14:56|جمعه, شهریور 26 ,1400
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1399 - 11:38
کد خبر: 15727
یادداشت:

افزایش ترک تحصیل دانش آموزان زیر سایه کرونا

از اسفندماه سال گذشته که کرونا در کشور و به تبع آن در استان‌های مختلف از جمله آذربایجان غربی شیوع پیدا کرد، فعالیت‌های آموزشی نیز مانند بسیاری از فعالیت‌ها، کسب و کارها و واحدهای صنفی و خدماتی به شدت تحت تأثیر قرار گرفت.
افزایش ترک تحصیل دانش آموزان زیر سایه کرونا


سرویس اجتماعی باریش نیوز، کرونا باعث شد، درس‌ومشق حضوری دانش آموزان بالاجبار تعطیل و  به‌صورت بر خط ادامه یابد و این خود به بستری برای ایجاد شکاف آموزشی میان فقیر و غنی بدل شده است. آنان که دستشان به دهانشان می‌رسد در کنار شبکه شاد از کتاب‌ها و بسته‌های کمک‌آموزشی و مدارس یا معلمان خصوصی بهره می‌برند و در مقابل گروهی دیگر، تمام دسترسی‌شان به شبکه شاد و یا برنامه‌های آموزشی صداوسیما خلاصه می‌شود.

 متاسفانه تعطیلی مدارس سبب افت تحصیلی دانش آموزان،  به‌ویژه در دوره ابتدایی و پایه‌های اول و دوم شده است؛چرا که باید به این امر توجه ویژه داشت که دانش‌آموز اول ابتدایی که نه خواندن و نوشتن می‌داند،چگونه می‌تواند از فضای مجازی استفاده نماید!


البته باید در این میان از بزرگترین ضربه ای که تعطیلی مدارس بر پیکره آموزش وارد غافل نماند و به این امر اشاره کرد که متاسفانه تعداد زیادی از دانش‌آموزان  به دلیل نداشتن امکانات برای استفاده از آموزش مجازی از کلاس‌ درس محروم شده ومجبور به ترک تحصیل شده اند؛ با این شرایط  رشد بیسوادی دراین استان در حال افزایش می باشد.

مشکلات اقتصادی و عدم انگیزه دانش آموزان از دیگر عوامل ترک تحصیل دانش آموزان این استان می باشد و در این نداشتن تبلت و تلفن همراه و یا عدم امکان اتصال به فضای مجازی موجب ترک تحصیل دانش آموزان به خصوص در روستاها شده است.

کرونا نه تنها حوزه آموزش و پرورش را از دریافت آموزش‌ها و شیوه آموزش حضور در کلاس محروم کرد بلکه برخی از دانش آموزان را به ترک تحصیل سوق داده است. بازماندگی و طرد از تحصیل بسیاری از دانش‌آموزان گریبانگیر بسیاری از خانواده‌ها شده است و در سایه غفلت مسئولان زمینه ترک تحصیل بسیاری را رقم زده است.

متاسفانه کرونا  تعدادی از دانش آموزان را مجبور به ترک تحصیل کرده است و باید تلاش شود که بازماندگان از تحصیل در استان شناسایی شود ؛ چرا که در سال های آینده ممکن است به خاطر این ترک تحصیل ها آموزش استان دچار چالش جدی شود.

 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید

نظرت کاربران

علیرضا
1399/11/14 - 20:15

موضوع مورد اشاره قابل توجه می باشد زیرا متاسفانه اثرات آن بعد ار چند سال خودش نشان خواهد داد و نیاز است مسئولین آموزش استان برنامه های لازم را آماده نمایند