20:57|سه شنبه, آذر 09 ,1400
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1399 - 11:07
کد خبر: 15781

ایمنی ۹۲ درصدی واکسن «اسپوتنیک وی»

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: وجود نتایج کاملا مشخص فاز ۳ بالینی و ایجاد ایمنی ۹۲ درصدی، خرید واکسن کرونای اسپوتنیک وی روسیه را برای کشور توجیه می‌کند.
ایمنی ۹۲ درصدی واکسن «اسپوتنیک وی»

دکتر قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: تاکنون ۴ کشور از واکسن اسپوتنیک وی روسیه استفاده کرده اند؛ بنابراین ما زمانی واکسن روسیه را وارد کشور و از آن استفاده می‌کنیم که هم به کشور‌های دیگر صادر و هم نتایج فاز ۳ آن کاملا مشخص شده است. همچنین کشور‌های دیگر نیز نتایج استفاده از آن را اعلام می‌کنند.


وی افزود: هم اکنون آرژانتین در خصوص استفاده از این واکسن کار خوبی که انجام می‌دهد این است که نتایج عملکردی دریافت کننده‌های این واکسن را در کشور خود روی یک سایت اعلام می‌کند.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: واکسن روسیه بر پایه حامل ویروس بوده و از این نظر معادل واکسن آسترازنیکا-آکسفورد است. این واکسن ۲ دوز دارد و در حال حاضر نشان داده که تا ۹۲ درصد در ایجاد ایمنی در انسان موفقیت دارد.

قانعی افزود: واکسن اسپوتنیک وی روسیه یک ویژگی دارد که در ساخت آن از یک حامل ویروسی به نام «آدنو ویروس» استفاده شده که از این حامل برای تولید واکسن قبلا شرکت آسترازنیکا- آکسفورد استفاده کرده بود.

وی در این خصوص توضیح داد: در تولید واکسن آسترازنیکا-آکسفورد از آدنو ویروس جنس شامپانزه‌ای استفاده شده بود، ولی روسیه از آدنو ۵ و ۶ استفاده کرده که پاسخ خیلی بهتری درمقایسه با واکسن آسترازنیکا می‌دهد.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: به همین دلیل آسترازنیکا به خاطر تجربه موفقی که روسیه داشته است، تصمیم گرفته با روسیه نیز واکسنی مشترک طراحی کند.

وی ادامه داد: انتقاد‌هایی که آن زمان به روسیه وارد می‌شد، به خاطر این بود که یک مقدار با سرعت وارد فاز ۳ شده، وگرنه در مورد فناوری و تکنولوژی واکسن نقدی بر آن وارد نبود.

قانعی، درخصوص تکنولوژی واکسن روسیه گفت: در حال حاضر واکسن کرونا با ۴ پلتفرم یا شکل متفاوت در دنیا تولید می‌شود؛ نخستین شکل آن شامل تهیه واکسن از ویروس کشته شده است که در ایران در حال حاضر این نوع واکسن در شرکت شفا فارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حال تولید است.

وی افزود: دومین شکل شامل تهیه واکسن بر پایه حامل ویروسی است، یعنی قطعاتی از ویروس کرونا را روی یک ویروس دیگر به غیر از کرونا که خیلی آسیبی برای بدن ایجاد نمی‌کند و ضرری ندارد، سوار می‌کنند و علیه قطعه ویروس کرونا با استفاده از این واکسن ایمنی ایجاد می‌کنند.

قانعی ادامه داد: شکل سوم واکسن‌ها نیز بر پایه پروتئین هستند؛ یعنی یک قطعه از ویروس را به روش نوترکیب استفاده می‌کنند؛ مانند واکسنی که موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی آن را پیش می‌برد و سری چهارم از واکسن‌ها نیز بر پایه MRNA که در حال حاضر واکسن مدرنا و فایزر به این شکل تولید شده است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خصوص نحوه توزیع این واکسن در کشور یادآور شد: واکسن روسی کرونا بر اساس اولویت بندی گروه‌هایی که در کمیته کشوری اخلاق مشخص شده اند، توزیع خواهد شد. گروه یک شامل کادر بهداشتی و درمانی هستند که در معرض بیماری قرار دارند و افرادی که دارای سن بالا و بیشترین گروه مرگ و میر را تشکیل می‌دهند، گروه دوم افراد در معرض خطر و دارای بیماری زمینه‌ای هستند، گروه سوم را افرادی تشکیل می‌دهند که در تماس بالا با مردم قرار دارند و گروه چهارم واکسیناسیون عموم مردم است.

قانعی در خصوص همکاری ایران با روسیه در تولید واکسن افزود: از زمانی که روسیه کار تحقیقاتی روی این واکسن را شروع کرد، ایران تقاضای همکاری و کار مشترک داشت؛ روس‌ها در ابتدا قبول نکردند، اما در حال حاضر آماده همکاری با ایران هستند.

وی در خصوص اینکه در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها گفته می‌شود که واکسن روسی واردشده، حاصل بخشی از فاز مطالعاتی این واکسن و همکاری مشترک ایران با روسیه است، یادآور شد: الان که کشور‌های دیگر شروع به مصرف این واکسن کرده اند و فاز ۳ مطالعات آن تمام شده است، دیگر این موضوع مفهومی ندارد و در واقع ما واکسن را از روسیه خریداری می‌کنیم.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خصوص شرایط دمای نگهداری این واکسن در مقایسه با سایر واکسن‌ها بیان کرد: اثربخشی و کارآیی این واکسن در دمای حدود ۴ تا ۸ درجه حفظ و از جهت زنجیره انتقال با توجه به امکاناتی که ایران دارد مشکلی ایجاد نمی‌شود.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید