06:17|پنجشنبه, مرداد 20 ,1401
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1400 - 13:03
کد خبر: 16278
مشاور رئیس جمهور اعلام کرد:

اجرای کامل قانون، مشکلات فعالان اقتصادی مناطق آزاد را رفع می‌کند

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: رفع مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد در گرو تثبیت و اجرای کامل قوانین است.
اجرای کامل قانون، مشکلات فعالان اقتصادی مناطق آزاد را رفع می‌کند

سرویس اقتصادی باریش نیوز، حمیدرضا مومنی در دیدار با فعالان اقتصادی منطقه آزاد ماکو، ضمن ارائه ‌گزارشی از نتایج پیگیری در خصوص بهبود فعالیت های مناطق آزاد و مشکلات مطرح شده در جلسه ماه گذشته اظهار داشت: دولت و مدیران سازمان منطقه آزاد برای رفع موانع تولید و مشکلات فعالان اقتصادی در این مناطق، اهتمام ویژه دارند.

وی  گفت : دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد خود را به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان مناطق متعهد می داند و‌ سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی طبق قوانین مناطق آزاد در این مناطق سرمایه گذاری کرده اما اکنون به جهت شرایط ویژه و تحریمی، بخشنامه ها و دستورالعمل های جدیدی به این مناطق ابلاغ می شود که با قوانین اصلی مناطق آزاد متفاوت است.

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین با بیان این‌که تغییر در قوانین و ابلاغ بخشنامه هایی در خصوص نحوه اعمال معافیت های مالیاتی مشکل زا هستند، ادامه داد: ما در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اقدامات و پیگیری‌هایی از سوی سازمان امور مالیاتی،‌ مجلس و معاونت ریاست جمهوری انجام دادیم و امیدواریم با تبیین راهکارهای راه گشا این مشکل به وجود آمده برای فعالان در مناطق آزاد رفع شود.

مومنی اضافه کرد:‌ قوانینی که برای مناطق آزاد وضع شده بر اساس مطالعات و مصلحت هایی وضع شده و تغییر و عدم ثبیت آن به صلاح نیست زیرا فصل الخطاب ما در مناطق آزاد، قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و قوانین برنامه توسعه کشور است؛ پیش از اینکه هر قانونی بر خلاف قوانین مناطق آزاد مصوب شود، لازم است تا تاثیرات آن بر تولید و سرمایه گذاری در مناطق پیش از تصویب سنجیده شود.

وی تاکید کرد: تاسیس بانک های مستقل یا شعب در سطح استان و یا ممتاز بانک‌ها در مناطق آزاد راهکاری است که می تواند بخش از مشکلات مالی و بانکی این مناطق را رفع کند.

وی همچنین با بیان این‌که برای کنترل منابع و مصارف در محدوده مناطق آزاد پیشنهاد ما تاسیس یک بانک تخصصی در مناطق آزاد و یا ایجاد شعب ویژه بانک ها در مناطق است، اظهار کرد:‌ این مطلب را به جدّ پیگیری خواهیم کرد.

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: در بحث تولید، کارفرما باید در حوزه کارگری تصمیم گیر باشد و باید به صورت ویژه از کارفرمایان نیز حمایت کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در این سفر ۲ روزه از پروژه سد کرم آباد، روند احداث مدارس در دست احداث منطقه، پروژه احداث شبکه آبیاری تحت فشار و ایستگاه ایستگاه پمپاژ اراضی ۲۰۹۰ هکتاری بانک زمین بازدید می کند.

همچنین در روز دوم سفر جلسه ای با ائمه جمعه شهرستان های منطقه ماکو، شوط و پلدشت نیز با حضور وی برگزار خواهد داشت.

 


 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید