22:07|جمعه, مرداد 21 ,1401
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1400 - 12:02
کد خبر: 16062
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:

اوج گیری کرونا در بیشتر استان‌های کشور

استان‌های اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی و جنوبی، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، فارس، کرمان، لرستان، همدان، مرکزی و قم استان‌هایی هستند که شیب بسیار تند است و باید به شدت مراقبت کرد.
اوج گیری کرونا در بیشتر استان‌های کشور

رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همه استان‌ها با موج سنگین ابتلا مواجه هستند و اکثر بیمارستان‌ها شلوغ شده است. از طرفی استان‌هایی هم داشتیم که تازه از موج قبلی رهایی پیدا کرده بودند و وارد موج جدید شدند.
وی ادامه داد: قبل از تحویل سال و از نیمه اسفند خرید‌های شب عید، دورهمی‌ها و دید و بازدید‌ها سبب شد، اُفت در شاخص رعایت شیوه نامه‌ها صورت بگیرد و به زیر ۶۰ درصد سقوط کرد، از طرف دیگر در تعطیلات نوروز دورهمی ها، عید دیدنی‌ها و مهمانی‌ها همچنین تعدد مراسم پر تراکم در عزاداری‌ها و عروسی‌ها عامل دیگری بود که باعث شد این موج شکل بگیرد.

وی گفت: وجود ویروس جهش یافته انگلیسی که الان سوش قالب در کشور ما است و مدلی که الان استان‌ها دارند درگیر می‌شوند.

رئیسی عنوان کرد: در ۱۲ استان اردبیل، بوشهر، خراسان شمالی و جنوبی، زنجان اذربایجان غربی و شرقی فارس کرمان لرستان همدان مرکزی و قم استان‌هایی هستند که شیب بسیار تند است و باید به شدت مراقبت کرد.

وی افزود: استانهایی هم داریم که تازه از موج قبلی گذشته بود و دارند موج جدیدی را تجربه می کنند.گیلان، مازندران و خوزستان و سایر شهرستانهای دیگر در این استان هم درگیر هستند. استانهای یزد، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان و سیستان و بلوچستان و هرمزگان در ابتدای موج هستند و شاید بشود با رعایت شیوه نامه ها کنترل کرد.

وی گفت: در مجموع 257 شهر قرمز ، 129 شهر نارنجی و 51 شهر زرد داریم و تنها 11 شهر ابی باقی مانده است.رعایت شیوه نامه ها به حدود 56 درصد رسیده است که عدد بسیار پایینی است. از امروز به مدت 10 روز طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها اجرا می شود. در شهرهای قرمز به جز مشاغل گروه 1 بقیه تعطیل هستند در نارنجی تنها 1 و 2 می توانند فعالیت کنند در زرد هم تنها 1 و 2 و 3 می توانند فعالیت کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون پرهیز از حضور در جمع ضروری است مکان های سربسته رستوران ها بسیار مهم است. اگر فردی در یک خانواده درگیر شود افراد دیگر را هم درگیر می کند.امیدوارم با رعایت دقیق شیوه نامه ها از خسارات و مبتلایان کم کنیم. ما در آبان و اذر این تجربه را داشتیم. در سایر کشور ها هم این موضوع است و موج جدید دارد دیگر کشور ها را نیز درگیر می کند.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید