بر طبق آمار ها ۴۰ درصد ایرانی ها به کبد چرب مبتلا هستند و از آن رنج میبرند و این زنگ خطر بزرگی برای سلامت جامعه است


به گزارش سرویس سلامت باریش نیوز،متاسفانه امروزه با صنعتی شدن شهرها، کم تحرکی، کاهش مصرف مواد مغذی، میوه ها، سبزیجات و استفاده از روغن های ناسالم سبب بروز بیماری های غیرواگیر زیادی همانند کبد چرب شده است، بر طبق آمار ها ۴۰ درصد ایرانی ها به کبد چرب مبتلا هستند و از آن رنج میبرند.

کبد چرب در پزشکی حالت برگشت پذیر از تجمع واکوئول های چربی در سلول های کبدی است که با التهاب مشخص می گردد، وجود چربی در کبد طبیعی است اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد کل کبد شود فرد به بیماری کبد دچار شده است.
ازنشانه های ابتلا به کبد چرب میتوان  تمایل به پرخوری، اضافه وزن ،چاقی،کلسترول بالا،فشار خون بالا و احساس خستگی همیشگی اشاره نمود.

براساس تحقیقات،بسیاری از افراد مبتلا به کبد چرب دارای وعده های غذایی نامنظم و در کنار این بی نظمی غذایی در بسیاری از موارد حجم غذایی مورد استفاده بیشتر از نیاز بدنشان  بوده همچنین مصرف الکل نقش ایجادی در بروز کبد چرب دارد.

افراد مبتلا به کبد چرب باید دست کم روزی نیم ساعت فعالیت بدنی داشته باشند که تاثیرات مفیدی در درمان آنها دارد و نکته مهم دیگر داشتن نظم در برنامه غذایی برای دردرمان کبد چرب و مصرف یک رژیم غذایی پرفیبر بسیار کمک کننده می باشد همچنین جایگزین کردن چربی های سالم ؛همانند روغن های مایع گیاهی  روغن کانولا، روغن هسته انگور، روغن سویا و روغن زیتون به جای روغن جامد و کره بسیار تاثیرگذر در پیشگیری و درمان کبد چرب است.

در درمان کبد چرب باید  توجه کرد  در افرادی که مشکل اضافه وزن و یا چاقی دارند و حتی افرادی که ممکن است بر مبنای نمایه توده بدن به ظاهر اظافه وزن زیادی نداشته باشند ولی چاقی شکمی و دور کمر بالایی دارند، مهمترین اقدام درمانی کم کردن وزن است همچنین رعایت مصرف مناسب کربوهیدرات ها از دیگر عوامل دخیل در درمان کبد چرب محسوب می گردد.