04:51|پنجشنبه, مهر 29 ,1400
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1399 - 11:24
کد خبر: 15864

زنگ خطر شیوع بیماری آنفلانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان‌غربی

به گفته مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی با شناسایی چهارمین کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان زنگ خطر شیوع این بیماری در آذربایجان غربی به صدا در آمد.
زنگ خطر شیوع بیماری آنفلانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان‌غربی

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی در خصوص جزئیات شیوع این بیمارستان در استان گفت: کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بوکان طی کمتر از ۲۴ ساعت توسط اکیپ‌های واکنش سریع شناسایی، مهار و مختومه شد.

سید امید خلیل‌زاده افزود: با اعلام تلفات در یکی از خانوارهای روستای ترکمان کندی در شهرستان بوکان، بلافاصله با اعزام اکیپ‌های واکنش سریع دامپزشکی اقدامات قرنطینه و تشخیص بیماری در کمتر از یک روز انجام شد.

وی اظهار کرد: در این واحد روستایی پنج مورد تلفات مشاهده شد که تمامی ۳۲ مورد طیور در حال نگهداری در محل نگهداری آنها، معدوم سازی شد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: موارد مبتلا شده از میدان دواب خریداری شده بودند که طی هماهنگی‌های لازم مقرر شده میادین دواب و مراکز زنده فروشی ماکیان و مرغ در استان تعطیل شود.

خلیل زاده بیان کرد: طی پایش‌های انجام شده در شعاع یک و سه کیلومتری این کانون مرغداری صنعتی وجود نداشته ولی در شعاع ۱۰ کیلومتری ۱۴ واحد وجود دارد که هفت واحد آن فعال است و هشدارهای لازم در زمینه رعایت و دقت در موارد امنیت زیستی به متولیان بیان شده است.

وی بیان کرد: در قالب برنامه رصد و پایش بیماری اقدامات مورد نیاز در شعاع‌های اپیدمیولوژیک بیماری بر اساس برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان این بیماری در روستای فوق مهار و مختومه سازی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در داخل استان کاملاً مهار و مدیریت شده است، از مرغداران خواست که به اطلاعیه‌های بهداشتی در خصوص بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان توجه کنند و هرگونه کاهش تولید و کاهش مصرف و تلفات را به دامپزشکی اطلاع دهند.

خلیل زاده همچنین از روستاییان در سطح استان درخواست کرد در صورت مشاهده هرگونه تلفات در طیور روستایی موضوع را به نزدیک ترین شبکه دامپزشکی گزارش کنند.

وی گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت این بیماری در صنعت طیور و پیامدهای احتمالی شیوع آن در جمعیت طیور صنعتی و بومی از تمامی کارشناسان و تولیدکنندگان بخش طیور در سراسر استان در خواست می‌شود تا به محض دیدن کوچک‌ترین علائم مشکوک به آنفلوانزای پرندگان، موضوع را به دامپزشکی شهرستان و استان گزارش کنند.

آذربایجان غربی در کریدور تردد پرندگان مهاجر قرار دارد به همین علت همه ساله خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طیور این استان را تهدید می‌کند.

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید