21:23|پنجشنبه, مهر 03 ,1399
تاریخ انتشار: 24 دی 1398 - 12:08
کد خبر: 13687
مدیر دفتر تحقیقات و تولید پراکنده شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با باریش:

افزایش 30درصدی تعرفه خرید انرژی‌های خورشیدی در آذربایجان‌غربی

تعرفه خرید انرژی‌های خورشیدی نسبت به قبل 30 درصد افزایش داشته است که با این اتفاق نیروگاه‌های زیر100 کیلووات توجیه‌پذیری بیشتری برای سرمایه گذاری دارند.
افزایش 30درصدی تعرفه خرید انرژی‌های خورشیدی در آذربایجان‌غربی

ساسان حسنی، مدیر دفتر تحقیقات و تولید پراکنده شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با سرویس اجتماعی باریش‌نیوز اظهارکرد: با ابلاغ وزیر نیرو، قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده افزایش یافته و بر این اساس توجیه اقتصادی ساخت این نیروگاه‌ها افزایش یافته است.
وی درباره خبر افزایش نرخ خرید تضمینی برق از تولیدکنندگان پراکنده و نیروگاه‌های کوچک مقیاس گفت: وزیر نیرو با صدور بخشنامه‌ای ضوابط جدید خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تولیدپراکنده و تجدیدپذیر را ابلاغ کرد.
این مسئول افزود: این ابلاغیه به سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ابلاغ شده و این سازمان به منظور حداکثرسازی ضریب تحقق مزایای تولید برق از منابع تجدیدپذیر و نیز افزایش رقابت پذیری در زنجیره صنعت برق تجدیدپذیر، نرخ خرید هر کیلووات برق از نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت زیر ۲۰ کیلووات را از ۸۰۰ به ۱۰۴۰ تومان افزایش داد.
حسنی بیان کرد: تعرفه خرید انرژی‌های خورشیدی نسبت به قبل 30 درصد افزایش داشته است که با این اتفاق نیروگاه‌های زیر100 کیلووات توجیه‌پذیری بیشتری برای سرمایه گذاری دارند که با این حالت بازگشت سرمایه آن‌ها از 5 تا 6 سال به 3 تا 4 سال می‌رسد که این موضوع مشارکت مردم را در سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها افزایش می‌دهد.
وی در مورد نرخ خرید تضمینی سایر نوع‌های تولید پراکنده و نیروگاه‌های کوچک مقیاس برق را بر اساس جدول ابلاغی وزارت نیرو اعلام کرده و تصریح کرد:براساسابلاغ جدید وزیر نیرو نرخ خرید تضمینی نیروگاه‌های زیست توده در کلانشهرها و شهرهای ساحلی تا 2 برابر قابل افزایش است.
وی خاطرنشان کرد: سقف ظرفیت مولدهای مختص مشترکین مشروط بر رعایت ملاحظات فنی و حفاظتی اتصال به شبکه تا دو برابر ظرفیت انشعاب افزایش می‌یابد و مشترکینی که بخشی از این ظرفیت را به بهره‌برداری رسانده‌اند می‌توانند طی قرارداد جداگانه نسبت به احداث ظرفیت‌های جدید اقدام کنند، به عبارت دیگر مشترکین خانگی حداکثر تا ۱۰ کیلووات به ازای هر اشتراک امکان راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی را دارند.
وی اشاره کرد: با توجه به همجواری آذربایجان‌غربی با ۳ کشور امکان ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های برق با هدف صادرات، دارای توجیه و قابل توجه است؛ نیروگاه‌های تجدیدپذیری که برای صادرات برق به خارج از کشور احداث شده‌اند در صورت درخواست، می‌توانند طبق آئین‌نامه اجرایی ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف، برق خود را به ساتبا بفروشند که در این صورت ضروری است تا مجوز صادرات صادره مورد ابطال قرار گیرد.
مدیر دفتر تحقیقات و تولید پراکنده شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی در ادامه اظهار کرد: نرخ پایه قراردادهایی که پیش از این مصوبه مبادله شده‌اند در صورت درخواست سرمایه‌گذار، می‌تواند به ارقام جداول فوق‌الذکر تغییر کند و چنانچه نیروگاه مورد نظر با ظرفیت کامل به بهره‌برداری رسیده باشد شروع اعمال نرخ پایه جدید و زمان مبنای فرمول تعدیل، از تاریخ مبادله الحاقیه برقرار خواهد بود همچنین برای نیروگاه‌هایی که با ظرفیت کامل به بهره‌برداری نرسیده‌اند، زمان مبنای فرمول تعدیل از تاریخ شروع بهره‌برداری با ظرفیت کامل خواهد بود.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید