14:31|سه شنبه, خرداد 06 ,1399
تاریخ انتشار: 24 شهریور 1398 - 10:47
کد خبر: 12921
یادداشت:

اینجا؛ قلب کسی برای کشاورزی نمی‌تپد

کشاورزی آذربایجان غربی هرساله در فصل برداشت فراز و نشیب‌های فراوان دارد و یکی از علت آن را می‌توان در بی‌تدبیری مسئولان برای تسخیر بازارهای هدف دانست.
اینجا؛ قلب کسی برای کشاورزی نمی‌تپد

سرویس اقتصادی باریش نیوز، اینکه بخش عظیمی از اقتصاد آذربایجان غربی متکی به محصولات کشاورزی و باغداری است، واقعیتی است که دیگر مثل روز برای همگان روشن است. اما متاسفانه هرساله در فصل برداشت به دلیل کم‌توجهی مسئولان و اقداماتی که به موقع انجام نمی‌شود حال و روز کشاورز این استان تعریفی ندارد و آنچنان که ثمره تلاش چندین ماهه است از برکت نعمتش بهره‌مند نمی‌شود.

سال گذشته بی‌تدبیری در خرید به موقع محصولات کشاورزی از جمله سیب از کشاورزان باعث شد که اقتصاد بسیاری از خانواده‌های آذربایجان غربی متحمل خسارت شود و امسال هم که تگرگ و بارش‌های تابستانی چند روز گذشته سبب شده بخشی از محصولات باغی و کشاورزی در شهرهای مختلف استان آسیب دیده و به بازار مصرف نرسند.

در آذربایجان غربی ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست در دست هم دادند تا خاک این استان بستر حاصل‌خیزی برای رونق تولید، کسب درآمد و افزایش صادرات محصولات کشاورزی باشد حال آنکه این موهبت الهی که بسیاری از کشورها در حسرت آن هستند به لطف کم توجهی و بی‌تدبیری مسئولانش ضایع شده و نابود می‌شود.

باران و تگرگ هفته گذشته در شهرهای مختلف آذربایجان غربی از جمله ارومیه خسارت های زیادی به محصولات کشاورزی و باغی وارد کرده است با اینکه مسئولان استانی در جلسات و کارگروه های مختلف نسبت به حمایت و جبران خسارت کشاورزان تصمیماتی گرفتند ولی هنوز خروجی این تصمیمات کام تلخ کشاورزی که حاصل چندین ماه زحمات شبانه روزی اش به واسطه تگرگ نابود شده، شیرین نکرده است.

اگر چند ساعتی پای صبحت کشاورزان خسارت دیده بنشینید درمی‌یابید که یکی دیگر از مشکلات این قشر در حال حاضر اقساط  عقب افتاده تسهیلات کشاورزی است که برای توسعه فعالیت خود از بانکها دریافت کردند و چون نتوانسته‌اند محصولات خود را به فروش برسانند به تبع آهی هم در بساط نیست با بتوانند اقساط بانکی را پرداخت کنند.

انگار قرار نیست قلب کسی در آذربایجان غربی که قطب برتر تولید محصولات کشاورزی و باغی است برای رونق تولید و استغال در این بخش بتپد و تا خون تازه این در رگ‌های بخش کشاورزی استان جاری شود، اقتصادی که می تواند آینده شهر و استان را به دلیل همجواری با چند کشور، متحول کند.

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید