15:11|سه شنبه, آبان 04 ,1400
تاریخ انتشار: 04 بهمن 1399 - 13:00
کد خبر: 15668
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:

هیچ شهر قرمزی در کشور، وجود ندارد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به اینکه هیچ شهر قرمزی در کشور وجود ندارد، گفت: هر گونه رعایت نکردن پروتکل‌ها، وضعیت را به شرایط قبل بازمی‌گرداند.
هیچ شهر قرمزی در کشور، وجود ندارد


به گزارش پایگاه خبری باریش نیوز به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت : هم اکنون از نظر وضعیت کرونا ۱۹ شهر نارنجی، ۱۵۷ شهر زرد و ۲۵۶ شهر آبی داریم و نشانه این است که تا حدی وضعیت بهتر شده از مردم برای رعایت پروتکل‌ها تشکر می‌کنیم، اما نباید دچار عادی انگاری شویم.

وی ادامه داد: هم اکنون میزان مرگ کرونا در انگلیس مرز ۱۸۰۰ مرگ در روز را گذرانده، در آلمان بالای هزار مرگ در روز داشتند و در آمریکا بالای ۴ هزار مرگ در روز را تجربه می‌کند، اما در ایران با توجه به رعایت پروتکل‌ها وضعیت نسبتا خوبی است خوشبختانه امروز این خبر خوب را به مردم می‌دهیم که هیچ شهر قرمزی نداریم.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: با این وجود تذکر جدی می‌دهم، زیرا در برخی از مناطق کشور رعایت نکردن پروتکل‌ها را در هفته گذشته شاهد بودیم.
موارد متعددی گزارش از رعایت نکردن پروتکل‌ها از شهر‌های مختلف از جمله کاشان بود که تذکر داده شد. امیدواریم پروتکل‌ها سختگیرانه اجرا شود.

وی افزود: یکی از نگرانی‌ها رشد ۴۷ درصدی تردد‌ها نسبت به اول دی که ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده، این وضعیت نگران کننده است.

رئیسی گفت: هر گونه رعایت نکردن پروتکل وضعیت را بر می‌گرداند. این افتخار که مردم درباره کنترل بیماری آفریدند کم نظیر است، اما از طرفی حتما باید مراقبت کنیم. در غیر این صورت محدودیت‌ها بر می‌گردد، کسب کار‌ها و همه شهر‌ها تحت تاثیر محدودیت‌های جدید قرار می‌گیرند و دوباره تعطیلی مشاغل را خواهیم داشت.
 

رئیسی گفت: خروج از وضعیت قرمز به معنای ضعیف شدن یا از بین رفتن ویروس نیست. برعکس ویروس نه تنها ضعیف نشده بلکه جهش پیدا کرده و قوی‌تر شده است.

ویروس انگلیسی حدود ۶۰ کشور دنیا درگیر کرده و در آفریقای جنوبی هم ویروس کرونا جهش یافته و ۲۶ کشور را درگیر کرده است. ویروس جهش یافته قدرت سرایت بیشتری دارد. جوانان را بیشتر درگیر می‌کند. قدرت کشندگی و میزان مرگ و میر مبتلایان بیشتر است

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: اگر پروتکل‌ها را به دقت رعایت نکنیم منجر به مشکلاتی می‌شود. در فصل زمستان و هوای سرد هستیم. باید قاطعانه جلوی دورهمی‌های خانودگی و هر نوع تجعی ایستاد و نباید بگذاریم این تجمعات رخ دهد چه خانوادگی، مسافرت یا هر نوع تجمع دیگر باعث بیماری و منجر به افزایش مرگ و میرمی شود.

رئیسی گفت: وطیفه داریم هشدار دهیم، زیرا مسئول سلامت مردم هستیم. در مقوله سلامت هیچ معامله‌ای نخواهیم کرد، محکم می‌ایستیم هشدار‌ها را می‌دهیم. همه مردم هم حمایت می‌کنند و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: این هفته احتمالا جلسا ت دیگری در ستاد درباره بازنگری پروتکل‌ها و محدودیت‌ها صحبت می‌کنیم. زیرا با تغییر رنگ شهر‌ها و وضعیت مناسب‌تر شاهد افزایش تجمعات و تردد‌ها هستیم. به نظر می‌رسد ساده انگاری و عادی انگاری اتفاق می‌افتد و این خطرناک است یادمان نرود در تیر و مرداد جه وضعیتی پیدا کردیم موج جدید شکل گرفت و مرگ و میر افزایش یافت.

رئیسی افزود: در هر موج جدید شیوع کرونا بیش از ۱۰ هزار مرگ جدید رخ می‌دهد و ۱۰ هزار خانواده را داغدار می‌کند. خانواده‌ها به هیچ وجه کوتاه نیایند و پروتکل‌ها را خودشان جدی بگیرند. ویروس جدید جوانتر‌ها را درگیر می‌کند باید مراقبت کنیم، امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی این کار را انجام دهیم.

وی گفت: ویروس کرونا ضعیف نشده بلکه قوی‌تر شده است. همه دست به دست هم دهیم محکم بایستیم. به هیچوجه نمی‌شود با سلامت مردم شوخی کنیم.

اکنون بر اساس آخرین ارزیابی‌ها در برخی استان‌ها میزان بیماران سرپایی افزاییش پیدا کرده این زنگ خطری است که اگر بی توجهی کنیم به افزایش موارد بستری و مرگ و میر منتهی می‌شود.

با توجه به اینکه قدرت مرگ آوری ویروس جهش یافته بیشتر است، مردم باید همچنان به رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بیشتر از هر زمانی توجه کرده تا وضعیت فعلی پابرجا باقی بماند و به دنبال آن از شیوع ویروس جهش یافته کرونا نیز در کشور جلوگیری شود.


 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید