14:34|چهارشنبه, دی 29 ,1400
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1400 - 09:27
کد خبر: 16094
متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با باریش:

زخم دهانه رحم و علل آن

زخم دهانه رحم یکی از نگرانی‌های شایع بین زنان است و عموم زنان در معرض این بیماری قرار دارند.
زخم دهانه رحم و علل آن

دکتر میترا حبیب‌زاده، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در گفت‌وگو با سرویس سلامت باریش نیوز اظهار کرد: زخم دهانه رحم یا سرویسیت نوعی التهاب دهانه رحم است و در اکثر مواقع بدون علامت است. البته اگر این بیماری شایع بدون درمان بماند می‌تواند منجر به عفونت لگن شود که می‌تواند عوارض زیادی از جمله ناباروری، درد مزمن لگن یا حتی سرطان را در برداشته باشد.

وی افزود: دهانه رحم پایین‌ترین قسمت رحم است و تا واژن ادامه دارد. دهانه رحم همان قسمتی است که خون پریود از طریق آن از رحم خارج می‌شود. هنگام زایمان، برای خارج شدن بچه و عبور از مجرای تولد، دهانه رحم باز می‌شود. مانند هر بافت دیگر بدن انسان، دهانه رحم هم به دلایل متعددی ممکن است دچار زخم شود. به زخم دهانه رحم اصطلاحاً سِرویسیت می‌گویند.

حبیب زاده به علائم زخم دهانه رحم اشاره کرد و گقت: بعضی از خانم‌ها هنگام زخم دهانه رحم هیچ علایمی ندارند؛ اما گاهی علائم زیر را می‌توان در زنان مبتلا به زخم دهانه رحم مشاهده کرد:
*خونریزی غیرطبیعی واژن یا لکه بینی
* ترشحات دائمی واژن به رنگ سفید و یا خاکستری که ممکن است بوی نامطبوع داشته باشند
* درد در ناحیه واژن
* درد در هنگام دخول
* احساس درد در لگن
* کمردرد
* لکه بینی در هنگام رابطه جنسی
هرچه سرویسیت بیشتر شود، زخم دهانه رحم شدیدتر می‌شود تا جایی که در بعضی موارد موجب زخم باز شود. ترشحات چرکی از نشانه‌های زخم بسیار شدید دهانه رحم است.

وی افزود: شایع‌ترین علت این زخم، عفونت است. عفونت‌هایی که منجر به زخم دهانه رحم می‌شوند، ممکن است هنگام رابطه جنسی منتقل شده باشند، اما همیشه دلیل زخم رابطه جنسی بدون محافظت نیست. زخم دهانه رحم یا حاد است و یا مزمن. زخم حاد زمانی است که علایم به صورت ناگهانی خود را نشان دهند ولی علائم زخم مزمن به مدت چند ماه ادامه دارند.
زخم حاد معمولا از طریق عفونت‌های ناشی از رابطه جنسی منتقل می‌شود. مانند:
*تبخال یا تبخال ناحیه تناسلی
* کلامیدیا
* تریکومونا
* سوزاک
عفونت‌های ناشی از HPV نیز باعث زخم دهانه رحم می‌شود که از نشانه‌های سرطان دهانه رحم و دیسپلازی دهانه رحم است که در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. زخم دهانه رحم همچنین می‌تواند به دلیل عفونت‌های ناشی از عوامل دیگر باشد. مانند:
* حساسیت به اسپرم کش‌ها یا پلاستیک کاندوم‌ها
* حساسیت به مواد شیمیایی موجود در تامپون‌ها
* باکتری‌هایی که معمولا در واژن قرار دارند.

حبیب زاده در ادامه به موارد تشخیص زخم دهانه رحم اشاره کرد و گفت: اگر علایم زخم را در خود مشاهده می‌کنید، برای تشخیص دقیق به پزشک زنان خود مراجعه کنید. ممکن است علایمی که مشاهده می‌کنید ناشی از مشکلات دیگری در ناحیه واژن یا رحم باشد. همچنین ممکن است پزشک شما در هنگام معاینه ساده‌ای وجود زخم را تشخیص دهد؛ حتی اگر شما هیچ علائمی نداشته باشید. راه‌های زیادی برای تشخیص زخم دهانه رحم وجود دارد:
معاینه لگنی: در این روش، پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم برای باز کردن کامل واژن استفاده می‌کند تا بتواند هر چیز غیر عادی و نابهنجار را در لگن، دهانه رحم و رحم شما شناسایی کند.
آزمایش پاپ اسمیر: برای انجام آزمایش پاپ اسمیر، پزشک از سلول‌های واژن و دهانه رحم شما نمونه برداری می‌کند. سپس به منظور تشخیص موارد غیر عادی، بر روی این سلول‌ها آزمایش‌های مختلف انجام می‌دهند.
بیوپسی (بافت برداری) دهانه رحم: این آزمایش فقط در صورتی انجام می‌شود که آزمایش پاپ اسمیر شما وجود موارد غیرعادی را تایید کند. برای این آزمایش، که به آن کولپوسکوپی نیز می‌گویند، پزشک یک اسپکولوم (وسیله‌ای برای باز نگه داشتن دهانه رحم) را درون واژن شما قرار می‌دهد و سپس به کمک گوش پاک‌کن از ترشحات واژن و دهانه رحم نمونه برداری می‌کند.
پزشک به کمک یک کولپوسکوپ که نوعی میکروسکوپ است، دهانه رحم شما را مشاهده کرده و آن را مورد آزمایش قرار می‌دهد. سپس از هر قسمتی که موارد غیر طبیعی در آن مشاهده شد، بافت‌برداری می کند.
بررسی ترشحات دهانه رحم: ممکن است پزشک بخواهد از ترشحات دهانه رحم شما نمونه‌برداری کند. پزشک این نمونه‌ها را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌دهد تا عفونت را شناسایی کند. این عفونت‌ها می‌توانند شامل کاندیدیازیس (عفونت قارچی) و واژینوز (عفونت باکتریایی واژن) و سایر مشکلات باشد. همچنین ممکن است برای تشخیص بیماری‌های آمیزشی مانند تریکومونا نیز مورد آزمایش قرار بگیرید.

دکتر حبیب زاده در مورد درمان زخم دهانه رحم اظهار کرد: درمان خاص و استانداردی برای زخم دهانه رحم وجود ندارد. پزشک شما بسته به عوامل مختلفی که در زیر گفته شده، بهترین روش درمان را برای شما تشخیص می‌دهد:
* سلامت عمومی
* سابقه پزشکی
*شدت علایم
*شدت زخم
معمول‌ترین روش درمان، تجویز آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت‌ها است. روش دیگر زمان دادن به بیماری و بررسی آن با گذشت زمان به خصوص بعد از زایمان است. اگر دلیل زخم دهانه رحم سوزش و ناراحتی ناشی از یک جسم خارجی (مانند تامپونی که مدت طولانی در واژن قرار داده شده) و یا حساسیت به محصولی خاص (مانند کاندوم) است، عدم استفاده از محصول در طول درمان تا بهبود زخم توصیه می‌شود. اگر زخم دهانه رحم شما ناشی از سلول‌های پیش بدخیم دهانه رحم باشد، بسته به شدت پیشرفت بیماری پزشک ممکن است از روش‌های LEEP، کونیزاسیون و ... استفاده شود. فریز زخم دهانه رحم روش مرسومی نیست و به دلیل عوارض زیاد آن تنها در موارد خاصی استفاده می‌شود. پزشک شما بعد از آن که علت زخم شما را تشخیص داد، می‌تواند آن را درمان کند. بدون درمان، زخم ممکن است سال‌ها باقی بماند و باعث رابطه جنسی دردناک و بدتر شدن علایم آن شود.
وی افزود: زخم دهانه رحم که در اثر سوزاک و یا کلامیدیا ایجاد می‌شوند، ممکن است به داخل رحم و لوله‌های فالوپ راه پیدا کنند و باعث عفونت لگن شوند. عفونت لگن باعث درد، ترشحات و تب می‌شود و اگر درمان نشود، ممکن است باعث مشکلات ناباروری شود.

متخصص زنان، زایمان و نازایی در ارومیه در مورد پیشگیری از زخم دهانه رحم در پایان تصریح کرد: راه‌های متعددی برای کاهش خطر ابتلا به زخم دهانه رحم وجود دارد. استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی، خطر ابتلا به بیماریهای آمیزشی را کاهش می‌دهد. عدم استفاده از محصولاتی که دارای ترکیباتی شیمیایی هستند، مانند: محلول شستشوی بانوان و تامپون‌ها و نوار بهداشتی‌های معطر، خطر واکنش‌های حساسیتی را کم می‌کند. اگر شما چیزی مانند تامپون یا کاپ قاعدگی را وارد واژن خود می‌کنید، ، دستورالعمل‌های لازم برای زمان خارج کردن و تمیز کردن آن را رعایت کنید.

آدرس و شماره تماس دکتر میترا حبیب زاده، متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی در ارومیه

ارومیه: خیابان حسنی، روبروی بیمارستان مهزاد، ساختمان لقمان ۳، طبقه ۳

شماره تماس: 09153414736 

نظر دهید

لطفا عدد مقابل را در جعبه متن وارد کنید