22:23|سه شنبه, آذر 09 ,1400
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1400 - 11:52
کد خبر: 16027
دکتر سوری تشریح کرد:

جزئیات موج چهارم کرونا در کشور

رئیس کمیته کشوری همه گیرشناسی ستاد ملی کرونا: ۱۳ و ۱۴ فروردین روند مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور افزایش یافت و با توجه به روند بیماریابی، نگران موج چهارم کرونا هستیم.
جزئیات موج چهارم کرونا در کشور

دکتر حمید سوری،رئیس کمیته کشوری همه گیرشناسی ستاد ملی کرونا افزود: شرایط روز‌های آینده با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی مردم ارتباط مستقیم دارد و نباید دیگر شاهد بی توجهی‌ها در تعطیلات نوروز در روز‌های آینده باشیم.
رییس کمیته کشوری همه گیرشناسی ستاد ملی کرونا خاطرنشان کرد: نکته مهمی که پیش روی کشور برای مهار همه گیری کرونا است، تشدید طرح شهید سلیمانی و حمایت همه جانبه از این طرح به عنوان راهبردی موثر و علمی است که باوجود اجرای کمتر از دو سوم مفاد و اصول آن توانست بیش از ۸۰ درصد کاهش مرگ و میر و بستری ناشی از کرونا در کشور را سبب شود.

وضعیت شکننده کرونایی کشور 

وی وضعیت فعلی کشور را بسیار شکننده و حساس دانست و گفت: در صورت رعایت نکردن صحیح شیوه نامه‌های بهداشتی و اعمال نشدن راهبرد‌های و رویکرد‌های مناسب وارد موج چهارم همه گیری کرونا می‌شویم که از پیک‌های قبلی خطرناک‌تر خواهد بود.
این همه گیرشناس ادامه داد: ثابت ماندن میانگین موارد مرگ روزانه در محدوده ۸۰ نفر در حدود ۱۰ هفته اخیر، نشان دهنده توفیق نسبی سیاست‌های کنترل همه گیری در کشور طی سه ماهه پایان سال ۹۹ بود، اما آثار نامطلوب سفر‌های نوروزی نگران کننده است و تعارض در برخی سیاست‌ها می‌تواند تلاش حوزه سلامت در مدیریت همه گیری را کمرنگ یا حتی خنثی کند.
دکتر سوری افزود: مقامات بهدشت و درمان کشور درباره عواقب انجام سفر‌های نوروزی هشدار جدی داده بودند که مورد توجه قرار نگرفت و به احتمال زیاد در روز‌های آتی شاهد افزایش بیماران خواهیم بود.
وی به افزایش وضعیت قرمز و نارنجی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به رعایت نکردن شیوه نامه‌های بهداشتی در اواخر اسفند شاهد افزایش بیماران در برخی استان‌ها هستیم.

ضرورت رعایت شیوه نامه ها و طرح شهید سلیمانی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توجه جدی‌تر به بیماری کرونا را ضروری دانست و گفت: تقویت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، استمرار طرح شهید سلیمانی، تقویت واکسیناسیون گروه‌های پُرخطر، برنامه ریزی آموزشی برای اجتناب از عادی انگاری شرایط اپیدمی در گروه‌ها و مناطقی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که باید با جدیت استمرار پیدا کند.
وی اضافه کرد: در شرایط فعلی کشور باز هم می‌توان خطر بالقوه را با تمهیداتی، چون رزمایش فوری بیماریابی فعال، بسیج عمومی کنترل تماس‌ها به خصوص در کسانی که از سفر بازگشته اند، اقدامات جدی برای افزایش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در اماکن و محل‌هایی که احتمال انتقال بیماری در آن‌ها بالاست، بار بیماری را تا حد امکان کم کرد.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید