05:31|دوشنبه, بهمن 06 ,1399
تاریخ انتشار: 26 آذر 1399 - 09:41
کد خبر: 15436

دردسرهای دریافت شبکه‌های HD برای کاربران رسانه ملی

با راه‌اندازی شبکه‌های HD به نظر می‌رسد که کاربران در نقاط مختلف کشور با مشکلاتی در زمینه پخش و دریافت تصویر روبه‌رو شده‌اند.
دردسرهای دریافت شبکه‌های HD برای کاربران رسانه ملی

سرویس اجتماعی باریش‌نیوز، چند سالی از راه اندازی شبکه پخش کانال های دیجیتال در کشور میگذرد.هر چند که این سیستم بسیار دیر وارد ایران شد، اما از همان بدو ورود در منازل بسیاری از ایرانیان جای باز کرد و تعداد شبکه‌های تلویزیونی قابل دریافت در تهران و دیگر استان‌ها به ناگاه با افزایش چشمگیر 20 تا 23 عددی روبرو شد.پس از آن تولیدکنندگان تلویزیون که تا به حال از گیرنده‌های دیجیتالی درون تلویزیون‌های بازار ایران استفاده نمیکردند، به سرعت محصولات خود را مجهز به گیرنده‌های مخصوص (تیونر دیجیتال) کرده و حتی بسیاری از برندها تولیدات متنوعی شامل ستاپ باکس ها و گیرنده های دیجیتالی را وارد بازار کردند.

مشکلات جدید پخش کانال های دیجیتال
در بدو کار کیفیت سیگنال دریافتی در مراکز استان‌ها مطلوب بود اما شهرستان‌های کوچکتر با مشکلات و قطعی‌های پیاپی روبرو بودند. پس از مدت یک سال این مشکلات به حداقل رسید و استفاده از کانال‌های دیجیتالی بسیار ساده‌تر از گذشته در دسترس بود.اما اکنون علاوه بر ضعف سیگنال در برخی از مناطق محدود کشور، مشکلات جدید پخش کانال های دیجیتال مردم برخی از نواحی شمال کشور را به ستوه آورده است. این مشکلات از یک ماه پیش آغاز شده و اکنون به اوج خود رسیده است. پس از دریافت گزارش‌های متعدد مردمی توسط خدمات‌های پس از فروش محصولات صوتی و تصویری،مشخص شد که هنگام پخش شبکه‌های دیجتالی، صدا با فواصل زمانی رندم و نامنظم قطع میگردد.

این قطعی‌ها گاها به تعداد بسیار بالا اتفاق می افتد که کاربران را آزرده خاطر میکند. سیستم دریافت بسیاری از تلویزیون‌ها و ستاپ باکس‌ها با این معضل روبرو هستند و پس از پیگیری دفاتر خدمات پس از فروش منطقه، مشخص شده است که نه تلویزیون‌ها و نه ستاپ باکس‌ها هیچ مشکل فنی نداشته و این ایراد مستقیما ناشی سیستم های پخش سیگنال دیجیتال است. متاسفانه از نظر فنی و تا آنجاییکه به مراکز خدمات پس از فروش مربوط میگردد، هیچ گونه راه حلی برای این مشکل وجود نداشته و صدا و سیما و همچنین اپراتورهای پخش سیگنال دیجیتال موظف به این رفع عیب هستند.

امیدواریم این مراکز با آگاهی یافتن از این مشکل هرچه سریعتر درصدد رفع آن بر آمده و استفاده از سیگنال های دیجیتال را برای مردم عزیز آسان تر و خوشایند سازند. همچنین با وجود طیف گسترده تلویزیون‌های با دقت بالا و موجود در بازار، سیگنال‌های ارسالی توسط صدا سیما به جز در چند مورد خاص SD بوده و متاسفانه این سیگنال‌ها با حداکثر توانایی تلویزیون های پیشرفته همخوانی ندارند.

بروزرسانی: مشکلات شبکه های اچ دی و نشان ندادن تصاویر
علی عسکری، رئیس رسانه ملی امروز در مراسمی از راه‌اندازی 12 شبکه ملی و 1 شبکه برون مرزی با کیفیت HD رونمایی کرد. شبکه‌های سه و یک سیما و شبکه نسیم، نمایش، العالم (برون مرزی)، خبر، کودک، افق، ایران کالا، ورزش، مستند، تماشا و آی فیلم شبکه‌هایی هستند که به کیفیت HD مهاجرت کرده‌اند. گفته شده است که روند HDسازی شبکه‌های 1، 3، ورزش، نسیم، مستند، پویا، نمایش، افق، تماشا و ایران کالا ابتدا در مراکز استان انجام خواهد شد و از شبکه‎های برون مرزی نیز العالم با این کیفیت در دسترس خواهد بود.

مشکلات شبکه های HD جدید
چگونگی دسترسی به شبکه HD

اگر گیرنده شما قابلیت دریافت HD را دارد کافی است تا این شبکه‌ها را مجدداً جستجو کنید. اما اگر گیرنده شما قابلیت دریافت ندارد باید گیرنده‌های با این کیفیت را خریداری کنید.

با راه‌اندازی شبکه‌های HD به نظر می‌رسد که کاربران در نقاط مختلف کشور با مشکلاتی در زمینه پخش روبه‌رو شده‌اند. گزارشاتی مبنی بر دریافت صدا و عدم دریافت تصویر دریافت شده است. وضعیت برای شما به چه ترتیب است؟ آیا موفق به دریافت شبکه‌های جدید HD بر روی دستگاه خود شده‌اید؟ در صورت موفقیت اعلام کنید که با چه تلویزیون و گیرنده‌ای در کدام استان شبکه‌های HD بدون مشکل پخش می‌شوند؟

بروزرسانی 2: دلیل عدم نمایش تصویر در شبکه های HD و راه حل آن
اینگونه که از شواهد ماجرا برمی‌آید صداوسیما با استاندارد فشرده‌سازی کدگذاری ویدئویی پربازده (یا همان HEVC  که مخفف عبارت ‎High Efficiency Video Coding است و با نام H.265 نیز شناخته می‌شود)، اقدام به راه‌اندازی شبکه‌های HD کرده است. از آنجاییکه این فرمت در بسیاری از تلویزیون‌های نسبتاً جدید و پیشرفته نیز پشتیبانی نمی‎شود، باعث شده تا کاربران با جستجوی شبکه‌های جدید شبکه‌هایی را پیدا کنند که در آنها تنها صدا قابل پخش است و تصویری دیده نمی‌شود. ظاهراً شبکه‌هایی مانند شبکه 3 و مستند که پیش‌تر با استاندار متفاوتی به صورت HD در اختیار کاربران بودند نیز حالا با جستجوی جدید کانال‌ها از دسترس کاربران خارج شده‌اند.

استاندارد HEVC نوع جدیدی از فشرده‌سازی به حساب می‌آید که با در مقایسه با H.264 کیفیت تصویر بهتری داشته و فشرده‌سازی را دو برابر می‌کند. با این حال، استفاده از این فناوری باعث شده تا کاربران بسیاری در سراسر کشور از دریافت شبکه‌های اچ دی محروم شوند. در حال حاضر به نظر می‌رسد که تنها راه رفع این مشکل، خرید ستاپ باکس و گیرنده‌های دیجیتالی است که از فرمت کدینگ مورد نظر پشتیبانی می‌کنند. با این حال، در صورت کسب اطلاعات بیشتر و راه‌حلی جایگزین آن را در سریع‌ترین زمان ممکن با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

 توجه داشته باشید که فارغ از اینکه از چه تلویزیون و دستگاهی استفاده می‌کنید، کانال‌های غیر HD هنوز در دسترس هستند و با جستجو میان شبکه‌های موجود به روال سابق از آنها استفاده کنید.


 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید