15:13|جمعه, شهریور 26 ,1400
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1400 - 12:48
کد خبر: 16382
دکتر علیرضا زالی:

شایعه فوت ناشی از واکسن کرونا واقعیت ندارد

ماهیت و اساس واکسن‌ها از جمله واکسن کرونا ایمن کردن بدن در مقابل بیماری‌هاست از اینرو اخبار مربوط به مرگ ناشی از تزریق واکسن کرونا صحت ندارد و کذب است.
شایعه فوت ناشی از واکسن کرونا واقعیت ندارد

به گزارش سرویس سلامت باریش نیوز به نقل از به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اخیرا شایعاتی با هدف ایجاد ترس و ناامیدی در بین مردم در شبکه‌های مختلف مجازی در خصوص فوت ناشی از تزریق واکسن کرونا دست به دست می‌شود. در صورتی که تاکنون هیچ مرجع علمی این اخبار را تایید نکرده و گمان می‌رود انتشاردهندگان قصد دارند با این ترفند موفقیت‌های نظام سلامت در تولید واکسن را زیر سوال ببرند.
دکتر علیرضا زالی در این خصوص گفت: اولین قدم و اولین مرحله تولید واکسن‌ها در عرصه بالینی بر ایمنی‌زایی در برابر بیماری‌ها متمرکز است. همه واکسن‌ها بر این اساس تولید می‌شوند و زیربنای آن‌ها اثربخشی و ایمنی زایی در افراد است و نمی‌تواند سلامت فرد را به خطر بیاندازد.
وی با رد هرگونه شایعه درمورد خطرات ناشی از تزریق واکسن ایرانی کرونا، گفت: هر دارو و هر اقدام درمانی مانند جراحی ها، با عوارضی همراه هستند. واکسن کرونا نیز از این قاعده مستثنا نیست و ممکن است عوارض سطحی و گذرایی داشته باشد، اما آنقدر جدی نیست و نمی‌تواند منجر به آسیب‌های پایدار یا مرگ شود.

شرایط کرونا در تهران شکننده است
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در خصوص آخرین وضعیت موجود بیماری کرونا در تهران نیز گفت: هم اکنون ۴۳۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری هستند که از این تعداد ۱۵۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند، اما در مجموع شرایط کرونا در تهران شکننده است و مردم باید شیوه نامه‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنند.
دکتر زالی درخصوص میزان مراجعان سرپایی ۲۴ ساعت گذشته نیز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تاکنون ۵۷۰۰ بیمار کرونایی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده اند که از این تعداد ۶۷۷ بیمار به دلیل شرایط خاص بستری شده اند و حال ۱۳۰ بیمار وخیم گزارش شده است.
وی در خصوص شکل گیری موج پنجم بیماری کرونا نیز اظهار داشت: اگر چه موج کرونا در تهران روبه افول است، اما همچنان با رفتار‌های فراز و فرودی و سینوسی که از این بیماری در طول ۱۰ روز اخیر مشاهده شده، هنوز با یک شیب ملایم روبه کاهش است.

اعمال محدودیت‌های جدید در صبح چهارشنبه همین هفته
وی با اشاره به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر ممنوع بودن تردد بین شهر‌های قرمز و نارنجی گفت: با توجه به تعطیلات پیش رو، اجرای محدودیت‌های جدید شهری و بین شهری از صبح چهارشنبه در سراسر کشور اعمال خواهد شد.
زالی ادامه داد: در این میان بهترین راهکار برای جلوگیری از گسترش و کنترل بیماری کرونا ارائه محدودیت توسط خود مردم است که باید با نرفتن به مسافرت در تعطیلات پیش رو مانع گسترش این بیماری شوند.

افزایش شهر‌های قرمز در برخی مناطق جنوب کشور نگران کننده است
وی با بیان اینکه در برخی مناطق جنوبی کشور آمار شهر‌های قرمز روبه افزایش است، تصریح کرد: در حال حاضر شهر آبی نداریم و کرونا در کل کشور دارای یک شرایط ناپایدار است که طبیعتا در تهران به دلیل تراکم جمعیت بالای آن خطرات بیشتری در کمین مردم است.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید