11:57|سه شنبه, تیر 05 ,1403
تاریخ انتشار: 27 اردیبهشت 1402 - 10:56
کد خبر: 18336

حال خوش نخستین ‌گوزن زرد ایرانی متولدشده در پارک ملی ارومیه

با فراهم‌شدن شرایط مناسب برای زادآوری این گونه در معرض انقراض، نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش رشکان متولد شد و در شرایط مناسب و مطلوب در حال گذران زندگی است.
حال خوش نخستین ‌گوزن زرد ایرانی متولدشده در پارک ملی ارومیه

با هدف افزایش زاد و ولد گونه در معرض خطر انقراض گوزن زرد ایرانی، 6 رأس گوزن زرد ‌از دشت‌ناز ساری به این مرکز منتقل شده است و هم‌اکنون 8 رأس گوزن زرد ایرانی در این مرکز نگهداری می‌شود.
 

تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در روزهای گذشته، نشانگر سازگاری این گونه با محیط و شرایط مطلوب زیستی آن‌ها در این سایت پارک ملی دریاچه ارومیه است.
 

با شروع فصل زادآوری گوزن‌ها، پایش و کنترل وضعیت زیستگاه آن‌ها شدت یافته است و در همین راستا، محیط‌بانان و دامپزشکان پارک ملی دریاچه ارومیه به‌صورت شبانه‌روزی، وضعیت زیستی و سلامتی آن‌ها را پایش می‌کنند و شرایط مطلوبی برای زادآوری گوزن‌ها و رشد گوساله‌ها وجود دارد.
 

احداث آب‌انبارها و ترمیم آبشخورها، نصب دوربین‌های مداربسته، اجرای برنامه مهار گونه‌های مهاجم گوشتخوار، افزایش گشت و کنترل در جزیره اشک و احداث مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه برای جلوگیری از انقراض این گونه، بخشی از برنامه ملی حفاظت از گوزن زرد ایرانی است که با تولد نخستین گوزن در این سایت، امیدها برای احیای این گونه ارزشمند بیشتر شده است. / تسنیم

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید