09:42|چهارشنبه, مرداد 06 ,1400
تاریخ انتشار: 28 آبان 1398 - 06:20
کد خبر: 13341
دانستی‌های خودرو در روزهای سرد؛

اجتناب از شتاب‌گیری‌های سریع در روزهای سرد

در روزهای سرد خودرو نیازی به درجا کار کردن زیاد ندارد، اما باید از شتاب‌گیری‌های سریع و فشردن پدال گاز تا انتها اجتناب کرد.
اجتناب از شتاب‌گیری‌های سریع در روزهای سرد

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز برای اینکه خودروی شما در روزهای سرد زمستانی بهتر نگهداری شود نکاتی را بهتر است رعایت کیند.

یکی از موضوعاتی که همواره بین دارندگان وسایل نقلیه مورد بحث بوده، به میزان گرم‌کردن خودرو قبل از حرکت در روزهای بسیار سرد زمستانی مربوط می‌شود.

برخی اعتقاد دارند که بلافاصله بعد از استارت زدن باید شروع به حرکت کرد، زیرا این کار باعث می‌شود که گرما بهتر انتقال یافته و اجزای مختلف سریع‌تر گرم شوند.

برخی دیگر معتقد هستند که در ابتدا موتور باید چند دقیقه بصورت درجا کار کند تا پس از گرم شدن کامل شروع به حرکت کنیم.

اما افرادی هم یافت می‌شوند که نظراتی بین این دو دسته دارند و متخصصین سعی کردند به‌صورت علمی این موضوع را بررسی کنند. برای این کار نحوه گرم شدن موتور در هوای سرد با دوربین حرارتی تحت نظر گرفته شد.

برای درک بهتر مهندسین، میزان فشرده شدن پدال گاز، دمای آب و هوای ورودی را نیز کنترل شد.

همه می دانیم که وظیفه اصلی روغن روان سازی حرکات اجزای مختلف موتور است، در کنار این کار، انتقال حرارت هنگام گرم شدن یکی دیگر از وظایف مهمی است که روغن موتور بر عهده دارد.

به لحاظ علم مکانیک، این به معنای آن ‌است که شما مجبور نیستید تا زمان گرم شدن کامل موتور صبر کنید؛ مگر اینکه دمای بیرون بسیار سرد باشد.

قبل از فشار آوردن به خودرو و رانندگی سریع بهتر است اجازه دهید مایعات و مواد سیال به دمای بهینه برسند.

علاوه بر این کارکرد آرام موتور در لحظاتی که شما مشغول یخ‌زدایی شیشه‌های اتومبیل هستید، باعث گرم‌شدن کابین نیز خواهد شد و همچنین فرصت لازم برای گرم شدن روغن گیربکس و دیفرانسیل را نیز فراهم می‌آورد اما اگر خودرو صرفا به صورت درجا کار کند هیچ یک از اجزای فوق به دمای مطلوب کاری نمی‌رسند.

از این رو توصیه می‌شود حداقل دو دقیقه پس از استارت بسیار آرام حرکت را آغاز کنید و اجازه دهید که تمامی اجزای خودرو متناسب با یکدیگر به شرایط و دمای استاندارد عملکرد خود برسند.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید