04:13|یکشنبه, بهمن 03 ,1400
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1400 - 12:31
کد خبر: 16134
موج سهمگین کرونا؛

جدال تن به تن کرونا و کادر درمان

این روزها با شیوع مجدد ویروس کرونا در ارومیه، وضعیت این شهرستان در چند هفته گذشته مجدد وارد وضعیت قرمز شده است و اعمال محدودیت های از 10 روز گذشته آغاز شده است و با توجه به ادامه دار بودن وخامت اوضاع در این شهر برای بار دوم این محدودیت ها به مدت یک هفته دیگر تمدید شد.
جدال تن به تن کرونا و کادر درمان


سرویس اجتماعی باریش نیوز، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باعث شد تا مجددا  وضعیت ارومیه  به سمت وخامت برود و بار بر روی دوش پزشکان و پرستاران سنگینی کند در حالی که این قشر مظلوم نادیده گرفته شدند و رو به فرسایش و خستگی می روند.

دو هفته از تعیلات نوروزی گذشته، آن روزها هر روز تصاویری از ترافیک جاده‌ای و آمار بالای سفر‌های نوروزی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شد، تصاویرتاسف باری که خبر از آغاز پیک جدیدی از شیوع کرونا را می‌داد، اما مسئولان تصمیم‌گیرنده برای ممنوع اعلام‌شدن یا نشدن سفرها، چشم‌هایشان را بر روی حقیقت بستند و با صدور مجوز سفر‌های بین‌شهری، کرونا را قوی‌تر و خشن تر از همیشه کردند. حالا کرونا با قدرت می‌تازد و آنقدر پیشروی کرده که دیگر بیمارستان‌ها جای خالی برای بستری بیماران مانده در صف ندارد.

از یک سال گذشته با شیوع این مهمان ناخوانده بیش از همیشه نامشان برده می‌شود چون امروز پرستاران و کادر درمان همانند رزمندگان دوران دفاع مقدس در خط مقدم جبهه جنگ با ویروس کرونا قرار دارند و علاوه بر تحمل غم درد کشیدن هموطنان، داغ همکاران و دوستانشان که در این مدت در راه مداوای بیماران کرونایی جان خود را از دست داده‌اند بر دلشان سنگینی می‌کند..

متاسفانه عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم و مسئولان باعث شده است تا حجم کاری پرستاران مجدد افزایش پیدا کند در حالی که پرستاران از این وضعیت خسته شدند.

باید شهروندان این نکته را در نظر داشته باشند تعطیلاتی که در حال حاضر نیز در کشور اعلام شده ممکن است تا حدی بتواند شیوع کرونا را کاهش دهد، اما این تعطیلات در صورتی که مشاغل تعطیل باشد و پروتکل‌های بهداشتی  به صورت کامل از سوی مردم و اصناف رعایت شود، مؤثر خواهد بود، چرا که در غیر این صورت هیچ تاثیری بر روند کاهش این ویروس نخواهد داشت.


 در پایان اینکه، اگر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و سهل انگاری از سوی برخی از مردم ادامه دار باشد با توجه به تکمیل ظرفیت بیمارستان های استان و محدود بودن تعداد تخت ها، خستگی بیش از حد پزشکان و پرستاران به نقطه‌ای بسیار بحرانی می رسیم که قطعا عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید