرســیده بدانیم که در انتخابات آینده چه کنیم که سرمان کلاه  نرود.

برخی از کاندیداها باید بدانند که شــورای شــهر محل آزمون و خطای از راه ماندگان و بیشغل ها نیست. شورا محل تسهیل رانتخواری و تشدید فساد نیست. صندلی شورا جای آدمهایی نیست که از مردم رای می گیرند و در نهایت خود را از پرسیدن نظر مردم بی نیاز می دانند.  مفید بودن عضو شــورا در این نیست که بتواند دست بســتگان ما را در شهرداری بند نماید!

سخن آخر اینکه، شورای شهر نیازمند اعضایی است که به جای بذل و بخشش از منابع شهرداری در پی تدوین برنامه های عقلانی برای اداره امور شهر باشند. کسانی که گذشته شان به اندازه کافی روشن باشــد و نیاز نباشــد که آن را بزک کنند. انتخابات آینده شورای شــهر آزمون دوباره رشد تفکر سیاسی اجتماعی است و این امر جز زیر سایه انتخاب درست شهروندان قطعا محقق نخواهد شد.

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید