مدیران شهری می توانند با ساماندهی و تعیین محل مشخص برای دستفروشانی که در زیر پل مدرس، خیابان عطائی و پارک ها مشغول به کار خود هستند، علاوه بر این که لطمه ای به معیشیت آن ها وارد نشود، چهره شهر را نیز به سمت زیبایی و بهبود سوق داد.


به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز، در راستای حفاظت از بهداشت محیط، به منظور رفاه حال شهروندان و نیز رسیدگی به درخواست های مکرر مردمی، مبنی بر جمع آوری دستفروشان زیر پل مدرس سری به آنجا زدیم.

ولی خلاف گفته ها و اخبار منتشره هنوز دستفروشان زیر پل مدرس مشغول کار خود بوده و قولی که در راستای ساماندهی این قشر داده شده بود، عملی نشده است.

دست فروشی از معضلاتی است که شهرهای بزرگ با افزایش جمعیت و بیشتر شدن تعداد بیکاران، بسیار با آن مواجه هستند؛ شغل کاذب دتفروشی، معضلات فراوانی را در پی خود، برای یک شهر ایجاد می کند.

چندین سال است با انسداد کنندگان معابر در پیاده رو ها، زیر پل ها و خیابان های اصلی شهر روبه رو هستیم؛ که پل مدرس یکی از مکان هایی است که با عبور از آنجا با این معضل به وضوح برخورد می کنیم.

دستفروشانی که بساط خود را هر جا که دلشان خواست پهن می کنند، و با سلب آسایش اهالی محل، ایجاد ترافیک شدید در آن منطقه، آلودگی صوتی، کم شدن امنیت عابرین و ساکنین آن منطقه، اعتراض ساکنین آن منطقه را باعث می شوند.

خیابان مدرس ارومیه نیز با این مشکل مواجه است و دستفروشان با تجاوز بر حریم خیابان ها و زیر پل ها معضلات زیادی را ایجاد می کنند.

چندی پیش در گفت و گو با عضو شورای اسلامی شهر ارومیه، عادل فتاحی، قول ساماندهی این قشر را گرفته و حتی به این موضوع نیز پرداخت کردیم که بخشی از این دستفروشان سازماندهی شده اند و این روند همچنان ادامه دارد؛ اما بر خلاف گفته ها، اقدامی در راستای جمع آوری و تعیین محل مشخص برای ادامه این شغل صورت نگرفته است.

جمع آوری دست فروشان سطح شهر باید به صورت اصولی انجام شود، و دستفروشان هر منطقه در مکانی مناسب اسکان یابند؛ باید در مکانی جهت عرضه کالاهای خود مستقر شده و از پراکندگی در سطح شهر پرهیز کنند.

همچنین ساماندهی باید به نحوی باشد که دست فروشان دیگر به فکر برگشت به مکان اولیه نباشند؛ طرح ساماندهی دستفروشان، می تواند نظم را به شهر هدیه دهد.

امید است با بیان مشکلات شهر بتوانیم گام های موثری، هر چند کوچک، در راستای توسعه و ایجاد انضباط در شهر برداریم.