14:58|سه شنبه, آبان 04 ,1400
تاریخ انتشار: 21 دی 1399 - 11:36
کد خبر: 15591
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا؛

چالش واکسیناسیون افراد آسیب‌پذیر قبل از پایان سال

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مهمترین چالش ما این است که قبل از پایان سال بتوانیم افراد آسیب‌پذیر و دارای اولویت را واکس بزنیم.
چالش واکسیناسیون افراد آسیب‌پذیر قبل از پایان سال

دکتر علیرضا رئیسی با اشاره تصویب کلیات سند ملی واکسیناسیون کرونا در جلسه ستاد ملی کرونا با هدف اولویت بندی و زمان بندی واکسیناسیون افراد گفت: در این سند همه جنبه‌های اخلاقی و فنی در نظر گرفته شده است و جمعیت کشور بر اساس سن، جنسیت، بیماری‌های زمینه ای، مشاغل در چهار فاز اولویت بندی شده اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به دو هدف اصلی تزریق واکسن که جلوگیری از مرگ و میر بیماران و قطع زنجیره بیماری است، افزود: در فاز اول واکسیناسیون،  کارکنان بهداشت و درمان که حدود ۷۰۰ هزار نفرند و سالمندان مقیم خانه سالمندان، جانبازان بالای ۵۰ درصد، جانبازان شیمیایی و گروههای مشخص شده دیگر که در مجموع تعدادشان حدود ۶۰۰ هزار نفراست واکسن زده خواهند شد که در مجموع تعداشان ۱ میلیون ۳۰۰ هزار نفر می‌شود.

او گفت: هدف از واکسیناسیون در فاز یک، جلوگیری از مرگ و میر بیماران است، اما در فاز ۳ و ۴ واکسیناسیون هدف قطع زنجیره بیماری کروناست.

رئیسی افزود: مقدمات تزریق واکسن در ۳۰۰ بیمارستان و ۴ هزار مرکز بهداشت و سلامت فراهم شده و تزریق توسط افراد آموزش دیده و زیر نظر پزشک انجام خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برنامه زمان بندی پیش بینی شده برای واکسیناسیون گفت: تمام تلاشمان این است که واکسیناسیون فاز اول قبل از پایان سال انجام شود.

او با اشاره به موفقیت آمیز بودن مرحله مقدماتی کارآزمایی واکسن ایرانی گفت: واکسن ایرانی عوارض خاصی تاکنون نداشته برای همین مجوز تزریق به ۷ نفر بعدی را گرفته است که فردا انجام می‌گیرد.

رئیسی گفت: خبر خوب دیگر این که انستیتو رازی هم به زودی فاز تزریق انسانی واکسنش را شروع می‌کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به روند کاهشی بیماری در کشور گفت: روند بیماری در سطح کشور به گونه‌ای است که حدود ۸۰ درصد بستری‌ها و ۷۰ درصد مرگ و میر‌ها کم شده است، اما قویا توصیه می‌کنم که هموطنان محکم پروتکل‌ها را رعایت کنند، چون به محض عادی انگاری و سهل انگاری در رعایت پروتکل‌ها بار بیماری افزایش خواهد یافت.

دکتر رئیسی تاکید کرد: اگر رعایت نکنیم موج بعدی بیماری اگر اتفاق بیفتد تبعاتش به مراتب سنگین‌تر خواهد بود و علت آن هم جهش‌های ویروس است، ویروس ضعیف تر که نشده بلکه به واسطه جهش ها قوی تر هم شده است.

او در خصوص افزوده شدن رنگ آبی به مناطق نیز توضیخح داد: رنگ آبی بر اساس تعداد بیماران و سیر بیماری مشخص کننده کم خطری مناطق است که همه مشاغل در آن مناطق با رعایت پروتکل‌ها و محدودیتهای مشخص شده می‌توانند فعالیت کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: محدودیت‌های ما هوشمند است و به محض تغییر شرایط و رنگ مناطق، محدودیت‌ها به ناچار بازخواهد گشت.

رئیسی گفت: اگر تهران زرد بماند یا آبی و سفید شود با رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌های مشخص شده امکان برگزاری رویدادی فرهنگی و هنری وجود خواهد داشت.

او گفت: در شهر‌های آبی مدارس با کمتر از ۵۰ نفر می‌توانند فعالیت کنند، اما در پایه‌های اول و دوم دبستان حداکثر ۱۰ دانش اموز می‌توانند حضور داشته باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا امروز فقط یک مورد کرونای انگلیسی بر اساس شواهد قطعی آزمایشگاهی شناسایی شده است.

دکتر رئیسی گفت: اعتقاد دارم جلوگیری از پیک بعدی بیماری به عنوان یک دستاورد است و هنر ما باید این باشد که از پیک بعدی بیماری جلوگیری کنیم و این نمی‌شود مگر به دو شرط: یکی این که همه پروتکل‌ها را درست و دقیق رعایت کنیم و دیگری برنامه ریزی‌های مناسب در حوزه پیشگیری و در حوزه بهداشت و درمان است.

او همچنین گفت: طرح شهید سلیمانی بسیار موفق، ارزشمند و درست بود که مبتنی بر ۳ هدف اصلی است اول شناسایی زودرس و فعال بیماران، قرنطینه کردن بیماران، و شناسایی و غربالگری اطرافیان بیماران.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید