امسال کلانشهر ارومیه، میزبان چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم می باشد که از 11 تا 26 ام شهریور درحال برگزاری است؛ اما عدم استقبال مردم از این مسابقات تامل بسیاری را برانگیخت.


به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، امسال کلانشهر ارومیه، میزبان چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم می باشد که از 11 تا 26 ام شهریور درحال برگزاری است.

این خود افتخاری بزرگ برای شهرستان ارومیه محسوب می شود و باید با برنامه ریزی دقیق و درست در چنین فرصت ها و اتفاقات مبارک، بتوان نام، آوازه و فرهنگ ارومیه را به گوش همه رساند؛ از چنین فرصت هایی باید به نحو احسن استفاده کرده و در فرهنگ سازی از آن ها بهره برد.

ولی نه تنها از این فرصت، استفاده شایان نشده بلکه با اطلاع رسانی ضعیف این مسابقه، از استقبال چندانی برخوردار نشد؛ استقبال کم از مسابقات قرآنی دلایل زیادی می تواند داشته باشد  که یکی از آن ها را یکنواختی اجرای مسابقات در دهه های گذشته و حال، بیان کرد.

از دلایل استقبال کم می توان به عدم تنوع مسابقات، عدم توسعه برگزاری مسابقات، خستگی ذهنی شرکت کنندگان اشاره کرد؛ برای استقبال از چنین مسابقاتی در فضای معنوی برای فرزندانمان که می تواند بسیار آموزنده و مفید باشد کارهای بسیاری را می توان انجام داد، و از این فرصت ها به نحو احسن استفاده نمود.

با بالا رفتن انتظارات مردم و مدرنیته شدن دنیا نمی توان انتظار داشت با یکنواختی مسابقات در چندین دهه همچنان استقبال بهتری صورت بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین، سید مهدی قریشی، امام جمعه ارومیه در خصوص حضور مردم ومسئولین در مسابقات قرآنی گفت: انتظار حضوری پرشور از مردم و به ویژه مسئولین داشتیم، مسئولینی که باید به قرآن توجه ویژه نشان دهند و به همگان ثابت کنند که شهر ما شهری قرآنی است ولی متاسفانه این حضور کمرنگ و باعث گلایه مندی به ویژه از مسئولین است.

وی افزود: شهرما در زمینه موقوفات بسیار پیشرو است ولی در زمینه موقوفات قرآنی بسیار کم کار است و نیاز است که موقوفات قرآنی هرچند به صورت مشارکتی افزایش یابند.

حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت، مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار باریش، در خصوص استقبال مردمی اظهار داشت: باتوجه به تبلیغاتی که در ۵۰۰ نقطه شهر صورت گرفته بود، حضور افرادی همانند حامد ولیزاده، وکیلی وخانم محمد نژاد که افتخار استان به شمار می روند، انتظار پرشوری را از مردم داشتیم  که متاسفانه صورت نگرفت، که علت آن ممکن است بخاطر تعطیلی حوزه های علمیه، مدارس ، دانشگاه ها ومسافرت های تابستانی باشد.

امید است با برنامه ریزی و طرح هدف های بهتر و کارآمدتر در سال های آتی، مسابقات قرانی نیز چنان جذابیتی داشته باشند که مانند دیگر مسابقات ورزشی یا هنری، جذابیت بسیار برای مردم داشته و با حضور پر شور مواجه شوند.