هدف تاسیس این پارک دستیابی به جایگاه نخست اقتصاد دانش بنیان در غرب وشمالغرب کشور، تجاری سازی تحقیقات، تحقق ارتباط صنعت و کمک به شرکت های نوپای متکی بر نوآوری وهمچنین کمک به تسریع روند انتقال فناوری بوده است.


حسن حیدری رئیس پارک علم وفناوری آذربایجان غربی در گفت وگو با سرویس علمی و فناوری باریش نیوز در خصوص معرفی پارک علم و فناوری اظهار کرد: پارک علم و فناوری آذربایجان غربی از سال۸۴ مراحل تاسیس خود را آغاز و در سال ۸۵ با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات وفناوری به عنوان پارک دانشگاهی و وابسته به دانشگاه ارومیه فعالیت خود را در مجاورت پردیس نازلوی این دانشگاه شروع نموده است و در سال۹۳ از دانشگاه ارومیه مستقل شده است.

 

حیدری در خصوص نهادهایی که پارک علم وفناوری از آنان حمایت می کند ابراز کرد: این مجموعه بالاترین نهاد حمایتی از فناوری های دانش بنیان در حال فعالیت بوده و دارای سه مرکز رشد در ارومیه، میاندوآب وماکو می باشد.

وی هدف از تاسیس پارک علم وفناوری ابراز کرد: هدف تاسیس این پارک دستیابی به جایگاه نخست اقتصاد دانش بنیان در غرب وشمالغرب کشور، تجاری سازی تحقیقات، تحقق ارتباط صنعت و کمک به شرکت های نوپای متکی بر نوآوری وهمچنین کمک به تسریع روند انتقال فناوری بوده است.

حیدری با اشاره به دستاورد های پارک علم وفناوری افزود: در سال ۹۵ برخی از شرکت ها با حمایت پارک توانستند فروش دانش فنی داشته باشند، همچنین یکی از شرکت های مستقر با واسطه گری پارک موفق به عقد قرار داد با شرکت آلمانی جهت انجام پروژه های مشترک شده است.

ریاست پارک علم وفناوری آذربایجان غربی با اشاره به تعداد شرکت های مستقر در این مجموعه گفت: در حال حاضر ۴۱ شرکت فناور در پارک فعالیت می کنند که از این تعداد هفت شرکت نوپا و یک شرکت به عنوان شرکت تولید کننده از سوی کار گروه ارزیابی وتشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری معرفی شده اند.

حیدری درباره حوزه فعالیت شرکت های مستقر در پارک علم وفناوری ابراز کرد: شرکت های مستقر در حوزه برق، الکترونیک، کشاورزی،صنایع غذایی، تولید، اتوماسیون، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات،حوزه های مختلف زیست فناوری و مواد پیشرفته فعالیت دارند.

حیدری در پایان افزود: پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به عنوان نهاد واسط فناوری در استان کار خود را با قدرت آغاز کرده و از هر ایده نوآورانه و فعالیت فناورانه که در استان شکل میگیرد در جهت رشد اقتصاد دانش بنیان استان به بهترین شکل حمایت میکند.

همچنین پارک در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی تولید - اشتغال با حمایت همه جانبه از شرکتهای فناور و تولیدی و صاحبان ایده در جهت افزایش تولیدات داخلی با کیفیت و رشد اشتغال استان قدم بر میدارد.