19:16|دوشنبه, آذر 15 ,1400
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1400 - 11:16
کد خبر: 16207
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:

پیک چهارم رو به خاموشی است

ابتلا به ویروس کرونا و بستری در بیمارستان ها در ۱۵ استان کشور، سیر نزولی به خود گرفته است.
پیک چهارم رو به خاموشی است

 "علیرضا رئیسی"، سخنگوی ستاد ملی مقابله در جلسه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در جلسه امروز مصوب شد برای برگشت نخوردن چک‌های اصناف در بانک‌ها تا ۲۰ اردیبهشت اجرائیات قضایی به تعویق بیفتد.

وی افزود:ستاد ملی کرونا درباره چک‌های برگشتی تصمیم گرفت برای بازه زمانی اول اردیبهشت تا ۲۰ اردیبهشت ماه تنفسی به همه مبادلات با چک بدهد و بانک‌ها و موسسات اعتباری از صدور گواهی عدم پرداخت چک اجتناب کنند.

رئیسی گفت: به سبب محدودیت‌های کرونایی برخی واحد‌ها نتوانستند مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده سال ۹۹ خود را پرداخت کنند و اقساط معوقه دارند در جلسه ستاد ملی امروز تصمیم گرفته شد مهلت پرداخت مالیات آن‌ها تا پایان خرداد ۱۴۰۰ امهال شود. با تصویب ستاد ملی کرونا جرایم بخشیده شده شامل اصنافی می‌شود که به شدت از کرونا آسیب دیده است.

وی گفت: در وضعیت کنونی رعایت ۴ محور دستورالعمل‌های بهداشتی ضروری است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به طور میانگین ۳۷ درصد مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند. یکی از نگرانی‌ها در رعایت نکات بهداشتی در خواربارفروشی‌ها است.
دکتر رئیسی با بیان اینکه اثر بخشی هیچ یک از واکسن‌های سراسر دنیا صد درصد نیست، گفت: سوالاتی درباره ابتلای مجدد افرادی که واکسن زده اند وجود دارد. آیا کسانیکه واکسن زده اند دیگر مبتلا نمی‌شوند؟ و یا اینکه در مقابل ویروس جهش یافته مصون هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر کل کشور را هم واکسنیه کنیم باید تا پایان سال از ماسک استفاده کنیم.

دکتر رئیسی قله پیک چهارم را دو برابر پیک سوم اعلام کرد و گفت: نظام شبکه بهداشت ما برخلاف نظام بهداشتی کشور هندستان بسیار منسجم و فعال است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ورودی و خروجی بیمارستان‌ها تقریبا برابر شده است، افزود: ۱۵ استان کشور سیر نزولی ابتلا و بستری دارند و این جای امیدواری است.
او گفت: ۱۰ استان تا هفته آینده و ۵ استان هنوز در اوج موج چهارم کرونا قرار دارند.
رئیس گفت: بیش از ۴۰ روز است سیر صعودی ابتلا را طی می‌کنیم و هنوز بیش از ۲۰۰ شهر کشور در وضعیت قرمز هستند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از استان مازندران بعنوان آخرین استان ابتلا به کرونا در پیک سوم عنوان کرد که با ویروس چینی گرفتار شده بود، اما قرار گرفتن در پیک چهارم را با ویروس انگلیسی آغاز کرد.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید