15:01|دوشنبه, مهر 26 ,1400
تاریخ انتشار: 11 فروردین 1400 - 12:09
کد خبر: 16010
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

انواع ترشحات واژینال در بارداری

زمانی که باردار هستید، ترشحات در واژن افزایش می‌یابد. قبل از نگران شدن بدانید که ترشحات جزئی از بارداری شما است.
انواع ترشحات واژینال در بارداری

دکتر میترا حبیب‌زاده، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با سرویس سلامت باریش نیوز اظهار کرد: افزایش ترشحات واژینال در دوران بارداری کاملاً طبیعی است. این ترشحات مانند ترشح معمولی پیش از بارداری، بدون بو، بی‌رنگ یا تقریباً شیری ‌رنگ است، ولی گاهی شکل، رنگ و بوی این ترشحات تغییر می‌کند که در این صورت ممکن است نشانۀ وجود مشکلی باشد که باید سریع‌تر برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید.

وی گفت: ترشحات طبیعی واژن برای سلامت ناحیه تناسلی و سیستم تولید مثل زنان ضروری می‌باشد. این ترشحات از غدد موجود در دهانه رحم و واژن ترشح می‌شوند و برای تمیز کردن رحم از باکتری‌ها و سلول‌های مرده و سلامت واژن و جلوگیری از عفونت‌های مختلف بسیار لازم و ضروری می‌باشد.

وی افزود: در صورت داشتن ترشحات خاکستری با بوی ماهی، ترشحات سبز و زرد رنگ با بوی تند و شدید و ترشحات سبز و خاکستری و یا زرد روشن که بوی بدی دارد باید به پزشک مراجعه کنید.

دکتر حبیب زاده به انواع مختلف ترشحات واژن در دوران بارداری اشاره کرد و گفت: 
1- ترشحات سفید رنگ واژن
- ترشحات سفید رنگ واژن اولین نوع از ترشحات است که شما در اوایل بارداری می‌بینید.
- این ترشحات بو ندارد و یا بوی خیلی ملایم شبیه بوی شیر دارد. حتی ممکن است شما این ترشحات را قبل از باردار شدن هم تجربه کرده باشید. اگر تجربه کرده‌اید این ترشحات چرکی بوده‌اند. تا زمانی که خارش و یا بوی بد را همراه با این ترشحات احساس نکرده‌اید، نگران نباشید.
- تنها تفاوت این ترشحات در اوایل بارداری و قبل از باردار شدن در مقدار آن است. مقدار آن در اوایل بارداری بیشتر خواهد بود.
2- ترشحات سبز رنگ واژن
- رنگ سبز ترشحات در دوران بارداری معمولا نشانه عفونت است. زمانی که شما عفونت واژن دارید نوتروفیل‌ها، نوعی گلبول سفید خون، بسیار فعال شده و برخی از آن‌ها شروع به مردن می‌کنند و به تکه‌های کوچکتر تبدیل می‌شوند که دارای پیگمتن‌های سبز رنگ هستند و دفع می‌شوند.
- دلیل دیگر ترشحات سبز رنگ واژن داشتن زگیل تناسلی است. زگیل حاصل نوعی عفونت ویرسی مانند بیماری‌های مقاربتی است. اگر شما بوی بد و تند را همراه با ترشحات سبز رنگ دیدید می‌تواند نشانه تریکومونیازیس باشد که نوعی عفونت انگلی است.
- دلیل دیگر این ترشحات سبز رنگ می‌تواند، سوزاک باشد.
3- ترشحات صورتی رنگ واژن
رنگ صورتی ترشحات ممکن است کاملا صورتی، صورتی تیره و یا صورتی روشن باشد. در دوران بارداری اغلب رنگ صورتی به خاطر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ است. در اوایل بارداری مخصوصا روزها بعد از انجام لقاح معمولا اولین بار است که شما ترشحات صورتی رنگ را می‌بینید. این ترشحات بیشتر شبیه خونریزی لانه گزینی است.
- در روزهای آخر بارداری نیز شما ممکن است که این ترشحات صورتی رنگ را ببینید. که این نشانه زمان زایمان است.
- گاهی نیز ترشحات صورتی رنگ ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد.
4- ترشحات زرد رنگ در بارداری
ترشحات زرد رنگ دوران بارداری نشان دهنده عفونت است. وقتی عفونت شدیدتر می‌شود ترشحات ترکیب زرد و سبز می‌شود. این ترشحات زرد رنگ باکتری واژینوسیس است که همراه با خارش و تورم است. اکنون که حامله شدید و برای مدتی از شر پریودهای هر ماهه خلاص شدید، ترشحات واژن در دوران بارداری دست از سر شما بر نمی‌دارند!
این ترشحات را لکوره می‌نامند. لکوره در واقع ترشحات سفید، آبکی، کم بو و یا بدون بو است . وجود این نوع ترشحات در دوران بارداری کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد. حتی می‌توان این ترشحات را از علائم بارداری دانست. معمولا ترشحات در حدود هفته 13 و با ورود شما به سه ماهه دوم بارداری شروع شده و با افزایش سن بارداری و پایان حاملگی افزایش می‌یابند.

حبیب زاده گفت: افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری باعث افزایش جریان و فشار خود در ناحیه لگن شده و بر تراوشات لایه‌های مخاطی رحم و دستگاه تناسلی تاثیر می‌گذارد.

وی در مورد ترشحات واژن در اوایل بارداری که چه زمانی نیاز است به پزشک مراجعه کنیم، گفت:  
1-شما ترشحات سفید رنگ دارید اما بو ندارد. اما این ترشحات باز حساس شدن واژن و درد در آن ناحیه شده است که در این مورد بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نوعی قارچ باشد.
2-ترشحات خاکستری با بوی ماهی، که نشانه عفونت واژن است.
3-ترشحات سبز و زرد رنگ با بوی تند و شدید
4- ترشحات سبز و خاکستری و یا زرد روشن که بوی بدی دارد و همراه با خارش و احساس سوختگی است.
وی در مورد اقداماتی که در این باره می‌توان انجام داد، افزود: 
 - بعد از هر بار شستشو ناحیه تناسلی خود را کاملا خشک کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از ابتلا به عفونت از ایجاد بوی بد نیز جلوگیری می‌کند.
   - به هیچ عنوان در دوران بارداری از دوش واژینال استفاده نکنید. این کار علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به عفونت واژینال می‌تواند باعث دمیده شدن هوا به داخل واژن شود که این موضوع به خصوص در دوران بارداری بسیار خطرناک است.
   - از لباس زیر نخی استفاده کنید.
- بهتر است به جای استفاده از شلوارهای تنگ دامن بپوشید.

حبیب زاده در ادامه به دلایل طبیعی برای ترشحات قهوه‌ای در بارداری اشاره کرد و گفت:
 تغییر در سلول های دهانه رحم
سلول‌های دهانه رحم به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری دچار تغییرات مختلفی می‌شوند. آن‌ها ممکن است بسیار حساس و شکننده شوند. مقاربت جنسی یا هر گونه فعالیت دیگری مانند معاینات پزشکی می‌تواند باعث تحریک دهانه رحم شده و ایجاد ترشحات قهوه‌ای کند. این موضوع طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.
لانه گزینی
یکی دیگر از دلایل طبیعی می‌تواند لانه گزینی باشد که حدود 6 الی 12 روز پس از نزدیکی در زمان تخمک گذاری، رخ می‌دهد و ممکن است بعد از لقاح، تخمک بارور شده خود را درون لایه رحم جای کند و این موضوع ممکن است باعث لکه بینی جزئی شود.
نزدیک شدن به زمان زایمان
قبل از این که پروسه زایمان آغاز شود، ممکن است مقداری ماده مخاطی از شما خارج شود، این ماده مخاطی از رسیدن باکتری به رحم جلوگیری می‌کند. با نزدیک شدن به زمان زایمان دهانه رحم نرم و نازک می‌شود و باعث خارج شدن ماده مخاطی به صورت ترشح قهوه‌ای یا قرمز می‌گردد.

متخصص زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در پایان در مورد دلایل غیرطبیعی برای ترشحات قهوه‌ای در بارداری تصریح کرد:
احتمال سقط جنین
ترشحات قهوه ای خفیف در چند هفته اول بارداری ممکن است نشانه سقط جنین باشد. این موضوع به دلیل خونریزی در کوریون (خارجی‌ترین غشای اطراف جنین) رخ می‌دهد. توصیه می‌شود در صورت مشاهده ترشحات قهوه‌ای به خصوص اگر همراه با درد شکم و گرفتگی بود سریعا به پزشک مراجعه کنید.
سقط جنین فراموش شده
در صورتی که جنین به صورت خود به خودی از بین برود، پیشرفت بارداری متوقف می‌شود اما ممکن است بافت بلافاصله خارج نشود. ترشحات قهوه‌ای می‌تواند از علائم اولیه سقط جنین فراموش شده باشد.
بارداری پوچ
این نوع بارداری به علت اختلالات کروموزومی رخ می‌دهد. این بیماری معمولا همراه با خونریزی شدید است اما ممکن است با ترشحات قهوه‌ای آغاز شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
بارداری خارج از رحم
این نوع بارداری زمانی رخ می‌دهد که جنین در لوله های فالوپ یا تخمدان‌ها، حفره شکمی و هر جایی خارج از رحم رشد کند. در این حالت رحم خالی می‌ماند اما هورمون‌ها افزایش می‌یابند که این موضوع می‌تواند منجر به خونریزی خفیف یا شدید گردد.
ناهنجاری های جفت
برخی مشکلات در جفت مانند پایین آمدن جفت (در این حالت جفت دهانه رحم را می‌پوشاند) و جدا شدن جفت از هم می‌تواند باعث ایجاد ترشحات قهوه‌ای شود. هر دوی این شرایط می‌توانند منجر به خونریزی خفیف تا شدید شوند.
بیماری های مقاربتی
عفونت‌های واژینال و یا دهانه رحم علاوه بر سوزش، خارش و بوی نامطبوع ممکن است باعث ایجاد ترشحات قهوه‌ای شود.

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، نرسیده به برج آسمان، مجتمع زیتون، طبقه 2 واحد 3

شماره تماس: 09153414736-33431204

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید