09:14|شنبه, شهریور 27 ,1400
تاریخ انتشار: 06 اسفند 1399 - 10:20
کد خبر: 15849
یادداشت:

گرانی میوه توان خرید را از مردم سلب کرد

گرانی میوه و مواد غذایی در کنار درآمد پایین به دغدغه مردم ارومیه تبدیل شده چراکه امسال قیمت میوه‌های فصلی به ‌قدری بالاست که خانواده‌های بسیاری توان خرید آن را ندارند.
گرانی میوه توان خرید را از مردم سلب کرد

سرویس اقتصادی باریش نیوز، امسال شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت‌ها، رونق را از کسب‌وکارهای زیادی گرفته و مردم نیز فقط به فکر این هستند تا نیاز روزانه‌ خود را تامین کنند و همین که بتوانند مرغ و گوشت و میوه با قیمت مناسب پیدا کنند و بخرند راضی شده و به خانه برمی‌گردند.

هزینه‌های اصلی خانوار آنقدر افزایش یافته که امسال تقاضا برای خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار کاهش یافته است.

کافیست این روزها سری به میوه فروشی‌های شهر زده تا با ارقامی روبرو شوید که از خریدن میوه منصرفتان کند.

با گذر از بازار میوه فروشان خواهیم دید قیمت‌ پرتقال، نارنگی، خیار، موز و سیب نسبت به هفته‌های اخیر دچار نوساناتی شده است، این درحالی است که مسئولان ادعا می‌کنند کمبودی در میوه افزایشی در قیمت آنها وجود ندارد.

از طرفی هم تفاوت قیمت فروش میوه‌های بالاشهر تا پایین شهر از زمین تا آسمان است. مثلا در پایین شهر قیمت پرتقال 20 هزار و در بالا شهر قیمت کیلویی آن به 30 هزار تومان هم می‌رسد و این مسئله در گرو نظارت‌های دقیقی است که بازرسان انجام می‌دهند.

برای قشر محروم جامعه، بیکاران،کارگران وکارمندان حداقل بگیر، سخت است که بخواهند میوه‌های فصلی که هر کدام کیلویی ده هزارتومان به بالا هستند را تهیه و خریداری کنند.

اقشار و خانواده‌های بی بضاعت و فقیر جامعه که شامل تعداد زیادی از مردم استان در ایام کرونا را شامل می‌شوند، چه گناهی دارند که در سایه بی تدبیری مسئولان توانایی خرید میوه ندارند؟ آیا جامعه‌ای که تعداد زیادی از افراد آن توانایی تغذیه سالم را ندارند، جامعه تندرست و شادابی خواهد بود و در ایام کرونا می‌توانند سیستم را تقویت کنند؟

متاسفانه از طرفی هم میوه‌های امروزی دیگر کیفیت لازم را نداشته و علاوه بر گرانی، از مزه خوبی برخوردار نیستند و شهروندان بعد از خرید کامل پشیمان می‌شوند که هزینه زیادی برای خرید میوه‌های بی‌کیفیت صرف کرده‌اند.

حال که مسئولان نظارتی و بازرسان توانایی تنظیم قیمت واقعی بازار میوه را ندارند، افراد و خانوار مرفه و پولدار جامعه باید در یاری اقشار محروم و ضعیف از خرید میوه گران خودداری کنند تا دلالان و سودجویان بازار میوه مجبور شوند قیمت‌ها را تعدیل کنند.

در پایان نیز انتظار می‌رود مسئولان محترم بیشتر به بازار سر بزنند و نظارت دقیقی بر قیمت میوه‌های موجود در بازار اعمال کنند و نیاز مبرم جامعه است که با متخلفان برخورد قاطعانه‌ای داشته باشند.

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید